Budowlany Oskar 2020 dla gdańskiej inwestycji Granaria. Uroczyste wręczenie nagród MIPIM odbyło się 15 września na gali w Paryżu

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Zespół apartamentowy Granaria, projekt gdyńskiej pracowni Kwadrat, stanowi część nagrodzonej  MIPIM Awards inwestycji
Zespół apartamentowy Granaria, projekt gdyńskiej pracowni Kwadrat, stanowi część nagrodzonej MIPIM Awards inwestycji Udostępnione materiały z realizacji/Tomasz Kurek
To było najdłuższe pół roku w moim życiu – mówi dzisiaj Wojciech Ciurzyński, właściciel Multibud SA. To polska firma, która wraz z belgijskim partnerem IMMOBEL utworzyła międzynarodowe konsorcjum, inwestora projektu Granaria, realizowanego na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Od marca inwestorzy czekali na rozstrzygnięcie konkursu MIPIM Awards, nazywanego w branży budowlanym Oskarem. W końcu 15 września, we wtorkowy wieczór, na gali w Paryżu, podczas Paris Developer Week odbyło się uroczyste wręczenie MIPIM 2020 Awards. Wśród laureatów, wybieranych przez międzynarodowe jury w 11 rozmaitych kategoriach, znalazły się aż dwie polskie inwestycje: Monopolis, - rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi (w kategorii „mixed-use” ) i I etap projektu Granaria (w kategorii „urban project”), zrealizowany przez konsorcjum Multibud&Immobel.

W konkursie, który odbywa się od 1991 roku, przyznawane są nagrody dla najlepszych projektów, m.in. architektury przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych. W tym roku w konkursowym jury zasiadali delegaci z całego świata, m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch, Wielkiej Brytanii.

To oni wybrali finalistów spośród 228 zgłoszonych inwestycji z 45 krajów z całego świata. Tryumfowali – u siebie! - paryżanie: związane ze stolicą Francji projekty zdobyły aż 4 nagrody główne w swoich kategoriach. Nagrodzonymi obiektami mogą się w tym roku również pochwalić: Moskwa, Sztokholm, Quebec, Amsterdam, Berlin. Specjalną nagrodę otrzymał projekt japońskich architektów - "Zmieniamy miasta w lasy", Projekt W350 na rzecz zrównoważonej przyszłości, realizowany w Tokio.

Dotychczas tylko 4 polskie inwestycje zdobyły nagrodę MIPIM

Na takim tle sukces projektantów, budowniczych i inwestorów Granarii zyskuje dopiero odpowiednią skalę. Również w krajowym wymiarze tegoroczny konkurs był wyjątkowy, bowiem dotychczas, w całej historii nagród MIPIM, przyznawanych od 1991 roku, zostały docenione w nim tylko 2 polskie projekty – w 2004 r. był to warszawski biurowiec Mertopolitan, natomiast w 2017 r. Warsaw Spire. Tak więc w tym roku dotychczasowy dorobek Polski podwoił się za jednym zamachem.

- Dla mnie jest to wspaniałe wyróżnienie - mówi Wojciech Ciurzyński, właściciel Multibud SA z konsorcjum IMMOBEL&Multibud, inwestora Granarii. - Projekt Granaria zawsze traktowałem jako coś szczególnego. To moje ukochane deweloperskie dziecko. Udało się. W ostatnich 30 latach bardzo mało polskich projektów wygrywało na MIPIM w tej dziedzinie, więc sukces tym bardziej cieszy. Jest to również wielki sukces Gdańska miasta, które bardzo sprzyjało i sprzyja naszej inwestycji.

MIPIM Awards to ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników rynku nieruchomości - od deweloperów, przez architektów, firmy budowlane, agencje doradcze, kancelarie prawnicze, po banki i fundusze inwestycyjne. Tegoroczna edycja dostarczyła dodatkowych emocji. Pierwotnie uroczystość planowana była, jak co roku, na marzec i odbyć się miała w słynnym z filmowego festiwalu pałacu w Cannes, jednak w związku z epidemią koronawirusa została przeniesiona najpierw na czerwiec, a potem na wrzesień.

W tym przypadku również zmieniło się miejsce i nagrody rozdano podczas Paris Developer Week (terminy obu tych imprez były przesuwane ze względu na pandemię koronawirusa, w końcu zostały zintegrowane). Wtorkowa uroczysta gala rozpoczęła się o godz. 19.30 w hotelu InterContinental Paris Le Grand. Statuetkę dla najlepszej inwestycji w dziedzinie projektów miejskich na świecie w konkursie MIPIM Awards 2020 odebrał Olivier Thiel, prezes spółki Granaria.
Nagrodzony projekt to zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów.

Architektura idei

Doceniona została koncepcja architektoniczna całości. Master Plan dla całego projektu stworzyła firma RKW z Dusseldorfu, projektantem funkcjonującego już ponad rok hotelu na północnym cyplu wyspy jest Wojtek Grabianowski (również RKW), natomiast projekt I etapu zabudowy mieszkaniowej Granaria Apartaments został wyłoniony w wyniku konkursu architektonicznego, w którym tryumfowała pracownia Kwadrat z Gdyni.

- To architektura hołdująca idei, jak przyświecała twórcy Master planu, czyli nawiązania do pierwotnego, industrialnego charakteru zabudowy Wyspy Spichrzów, a nie do tradycyjnych kamieniczek gdańskich

– mówi Jacek Droszcz, współautor projektu (obok Bazylego Domsty - przyp. red.). Jest surowa i monochromatyczna, ostrożnie operowaliśmy detalem, by tego charakteru nie zatracić i jesteśmy z ostatecznego efektu bardzo zadowoleni. Uważamy, że jest to projekt, którego znaczenie możemy porównać do Muzeum II Wojny Światowej, spina bowiem klamrą nowoczesne obiekty, które powstały w ostatnich dekadach nad Motławą: hotel Hilton, rezydencja Symphonia (oba projektu Stefana Kuryłowicza – przyp. red) i właśnie Granaria tworzą nową oś w historycznej bądź historyzującej zabudowie – dodaje Jacek Droszcz.

Północny cypel Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta. Dla inwestora stanowiło to wielkie wyzwanie. Współczesna architektura, realizowana w tym fragmencie zabudowy Wyspy Spichrzów, jest więc pełna nawiązań do zabudowy historycznej. To powrót do klasycznej konstrukcji przestrzeni miejskiej, w oparciu o lokalną historię, tradycję budowlaną, klimat, przemieszanie funkcji.

Projekt zakładał zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy, tworząc jednocześnie nową przestrzeń miejską. Znalezione w trakcie prac archeologicznych na wyspie artefakty zostały wkomponowane w fasady budynków, w ściany w przestrzeniach wspólnych. Indywidualne potrzeby nabywców lokali zostały więc splecione z atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców Gdańska i turystów.

Stare i nowe w harmonii

Dla wszystkich fakt, że ta wysublimowana inwestycja została zauważona na arenie międzynarodowe i projekt Granaria na Wyspie Spichrzów znalazł się w gronie 44 finalistów prestiżowego konkursu MIPIM Awards już było ogromną satysfakcją również z innego powodu. Jurorów zachwyciła bowiem otwartość projektu. Jest on przyjazny nie tylko przyszłym lokatorom, którym złamanie tradycyjnej pierzei spichlerzy i utworzenie otwierających się na Motławę wewnętrznych dziedzińców umożliwiło podziwianie najpiękniejszego widoku w Gdańsku, lecz również dla miasta, jego mieszkańców i turystów. Szerokie nabrzeże, ciągnące się wzdłuż zabudowy, z wychodzącymi na nie ogródkami kawiarni, restauracji i pubów – dopiero powoli ożyje, umożliwiając wszystkim chętnym korzystanie z takiej możliwości.

A na ten właśnie aspekt – ożywiania starych miast, wprowadzania do nich nowej myśli i współczesnej architektury, nadawania budowlom nowych funkcjonalności – organizatorzy konkursu kładą nacisk.

Potwierdzeniem tego jest kolejny tegoroczny „polski” laureat, czyli łódzka inwestycja, również nagrodzona w Paryżu rewitalizacja dawnej fabryki Monopolu Wódczanego z 1902 r. O tym, jak bardzo to miasto docenia rolę konkursu MIPIM świadczy obecność w stolicy przedstawicieli Łodzi, a także bezpośrednia transmisja z gali, jaka odbyła się we wtorkowy wieczór (uczestniczyła w niej m.in. prezydent miasta, Hanna Zdanowska).

MIPIM (Le marche international des professionnels de l'immobilier)

To od lat najbardziej znana na świecie impreza dla przedstawicieli branż nieruchomości. Podczas niej oceniane są obiekty biurowe, mieszkaniowe, handlowe, przemysłowe, sportowe, opieki zdrowotnej, logistyki i przemysłu. Jest to też miejsce spotkań bardzo wpływowych graczy rynku nieruchomości.

44 finalistów tegorocznego konkursu (po 4 w każdej z 11 kategorii) jury wybrało spośród 228 zgłoszonych inwestycji z 45 krajów.

W gronie czterech ścisłych finalistów MIPIM w kategorii Urban project (projekt miejski) znalazła się Granaria Gdańsk. Rywalizowała ona z inwestycjami z Brukseli - Tivoli Green City, z Moskwy - przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy - i La Cite Fertile na obrzeżach Paryża, gdzie stworzono przyjazne miejsce do uprawy roślin, ale i do spędzania czasu wolnego. Największe uznanie zyskała Granaria!

Historia Granarii

Pięć lat temu - 31 marca 2015 - podpisano umowę partnerstwa publiczno-prywatnego między konsorcjum firm IMMOBEL i MULTIBUD i miastem Gdańsk. W ramach tego porozumienia zagospodarowana miała być - po latach oczekiwań, przymiarek i rozczarowań, związanych z fiaskiem kolejnych koncepcji - najbardziej prestiżowa część Wyspy Spichrzów. Projekt konsorcjum przewidywał wybudowanie na terenie działki o pow. 18 300 m kw. budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych, m. in. hotelu i apartamentów o łącznej pow. użytkowej ok. 60 000 m kw. oraz podziemnego parkingu na ok. 700 miejsc. W umowie zawarty też był plan wybudowania obiektów celu publicznego: kładki nad Motławą, modernizacji Mostu Stągiewnego, przebudowa mariny, unowocześnienie infrastruktury drogowo-spacerowej.

W ramach pierwszego etapu pomiędzy ul. Pożarniczą a północnym cyplem Wyspy powstał zespół budynków hotelowych o pow. ponad 14 tys. m kw. oraz budynek usługowo-mieszkalny o pow. ponad 9 tys. m kw. W tym drugim jest 30 lokali usługowych i 129 lokali typu aparthotel i apartamentów mieszkalnych. Wybudowano też 139 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach podziemnych. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Kwadrat.

Co jeszcze powstanie na Wyspie Spichrzów w ramach projektu Granaria

W II etapie najpierw powstanie wspólna część podziemna (na którą składać się będzie m.in. parking na 525 samochodów). Część naziemną będą stanowiły: drugi hotel (240 pokoi, obecnie trwają negocjacje z potencjalnymi operatorami obiektu), budynki biurowe i budynki mieszkalne (500 apartamentów). Partery zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie restauracje i kawiarnie. Inwestor planuje również budowę pięknego, całorocznego krytego pasażu, który połączy ul. Stągiewną z ul. Pożarniczej. Zadaszona przestrzeń ma być ogólnodostępna. Nad nią znajdzie się zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych. Projekt II etapu powierzono warszawskiej pracowni Mąka i Sojka Architekci.

Zostaną również zrealizowane obiekty publiczne: druga część mariny gdańskiej (co podwoi liczbę miejsc do cumowania dla jednostek pływających), przebudowa Mostu Stągiewnego na zwodzony i ukończenie docelowego układu drogowego dla całego obszaru. Wszystkie obiekty mają być ukończone na przełomie 2023/24 r.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki