MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze w pierwszej trójce pod względem potencjału inwestycji budowlanych do 2025 r.

Jacek Klein
Jacek Klein
Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2025 r. jest duży mimo epidemii. Pomorze obok Mazowsza i Śląska zgarnie największa część z powstających i planowanych inwestycji. W stosunku do wcześniejszych prognoz atrakcyjność segmentu inżynieryjnego nawet się poprawiła.

Zdecydowana większość z blisko 1000 realizowanych i planowanych inwestycji budowlanych zlokalizowana jest na obszarze sześciu najwyżej rozwiniętych gospodarczo województw, które łącznie odpowiadają za blisko 65 proc. wartości rynku budowlanego - wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2020-2025 – analiza 16 województw”.

Całkowita wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce szacowana jest na ponad 540 mld zł.

Liderami pod względem wartości projektów są województwa mazowieckie, pomorskie i śląskie. Na Mazowszu najwięcej dużych inwestycji planowanych jest w segmentach: drogowym, kolejowym, mostowo-tunelowym oraz lotniskowym, a także biurowym i mieszkaniowym. Natomiast w regionach pomorskim i śląskim wiodącymi w przyszłości segmentami mogą być budownictwo energetyczne i hydrotechniczne, a także budownictwo kolejowe i drogowe. Potencjał inwestycyjny tych regionów dopełniają inwestycje komercyjne, produkcyjne i mieszkaniowe.

W każdym województwie analizie poddano 60 najważniejszych inwestycji (po 30 z segmentów budownictwa kubaturowego oraz inżynieryjnego). Łączna wartość flagowych projektów w fazie budowy to ponad 116 mld zł, a projektów na etapie przetargu, planowania bądź wstępnej koncepcji – 427 mld zł.

Średnio na jedną analizowaną inwestycję przypada kwota 566 mln zł, z czego dla budynków jest to 310 mln zł, a dla obiektów inżynieryjnych – aż 820 mln zł. Jeśli chodzi o segment inżynieryjny, na tak wysoką średnią wartość inwestycji wpływ ma kilka mega-projektów, wartych dziesiątki miliardów złotych. W przypadku tych projektów tradycyjnie istnieje duże ryzyko opóźnień oraz tego, że niektóre z nich w ogóle nie zostaną zrealizowane.

Na pomorzu największymi planowanymi projektami są rozbudowy dwóch portów szacowane łącznie na ok. 15 mld zł. Kosztowna jest także budowa Przekopu Mierzei Wiślanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki