MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie plaż. Tylko w Gdańsku podczas słonecznego tygodnia usuwanych jest nawet 14 t śmieci. Sporą część z nich trzeba wybierać z piasku

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaśmiecone plaże to problem, który co roku wraca do nadmorskich miejscowości niczym bumerang
Zaśmiecone plaże to problem, który co roku wraca do nadmorskich miejscowości niczym bumerang Fotobank.PL/UMS
To problem, który co roku wraca do nadmorskich miejscowości niczym bumerang. Choć przed każdym sezonem na terenie kąpielisk ustawiane są setki dodatkowych koszy na śmieci – butelki, kapsle, niedopałki po papierosach wciąż lądują najczęściej... na piasku. Tylko z gdańskich plaż każdego słonecznego dnia zbieranych jest minimum 5 ton odpadów.

Sprzątanie plaż w Gdańsku

W okresie od 15 kwietnia do 14 października sprzątanie gdańskich plaż odbywa się codziennie. Utrzymanie czystości na kąpieliskach w ścisłym sezonie letnim to koszt ok. 400 tys. zł.

– W ścisłym sezonie letnim prace związane z utrzymaniem czystości prowadzone są od godzin wczesnorannych aż do wieczora. Pojemniki na śmieci są opróżniane w miarę bieżących potrzeb. Sprzątanie odbywa się mechanicznie oraz ręcznie. Firma sprzątająca wykonuje je również za pomocą ciężkiego sprzętu – informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Za pomocą grabi oczyszczany jest również sam brzeg, przy jednoczesnym wyrównywaniu piasku. W użyciu są ponadto dmuchawy wykorzystywane do usuwania naniesionego piasku z wejść na plażę.

Nad utrzymaniem w czystości gdańskich plaż pracuje kilkudziesięciu pracowników wyłonionej w drodze przetargu firmy sprzątającej.

– Ilość odpadów jest ściśle uzależniona od panującej pogody. Utrzymuje się w granicach od 5 do 14 ton dziennie.

– Przykładowo, w ciągu słonecznego tygodnia, firma wywozi 2 duże kontenery, czyli 14 ton szklanych butelek.

– Do najczęstszych zanieczyszczeń należą niedopałki papierosów czy kapsle. Do ich usuwania wykorzystywane są przesiewarki piasku – mówi dalej Jędrzej Sieliwończyk.

Przed tegorocznym sezonem firma sprzątająca ustawiła 800 pojemników na śmieci. Większość z nich zlokalizowana jest przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk.

– Dodatkowo przy każdym kąpielisku można znaleźć pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Gdański Ośrodek Sportu, jako administrator plaż, prowadzi działania informacyjne, mające na celu zwrócenie uwagi na problem śmieci. Profilaktyka w tym zakresie prowadzona jest także za pośrednictwem social mediów – kontynuuje Jędrzej Sieliwończyk. – Pamiętajmy, że plaża jest naszą wspólną przestrzenią, w której odpoczywamy.

– Zadbajmy o to, żebyśmy spędzali letnie dni w czystości i nie pozostawiajmy po sobie rzeczy, których sami nie chcemy znaleźć, rozkładając koc czy ręcznik na piasku.

Sprzątanie plaż w Sopocie

Utrzymanie czystości na sopockich plażach pochłonie w tym roku 475 tys. zł.

– W okresie od maja do września sopockie plaże sprzątane są codziennie.

– Sprzątanie obejmuje opróżnianie śmietników, usuwanie glonów z linii brzegowej i tego, co wyrzuci morze. Raz w tygodniu odbywa się sprzątanie mechaniczne z przesiewaniem piasku. Firma sprzątająca pracuje codziennie, 7 dni w tygodniu, w godz. 5:00-20:00, w razie potrzeby (np. gdy jest więcej glonów) także o innych porach, również nocą – informuje Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie.

Służby zajmujące się utrzymaniem czystości na sopockich kąpieliskach mają do dyspozycji:

  • trzy ciągniki rolnicze,
  • dwie przesiewarki,
  • ładowarkę,
  • włókę do wyciągania śmieci, wygładzania i napowietrzania piasku.

Choć nawet trudno to sobie wyobrazić, w każdy pogodny weekend tylko z plaży miejskiej w Sopocie usuwane są średnio trzy tony odpadów, z czego aż 800 kg to śmieci pozostawione nie w koszach, a na piasku. W tygodniu zbieranych jest natomiast ok. 500 kg nieczystości.

Sprzątanie plaż w Gdyni

Jeszcze więcej niż w Gdańsku i Sopocie, bo aż 820 tys. zł, kosztować będzie w tym roku sprzątanie kąpielisk w Gdyni. Choć władze miasta zdecydowały się rozstawić na całej długości plaż, w okolicach kładek spacerowych i miejsc najczęściej uczęszczanych przez turystów aż 400 dodatkowych koszy na śmieci, wszystko wskazuje na to, że służby porządkowe i tak będą miały pełne ręce roboty.

– Firma sprzątająca wyposażona jest w trzy maszyny squolo, jedną maszynę samojezdną syepy do mechanicznego czyszczenia piasku, trzy kultywatory do napowietrzania piasku oraz w trzy skrzynie z ciągnikami do wywożenia wodorostów – wylicza Bartłomiej Rutkowski z Działu Obiektów Nadmorskich Gdyńskiego Centrum Sportu.

– Maszyny do czyszczenia piasku mechanicznie przesiewają piasek na głębokość 15 cm, eliminując zanieczyszczenia typu: niedopałki po papierosach, kapsle, odpady komunalno-bytowe i inne pochodzenia organicznego, jak również napowietrzają i spulchniają piasek poprzez odwrócenie jego spodniej warstwy. Napowietrzanie obejmuje zespół czynności zmierzających do napowietrzenia piasku, a następnie równania powierzchni plaży poprzez bronowanie i grabienie.

Jak informują dalej gdyńscy urzędnicy, poza sprzątaniem maszynowym i napowietrzaniem piasku, wykonywany jest też szereg innych czynności:

  • sprzątanie ręczne – polegające na zbieraniu wszystkich zanieczyszczeń stałych, łącznie z glonami i wodorostami odkładającymi się wzdłuż linii brzegowej,
  • sprzątanie terenów zielonych – polegające na zbieraniu wszystkich zanieczyszczeń stałych z całego terenu objętego sprzątaniem, wraz z bieżącym utrzymaniem w czystości i w należytym stanie dojść na plażę,
  • sprzątanie dyżurne – obejmuje zapewnienie stałej obsługi plaż w godz. 10:00-18:00, w zakresie zbierania na bieżąco śmieci i zanieczyszczeń, w szczególności tych pozostawionych na plaży przez turystów.

– Większość czynności na plażach w okresie letnim odbywa się w godzinach rannych, sprzątanie ręczne trwa od 4:00 do 9:00 rano, natomiast sprzątanie dyżurne – w godz. od 10:00 do 20:00, gdzie na bieżąco osoba dyżurna sprząta plaże – mówi dalej Bartłomiej Rutkowski. – Wszystkie zebrane śmieci i nieczystości są wywożone na wysypisko Łężyce, z którym firma sprzątająca plaże ma podpisaną umowę.

Kąpieliska na Pomorzu. Jest ich prawie 100! Poznaj morskie k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki