reklama

Sprawa opłat za parkowanie w soboty trafi do sądu

Jacek WiercińskiZaktualizowano 
Opłaty za sobotnie parkowanie budzą kontrowersje w wielu miejscowościach na Pomorzu
Opłaty za sobotnie parkowanie budzą kontrowersje w wielu miejscowościach na Pomorzu Tomasz Bołt
Sąd ma zbadać przepisy w Sopocie, Słupsku i Sierakowicach dotyczące pobierania opłat za parkowanie w soboty. Argumenty prokuratorów nie wszystkich przekonują.

Niezgodne z prawem są, zdaniem śledczych, obowiązujące w wielu gminach na Pomorzu opłaty za postój w strefach płatnego parkowania, na drogach publicznych w soboty. Pierwsze skargi w tej sprawie już trafiły do sądów administracyjnych, w drodze są kolejne. Urzędnicy i radni są podzieleni: sopoccy przekonują do swoich racji, sierakowiccy - rakiem wycofują się z dotychczasowych regulacji, a słupscy twierdzą, że wszystko to skutki jakiegoś nieporozumienia.

- Prokuratura Regionalna w Gdańsku zleciła podległym jednostkom analizę uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania. Na skutek tej analizy prokurator regionalny w Gdańsku doprowadził do zaskarżenia do wojewódzkich sądów administracyjnych zapisów dziewięciu uchwał - relacjonuje prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Czytaj też: Opłaty za parkowanie w soboty zaskarżone przez prokuraturę

Wątpliwości śledczych wzbudziły przepisy obowiązujące kierowców m.in. w pomorskich Sierakowicach, Sopocie i Słupsku.

Co na to urzędnicy?

- W Słupsku Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku - tłumaczy Karolina Chalecka z słupskiego ratusza, która na poparcie tej tezy przesyła nam kopię uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie, jednoznacznie sugerując, że problem to efekt nieporozumienia.

- Będziemy bronić naszego stanowiska, przyjętego na prośbę i w interesie mieszkańców. Podzielamy stanowisko zaprezentowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 3 września 2015 roku, zgodnie z którym sobota może być uznana za dzień roboczy w rozumieniu ustawy o drogach publicznych - tłumaczy z kolei Magdalena Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu. Równocześnie władzom kurortu udało się zdobyć poparcie Związku Miast Polskich dla zmiany ustawy o drogach publicznych, by rozwiać wokół sobót wszelkie wątpliwości.

Zobacz: Pobieranie opłat za parkowanie aut w soboty będzie legalne?

Zupełnie inaczej sprawę widzą w Sierakowicach, gdzie radni gminy wycofali się z sobotnich opłat. - Pojawia się coraz więcej wyroków sądów, które kwestionują zasadność pobierania opłat za parkowanie w soboty - wyjaśnia wicewójt Zbigniew Fularczyk. - Sądy podkreślają, że sobota jest dniem wolnym od pracy i w związku z tym opłaty nie powinny być pobierane. My także spodziewamy się orzeczenia sądu w takiej sprawie, ale postanowiliśmy już teraz poprzez stosowną uchwałę zmienić przepisy w tym zakresie.

Za „sierakowską wersją” przemawiać zdaje się wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego po kasacji od wcześniejszego orzeczenia, na które powołuje się Sopot. Trzyosobowy skład sędziowski w wielostronicowym uzasadnieniu stwierdza bowiem m.in., że „sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy”.

Prokuratura analizuje 12 kolejny tego typu spraw. O jakie miasta chodzi? Czytaj więcej we wtorkowym (13.09.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

jacek.wiercinski@polskapress.pl

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

na rzecz PiSu tekst o tzw. komisji śledczej jest w DB

O
OLA

ALE WAŻNY TEMAT NR 1 W DZIENNIKU BAŁTYCKIM NAPISZCIE O KOMISJI ŚLEDCZEJ I O WYSTĄPIENIU POSŁA BREJZY KOMPROMITUJE PO

f
fred *

Trzy miesiące temu wysłałem , zapytanie do ZDZ w Sopocie z pytaniem na jakiej podstawie i dlaczego pobiera się opłaty za parking w sobotę.Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi, znaczy że coś jest na rzeczy, skoro zignorowali moje pytanie.

Dodaj ogłoszenie