reklama

Opłaty za parkowanie w soboty zaskarżone przez prokuraturę

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Karolina Misztal
Prokurator Regionalny w Gdańsku zaskarżył do wojewódzkich sądów administracyjnych uchwały w sprawie stref płatnego parkowania w dni wolne od pracy.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zleciła podległym jednostkom analizę uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania - informują śledczy z Prokuratury Krajowej. Jak tłumaczą, na skutek tej analizy Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził do "zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów dziewięciu uchwał." Przewidują one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty.

Co więcej, z informacji udzielonych przez przedstawicieli Prokuratury Krajowej wynika, że jednostki prokuratury z obszaru działania Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą czynności poprzedzające skierowanie skarg do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w dwunastu kolejnych tego typu sprawach.

- Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda - mówią śledczy.

Dodają, że zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań "na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych".

- W swoim piśmie Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawy o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele - podkreślają prokuratorzy Prokuratury Krajowej.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie