MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Splendor Gedanesis nadane. Wśród laureatów Marcin Grulkowski, Jerzy Snakowski i Nagrobki

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Splendor Gedanesis nadane. Wśród laureatów Marcin Grulkowski, Jerzy Snakowski i Nagrobki
Splendor Gedanesis nadane. Wśród laureatów Marcin Grulkowski, Jerzy Snakowski i Nagrobki Grzegorz Mehring/gdansk.pl
"Splendor Gedanesis", czyli nagrody kulturalne za rok 2023, zostały nadane. Wśród laureatów znajdziemy takie nazwiska jak Marcin Grulkowski, Jerzy Snakowski i Stefan Chwin. Za muzykę do spektaklu "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" nagrodę otrzymał zespół Nagrobki, a Mecenasem Kultury Gdańska została firma Mercor S.A.

Splendor Gedanesis nadane. Kto zdobył nagrodę?

Uroczysta gala miała miejsce w piątek, 24 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele środowisk artystycznych i twórczych z regionu oraz samorządu. Galę prowadziła aktorka Teatru Wybrzeże Małgorzata Brajner. Przemówienie wygłosiła natomiast prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

- Nastały czasy, kiedy nieustannie coś tracimy. Straciliśmy pokój, a przez to poczucie bezpieczeństwa. Straciliśmy pewność, że to, co widzimy i słyszymy jest prawdą. Na potęgę rozpadają się wnioski, upadają autorytety, dzieci chorują na depresję. Wy, ludzie kultury i mecenasi działań twórczych, jesteście dla mnie i, jak wierzę, dla wielu, antidotum na te wieczne utraty – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Chcę w tym świątecznym dniu nam wszystkim zostawić do prywatnych rozważań pytanie o społeczną rolę kultury. Czy twórcy mają powinności wobec wspólnoty? A jeśli tak, to jakie? Dziękuję dziś wszystkim Państwu, którzy tworzycie kulturę, partycypujecie w niej i niesiecie ją dalej - dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Dwudziestka Ladies’ Jazz Festival. Prawdziwy powód do świętowania w znakomitym towarzystwie

W trakcie rozdawania nagród laureatom przedstawiano ich sylwetki w formie filmowej animacji. O tym, kto zostanie nagrodzony, decydowała kapituła pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza. W skład kapituły wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele gdańskich mediów.

Nagrody otrzymali:

  • Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji "Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej" inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska "Źródła do dziejów Gdańska".
  • Maciej Salamon, Adam Witkowski - zespół Nagrobki za muzykę do spektaklu "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
  • Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego "Księżniczka Czardasza" Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si!
  • Marcor S.A. - tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie zakupu portretów Daniela Chodowieckiego oraz jego żony, namalowanych przez Antona Graffa, wybitnego XVIII-wiecznego portrecistę, stanowiących ozdobę kolekcji Muzeum Gdańska.
  • Stefan Chwin - nagroda specjalna za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od "Hanemanna" po "Wolność pisaną po Jałcie".

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy dzień Polsat Hit Festiwal za nami! To było prawdziwe widowisko w Operze Leśnej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki