Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skry Ormuzdowe 2015. Wręczono nagrody miesięcznika „Pomerania” [ZDJĘCIA]

MA
Uroczystość wręczenia nagród miesięcznika "PoOmerania" - Skry Ormuzdowe otrzymało w tym roku 7 osób
Uroczystość wręczenia nagród miesięcznika "PoOmerania" - Skry Ormuzdowe otrzymało w tym roku 7 osób Karolina Misztal
W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku w czwartek wręczono Skry Ormuzdowe, nagrody miesięcznika „Pomerania”.

Uroczystość miała szczególny, bo jubileuszowy charakter. W tym roku mija 30 lat od ustanowienia wyróżnienia. Wyjątkowy był też moment, w którym zorganizowaną galę. Zbiegła się ona w czasie ze śmiercią prof. Jerzego Sampa, literaturoznawcy i popularyzatora historii Gdańska, który przez kilkadziesiąt lat był mocno związany z „Pomeranią”, zarówno jako autor tekstów, jak i członek kolegium redakcyjnego; pamięć naukowca uczczono minutą ciszy.

Zobacz, kto otrzymał Skry Ormuzdowe w 2014 roku [ZDJĘCIA]

W tym roku Skry Ormuzdowe, których nazwa nawiązuje do powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”, otrzymało siedem osób. Przewodniczący kolegium redakcyjnego, Edmund Szczesiak, przyznaje, że wyróżnień mogłoby być więcej.

- Na Pomorzu nie brakuje wspaniałych ludzi, którzy robią wspaniałe rzeczy - uważa redaktor Szczesiak.

- Laureatów Skier łączy to, że angażują się w szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, propagują kulturę kaszubską i inną pomorską, działają bez rozgłosu. Ponadto próbują przezwyciężać trudne warunki środowiskowe oraz wykazują się pasją twórczą - dodaje Dariusz Majkowski, redaktor naczelny „Pomeranii”.

Jak wyliczył Edmund Szczesiak, w ciągu minionych trzech dekad nagrodę otrzymało w sumie 159 osób. Tym razem wyróżnienie otrzymali:

Zbigniew Błaszkowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie. Z jego inicjatywy w 2005 roku powstał w tej placówce dziecięcy zespół kaszubski Kacper i Lénka, który zrzesza każdego roku około 60 proc. uczniów. Zbigniew Błaszkowski krzewi kulturę kaszubską w swojej szkole i okolicznych miejscowościach oraz dba o podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli języka kaszubskiego.

Zbigniew Klotzke – emerytowany nauczyciel z Luzina, badacz przeszłości Kaszub, autor wielu książek, m.in. „Barłomino. Monografia wsi”, „Parafia i kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Luzinie”, „Bedeker Luziński”, „Kębłowo. Wieś i parafia”.

Krzysztof Korda – działacz społeczny i regionalista z Tczewa. Z wykształcenia historyk, w 2013 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Gdańskim (napisał pracę poświęconą ks. Józefowi Wryczy). Przez ostatnich 8 lat radny tczewskiej Rady Miasta, w tym roku został członkiem Rady Powiatu Tczewskiego. Zaangażowany w działalność kociewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Alicja Serkowska – twórczyni ludowa zajmująca się kaszubskim haftem oraz malarstwem na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2003 r. została odznaczona medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w Polsce i poza jej granicami.

Ryszard Stoltmann – prezes szczecińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Między innymi dzięki staraniom oddziału i pracy Ryszarda Stoltmanna udało się postawić w Szczecinie kamień upamiętniający Kaszubów i zorganizować konferencję naukową poświęconą gryfowi i dynastii Gryfitów. Laureat angażuje się też w odradzanie ruchu kaszubsko-pomorskiego w Koszalinie.

Maciej Tamkun – z wykształcenia historyk, teolog i pedagog. Od 35 lat zajmuje się malarstwem. Jego prace wzbogacają zbiory prywatne, muzealne, instytucji państwowych i świątyń. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Brał także udział w licznych ekspozycjach zbiorowych w Polsce i za granicą. Artysta jest ponadto ilustratorem książek, fotografikiem i poetą.

Danuta Tocke – od wielu lat zaangażowana w pracę ZKP Oddział Dębogórze-Kosakowo. W dużej mierze to dzięki jej staraniom powstała w Kosakowie Chëcz Nordowëch Kaszëbów. Danuta Tocke współorganizuje m.in. warsztaty regionalne dla dzieci oraz Festyn kaszubski w Rewie. Założyła Zespół Folklorystyczny Kosakowianie.

Czytaj również: Gdańsk: Spektakl "Życie i przygody Remusa" w Teatrze Miniatura [RECENZJA]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki