Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siesta znów w Gdańsku. Festiwal rozpocznie się w czwartek. Od razu będzie żywiołowo

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ive Greice
Ive Greice Materiały prasowe
Dziewięć koncertów, melancholia fado, taneczna energia Brazylii, Afryki oraz kunszt Richarda Bony. W czwartek 2 września rozpocznie się jedenasty, Gdańsk Lotos Siesta Festival. - Mamy zamiar zaszczepić wszystkim uczestnikom nuty muzyki szczęśliwej, by radości, słońca, choćby tylko muzycznego, mieli pod dostatkiem w długie, jesienne miesiące, albo jeszcze dłużej – podkreśla Maciej Farski, współorganizator imprezy.

Jeszcze latem, a już na progu jesieni, Festiwal Muzyki Szczęśliwej ponownie zawita do Gdańska. - Tych dziewięć koncertów wypełni ciała i umysły serotoniną bardziej niż koktajle witaminowe –mówi Maciej Farski, współorganizator Gdańsk LOTOS Siesta Festivalu, gdy pytamy, jaka będzie jedenasta odsłona imprezy. - Formuła jest niezmienna, lubiana i sprawdzona. Pokażemy nowe twarze, co nie oznacza, że są to przypadkowe „odkrycia”.

Maciej Farski ma na myśli Lucię de Carvalho i Ive Greice. Obie mają za sobą muzyczne osiągnięcia (Ive Greice współpracowała z Madonną), liczne nagrania. W Polsce będą po raz pierwszy.

- Bardzo polecam występy naszych „debiutantek” w czasie zbliżającego się XI Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Nie dość, że panie pięknie się prezentują, to fantastycznie śpiewają. A czy dynamicznie, z taneczną energią? Warto się o tym przekonać. Zapewniam, że na wiele koncertów Lucii i Ive bardzo trudno się dostać – przekonuje organizator imprezy.

Wszystko zacznie się w czwartek 2 września w klubie Stary Maneż, a zaszczyt otwarcia przyjęła żywiołowa Lucia de Carvalho, urodzona w Angoli, wychowana we Francji, zakochana w muzyce brazylijskiej, łącząca bossa novę i rytmy karnawału z tradycją rodzinnego kraju.

W sobotę 4 września, na dwóch koncertach w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, swoją najnowszą płytę zaprezentuje Elida Almeida (wystąpiła w ubiegłym roku w Gdańsku na Festivalu, lecz jako jedna z uczestniczek pamiętnych koncertów poświęconych Cesarii Evorze).

- Festiwalowa sobota, dokładnie jak w latach ubiegłych, będzie czasem muzyki kabowerdyjskiej. Elida wyrosła na jedną z największych gwiazd Cape Verde i muzyki luzofońskiej. Dojrzała i tryska energią jeszcze silniej i celniej niż poprzednio – mówi Maciej Farski. – W muzyce artystki słuchacze odnajdą wiele muzycznych wątków rodem z Wysp Zielonego Przylądka.

W Piwnicy Rajców odbędą tradycyjnie Noce Fado (od czwartku do soboty), pod artystycznym kierownictwem Silvany Peres.

- Silvana łączy bardzo skodyfikowane przecież w swojej koncepcji fado z muzyką afrykańską. Robi to subtelnie, bez rewolucji. Jednak warto posłuchać jak muzyka z lizbońskiej Alfamy brzmi w akompaniamencie akordeonu, tak rzadko wykorzystywanego przez Portugalczyków. A brzmi uroczo, proszę mi wierzyć – mówi Maciej Farski. - To będą trzy lizbońskie kolacje z winem i magicznymi dźwiękami nocnych ulic stolicy Portugalii, i to w centrum Gdańska.

Siesta Festival 2019. Piątkowe koncerty w Filharmonii Bałtyc...

Dla niektórych najważniejszym nazwiskiem XI Gdańsk LOTOS Siesta Festivalu może być Richard Bona. To on miał być głównym gościem jubileuszowej, dziesiątej odsłony imprezy, którą „poturbowały” pandemiczne obostrzenia.

- Richard Bona, z chłopaka z Kamerunu, który potrafi grać na gitarze, wyrósł na światowej sławy multiinstrumentalistę. Grał ze Stingiem, Milesem Davisem. To niewątpliwie wielka gwiazda. Nareszcie do nas przyjedzie – mówi współorganizator festiwalu. - Richard Bona sceną Filharmonii Bałtyckiej zawładnie wraz z Alfredo Rodriguezem. Ich muzyka to tygiel tego, co w duszach muzyków gra najsilniej: Ameryka Południowa, Afryka, jazz i wysublimowany pop...

Tradycyjnie festiwal zakończy wieczór w Klubie Parlament, gdzie o godzinie 22 porwie do tańca wyjątkowa Brazylijka, Ive Greice.
Przypomnijmy, do wybuchu pandemii w 2020 r. tradycyjnym terminem Gdańsk LOTOS Siesta Festivalu był ostatni weekend kwietnia. Konieczne było przeniesienie imprezy na wrzesień. Dziś nie wiadomo, czy termin ten zostanie z festiwalem na stałe.

- Muzyka, nawet jeśli niesie rewolucyjne treści, może nieść ze sobą elementy zabawy, oddechu, radości. Gdańsk LOTOS Siesta Festival taki jest i nie ważne, czy odbywa się w kwietniu, czy we wrześniu – tłumaczy Maciej Farski. - W dodatku nie traci swojego przydomka muzyki szczęśliwej. Właśnie takie nuty planujemy zaszczepić wszystkim uczestnikom, by radości, słońca, choćby tylko muzycznego, mieli pod dostatkiem w długie, jesienne miesiące, albo jeszcze dłużej. Stąd takie, a nie inne gwiazdy: radosna, promienna Lucia de Carvalho, młoda, świeża Ive Greice z Brazylii, równie dynamiczna co Lucia, ale jednocześnie z większą dozą romantycznej, melancholijnej nuty. Do tego energetyczna Elida Almeida, doskonały Richard Bona oraz Silvana Peres, ze swoim niewątpliwym urokiem. W dodatku w każdym z festiwalowych nazwisk, w każdym artyście jest coś, co według mnie tkwi w tkance Gdańska. To miasto jest oknem na świat. To dlatego stworzyliśmy ten festiwal właśnie dla tego miasta, i dlatego chcielibyśmy, by był tylko tu. Artyści, których zapraszamy, z różnych, muzycznych nici tworzą wspaniałe gobeliny, które później przedstawiają publiczności w Gdańsku.

Dodajmy, że suplement do XI odsłony gdańskiej Siesty będzie koncert Andrei Motis, 12 września w Filharmonii Bałtyckiej. Motis była awizowana w programie poprzednich festiwali. Ostatecznie udało się ją ściągnąć do Gdańska tydzień po głównym terminie festiwalu.

Program XI Gdańsk Lotos Siesta Festival

Lucia de Carvalho – czwartek 2 września, g. 19.00, Stary Maneż
Noc Fado Silvana Peres - czwartek 2 września, g. 21.00, Piwnica Rajców
Noc Fado Silvana Peres - piątek 3 września, g. 20.00, Piwnica Rajców
Elida Almeida sobota - 4 września, g 17:00 i 20.00, Filharmonia Bałtycka
Noc Fado Silvana Peres – sobota, 4 września, g.22.00, Piwnica Rajców
Richard Bona – niedziela, 5 września, g .17.00 i g. 20.00, Filharmonia Bałtycka
Ive Greice - niedziela, 5 września, g.22 00, Klub Parlament

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 bardzo podobał się publicz...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki