Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarkopol już PERN-u

Jacek Klein
Spółka zajmuje się m.in. przeładunkiem towarów masowych.
Spółka zajmuje się m.in. przeładunkiem towarów masowych.
W Gdańsku może powstać baza paliw płynnych.

Gdański Siarkopol ostatecznie przeszedł w ręce Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA. 85 proc. akcji gdańskiej firmy do paliwowego potentata wniosło aportem Ministerstwo Skarbu Państwa. Na terenach spółki leżących w sąsiedztwie portu może w niedługim czasie powstać baza paliw płynnych.

PERN "Przyjaźń" SA jest właścicielem rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Zapewnia transport ropy dla rafinerii Lotosu w Gdańsku i Orlenu w Płocku. W strategii spółki zapisano zwiększenie przepustowości rurociągów z kierunku wschodniego i północnego - poprzez Naftoport i rurociąg pomorski z Gdańska do Płocka.

- W przypadku ograniczenia roli rurociągu "Przyjaźń" newralgicznym elementem infrastruktury logistycznej transportu ropy w Polsce stanie się odcinek pomorski. PERN zwiększy jego przepustowość o 16 proc. w kierunku Płocka oraz 47 proc. w kierunku Gdańska. Wydajność rurociągu po modernizacji jest szacowana na 32,5 mln ton rocznie, co pozwala na zabezpieczenie kontraktów PERN w przypadku pełnych dostaw ropy z morza - zapisano w strategii. Drugim jej elementem jest zwiększenie możliwości magazynowania ropy i paliw. Wybudowane zostaną nowe zbiorniki o łącznej pojemności 564 tys. m sześc.

Nowe magazyny powstaną w bazach w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku.
- Dodatkowo w Płocku oraz Gdańsku (teren Siarkopolu Gdańsk SA) zabezpieczony zostanie grunt pod kolejne inwestycje zbiornikowe - przewiduje strategia.

Teren Siarkopolu to atrakcyjnie położony obszar o powierzchni 52 ha. Przylega do niego portowe nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej. Basen Górniczy do przeładunków masowych jest odległy od Siarkopolu o 600 m. Na obu nabrzeżach można prowadzić przeładunki paliw. W pobliżu przebiega magistrala paliwowa, łącząca Naftoport z Bazą Paliw Płynnych PERN i rafinerią Lotosu. Siarkopol dysponuje też bocznicą kolejową przystosowaną do obsługi cystern.

Obecnie spółka zajmuje się składowaniem i przeładunkiem siarki granulowanej, melasy buraczanej, olejów bazowych, olejów opałowych, olejów napędowych oraz olejów bunkrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki