Rytel. Teren lasu, zniszczonego przez nawałnicę, chcą przekształcić w tartak

Piotr Furtak
screen z wideo, Kamil Rosołowski
Mieszkańcy Rytla sprzeciwiają się przekształceniu 20 hektarów lasu w teren przemysłowy. To obszar zniszczony przez nawałnicę w 2017 roku.

Część mieszkańców Rytla zamierza sprzeciwić się planom rozbudowy tartaku znajdującego się w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Rytel. Obecnie ma on powierzchnię około 10 hektarów, ale Toruńskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego, które jest właścicielem tartaku, planuje powiększyć teren zakładu o kolejnych 20 hektarów.

Czytaj także

W urzędzie gminy Czersk opracowywane są już studium uwarunkowań oraz plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Obecnie jest on własnością Nadleśnictwa Rytel. Aby las mógł zostać przekształcony w teren przemysłowy, potrzebne są właśnie studium oraz plan zagospodarowania. Zgodę na odlesienie musi wyrazić też minister środowiska.

Warto podkreślić, że teren, który chciałby przejąć tartak, mimo że formalnie jest lasem, obecnie nie jest zadrzewiony. Spustoszenia w tym miejscu dokonała nawałnica z sierpnia 2017 roku.

Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska, podkreśla, że inwestycja nie zaszkodzi środowisku, a gmina i jej mieszkańcy mogą jedynie na niej skorzystać. W grę wchodzą natomiast nowe miejsca pracy oraz wyższe wpływy do budżetu gminy. Warto zaznaczyć, że podatek płacony przez tartak jest jednym z argumentów osób dążących do utworzenia samodzielnej gminy Rytel.

Tartak w Rytlu przerabia obecnie ok. 150 tys. metrów sześciennych drewna rocznie, a po rozbudowie zakładu może być to nawet 500 tys. metrów. Właśnie tego najbardziej obawiają się przeciwnicy powiększenia firmy. Podkreślają m.in., że ich miejscowość, która - mimo zniszczeń spowodowanych przez nawałnicę - zachowała turystyczny charakter, może go stracić. Pytają także o raport oddziaływania na środowisko.

Temat rozbudowy tartaku omawiano m.in. podczas jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu Chojnickiego. W obronie inwestycji stanął wówczas Wojciech Rolbiecki, pracownik tartaku. Podkreślał, że jest to nowoczesny zakład, a po rozbudowie szansę na pracę będzie miało wielu ludzi.

Toruńskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw branży w Polsce. Należy do niego sześć tartaków w dwóch województwach.

Według przedstawicieli firmy, na dodatkowej powierzchni mają znajdować się w dużej mierze magazyny.

Zobacz także:

Nawałnica na Pomorzu: Wojsko pomaga strażakom w Rytlu [ZDJĘCIA]

Tragedia w powiecie chojnickim. Ogromne zniszczenia w lasach...

Tragedia na obozie w Suszku. Prokuratura wszczęła postępowanie

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. "Za nami jedna z naj...

Powiat chojnicki. Tragedia w Suszku. Nie żyją młodzi harcerz...

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie