Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozciąganie receptą na długowieczność? Dlaczego systematyczne ćwiczenia są takie ważne?

Michał Karcz
Michał Karcz
systematyczne rozciąganie poprawia nasze zdrowie!
systematyczne rozciąganie poprawia nasze zdrowie! Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Od wieków, w wielu kulturach praktykowane jest rozciąganie. Już dawno zauważono, że te ćwiczenia te znacznie poprawiają naszą sprawność fizyczną. Regularne treningi pozwolą rozładować napięcie po wysiłku, ale też pozytywnie wpłyną na nasze drowie psychiczne.

Form rozciągania jest wiele. Na pewno wielu z nas na myśl pierwsza przychodzi joga. Ćwiczenia te wywodzą się z kultury hinduskiej i są ściśle powiązane z duchowością. Podstawowym założeniem jest znalezienie stabilności naszego ciała, w rozumieniu fizycznym jak i psychicznym. Rozciąganie jednak to nie tylko joga. Obecnie bardzo popularny jest też "stretching", czyli rozciąganie w pozycji stojącej. Często wykonywany w połączeniu z elementami ćwiczeń siłowych np. pilatesu.

Spis treści

Właściwości zdrowotne rozciągania

Systematyczne rozciąganie to mniejsze ryzyko powstawania urazów. Wygimnastykowane ciało jest mniej podatne na kontuzje, których możemy nabawić się podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności. Każda tego typu aktywność pomaga nam rozluźnić mięśnie, które w ciągu dnia potrafią być bardzo eksploatowane. Nie ma znaczenia czy pracujemy fizycznie, czy przy biurku - nasze ciało domaga się regeneracji.

Ćwiczenia rozciągające to przede wszystkim czas wypoczynku dla organizmu. Chwila relaksu podczas kilkunastominutowych zajęć pozwoli nam złapać oddech w znaczeniu fizycznym i psychicznym. Potwierdzono już dawno, że regularne rozciąganie dotlenia organizm. W tym wypadku warto również wspomnieć o jodze, której głównym założeniem jest znalezienie balansu duchowego. Sesje są łączone z elementami medytacji.

Jak zacząć się rozciągać?

Przygotowanie do systematycznego rozciągania nie jest trudne w porównaniu do innych czynności fizycznych. Pamiętajmy jednak, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Może być tak, że ze względu na niektóre schorzenia, rozciąganie może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Aby zacząć należy przede wszystkim znaleźć naszą górną granicę. To znaczy, że każde ciało ma inny stopień elastyczności. Wpływa na to nasza genetyka, oraz to, czy już wcześniej podejmowaliśmy podobne czynności ruchowe. Należy więc podczas wykonywania ćwiczeń zobaczyć, jak mocno możemy się rozciągnąć. Gdy poczujemy delikatny ból, wytrzymajmy w danej pozycji przez kilka sekund, a następnie odpuśćmy. Po kilku takich sesjach nasze zdolności ruchowe powinny się poprawić. Rozciąganie powinniśmy prowadzić na macie lub na miękkim i wygodnym podłożu.

Ćwiczenia rozciągające

W internecie jest wiele różnych ćwiczeń rozciągających. Znaleźć możemy pozycje, które są skierowane już dla osób zaawansowanych. Warto zacząć od tych podstawowych, następnie możemy łączyć je z innymi formami ruchowymi. Niektóre z nich mogą być wykonywane przy użyciu sprzętu sportowego.

Stretching statyczny:

  • Skłony - to podstawowe ćwiczenie, które na pewno robiliśmy już na lekcjach WF-u. Wystarczy stanąć w lekkim rozkroku, a następnie wykonać kilka skłonów, by w ten sposób zmusić nasze ciało do rozciągania. Te ćwiczenie można również wykonywać w wersji siedzącej.
  • Rozciąganie mięśni dwugłowych i czterogłowych - w tym ćwiczeniu rozciągamy nasze dolne kończyny. W tym wypadku możemy sprawdzić też balans naszego ciała. Stajemy na jednej nodze, a następnie łapiemy się za podbicie stopy, zginając kolano. Analogicznie możemy wykonać to ćwiczenie tylko w drugą stronę. Chwytamy za nasze kolano i podciągamy je do klatki piersiowej.
  • Rozciąganie lędźwi - kładziemy się na plecach i podciągamy do klatki piersiowej obydwa kolana. Możemy też położyć się na brzuchu. Podpieramy się na rękach wyginając nasz tułów
  • Rozciąganie bicepsów - wystarczy skierować całą rękę poziomo w kierunku przeciwnym, przyciągając ją do klatki piersiowej

Streching dynamiczny:

  • Wymachy nóg - stajemy na jednej nodze a nastepnie szybko robimy wymachy w przód lub w tył
  • Marsz z półprzysiadami - stawiamy obszerne kroki, podczas których zgłębiamy naszą pozycję. Podciągamy jedno z kolan do podłoża tak, by stworzyć kąt 90 stopni. Możemy wykonywać również półsłony
  • Skłony z obrotem tułowia - należy stanąć w rozkroku, a następnie w szybkim tempie próbować dotknąć dłońmi stóp po przeciwnych stronach

Każde ćwiczenie rozciągające może być inaczej odbierane przez nasze ciałko. Pamiętajmy, by dobrać je w taki osób, abyśmy czerpali z ich jak największą satysfakcję. Systematyczne i regularne ćwiczenia poprawią sprawność ruchową, co przełoży się na zdolność wykonywania zaawansowanych ćwiczeń ruchowych.

CZYTAJ TAKŻE:
Błędy i nawyki urodowe, które zagrażają twojej urodzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki