Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli 2018 na Pomorzu. Jak odbywają się zapisy do przedszkoli w województwie pomorskim? [zapisy, zasady, terminy]

Katarzyna Gruszczyńska
Rekrutacja odbywa się wyłącznie w sposób elektroniczny. Rodzice z Pomorza już martwią się o to, czy uda im się zapisać dziecko
Rekrutacja odbywa się wyłącznie w sposób elektroniczny. Rodzice z Pomorza już martwią się o to, czy uda im się zapisać dziecko 123RF
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się wyłącznie w sposób elektroniczny. To drugi rok, gdy samorządy mają obowiązek przyjąć wszystkie dzieci do przedszkoli. Jednak w 2017 roku pomorskie gminy miały z tym duży problem.

Po pierwszym etapie rekrutacji w Gdańsku „pod kreską” znalazło się około 1,2 tysiąca maluchów, w Tczewie 250, a w Gdyni 352. Jak będzie w tym roku? Problem dotknął też m.in. Nowy Dwór Gdański, Sztum i Malbork.

Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku

Rodzice, którzy mają dzieci w wieku od 3 do 6 lat, już się obawiają o ich los.
- Mam trzyletniego synka, którego chcę posłać do przedszkola, by móc wrócić do pracy, i już się denerwuję. W ubiegłym roku zapisywałam córkę i w jednym przedszkolu była na dwusetnym miejscu na liście, a w drugim jeszcze dalej. W końcu udało się, ale w placówce na Osowej - opowiada pani Monika z Gdańska Wrzeszcza.

Czytaj także: Sprawdzian gotowości szkolnej 6-latka. Czy Twoje dziecko jest gotowe na szkołę?

Miasto uspokaja, ale...
- Jesteśmy dobrze przygotowani do tegorocznej rekrutacji, jednak pewnych trendów nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie wiemy, ilu rodziców trzy-latków zdecyduje się puścić swoje dzieci do przedszkola. W ostatniej rekrutacji startowało około 60-70 proc. trzylatków. Jak będzie w tym roku, przekonamy się dopiero w czasie rekrutacji - przyznaje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W Gdańsku dostępnych będzie ponad 6500 miejsc w 62 przedszkolach publicznych samorządowych (w tym 4 specjalnych) oraz przeszło 2600 miejsc w 26 przedszkolach publicznych niesamorządowych i 2 publicznych punktach przedszkolnych niesamorządowych.

Rekrutacja do przedszkoli w Sztumie

A jak sytuacja wygląda w innych gminach?
- Żeby sprostać wymaganiom i zapewnić miejsce każdemu dziecku, ogłosiliśmy konkurs na utworzenie w placówce niepublicznej oddziału publicznego. Wolne miejsca na pewno będą za to w przedszkolach publicznych na terenach wiejskich - informuje Katarzyna Krzyżykowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Sztumie.

Jednak nie wszystkim rodzicom uśmiecha się dowożenie i odwożenie pociech dwa razy dziennie i to nierzadko kilka, a nawet kilkanaście kilometrów w jedną stronę.

Rekrutacja do przedszkoli w Gdyni

Z kolei w Gdyni na pierwszej liście zabrakło miejsc dla ponad 350 maluchów. Do największej „walki” w 2017 roku doszło na Wiczlinie.

Tegoroczna rekrutacja może obfitować w niespodzianki, ponieważ Gdynia określi liczbę wolnych miejsc w przedszkolach samorządowych niemal na ostatnią chwilę.

Rekrutacja do przedszkoli w Sopocie

Spokojniej będzie w Sopocie.
- Podobnie jak w poprzednim roku oferujemy na rok szkolny 2018/19 około 750 miejsc, co umożliwi wszystkim chętnym rodzicom z Sopotu zapisanie dzieci w wieku 3-6 lat do przedszkola - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

Rekrutacja do przedszkoli w Malborku

Katarzyna Kowalska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 5 w Malborku, podkreśla, że zainteresowanie co roku jest ogromne. - Na szczęście ułatwieniem dla rodziców jest elektroniczna rekrutacja. W tym roku oferujemy 47 miejsc - zaznacza.

Rekrutacja do przedszkoli 2018 - kiedy początek?

Najszybciej rekrutacja rusza w Sopocie, bo już 1 marca. W pozostałych gminach wystartuje kilka dni później. Rodzice i tak mają więcej czasu na realizację planu B, ponieważ w tym roku zapisy startują o prawie dwa miesiące szybciej niż w 2017 roku. Wtedy na opóźnieniu zaważyły perturbacje związane z wprowadzeniem reformy edukacji.

Rekrutacja do przedszkola - kto ma pierwszeństwo?

Nadal „premiowane” będą dzieci z rodzin, gdzie występuje: wielodzietność, niepełnosprawność (dziecka, rodzeństwa czy rodziców) czy samotne rodzicielstwo. Dodatkowo punktowany jest fakt, że rodzice pracują lub się uczą oraz gdy do danego przedszkola chodzi już rodzeństwo dziecka starającego się o przyjęcie. Gdy chcemy, by malec trafił do placówki blisko domu, możemy zgłosić go do zerówki. W tym przypadku obowiązuje rejonizacja.

MEN: Możesz zaskarżyć gminę

Jeśli gmina nie wywiąże się z obowiązku zapewnienia miejsca w przedszkolu, rodzic może ją zaskarżyć u wojewody. „Niezapewnienie miejsc wychowania przedszkolnego dzieciom mającym do tego prawo jest naruszeniem przepisów prawa. Rodzice mogą złożyć do wojewody skargę dotyczącą działalności rady gminy” - zapewniają przedstawiciele MEN.
[email protected]

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki