Radni pomorskiego Sejmiku będą głosować budżet. Jakie zadania przewidziano do realizacji w 2020 rok?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
pixabay
W najbliższy czwartek radni Sejmiku Województwa Pomorskiego pochylą się projektem przyszłorocznych dochodów i wydatków. Od dłuższego czasu wiadomo, że zadania inwestycyjne szykowane przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku będą znacznie skromniejsze od tegorocznych.

19 grudnia br. radni Sejmiku dostaną do przegłosowania projekt budżetu na 2020 r. Dochody województwa zaplanowano na 1,027 mld zł, przy wydatkach wynoszących 1,056 mld zł - to o ponad 400 mln zł mniej niż w mijającym roku i o ponad 150 mln zł mniej niż w 2018 r.

Zmiana proporcji wydatków majątkowych wynika głównie z kończących się możliwości wsparcia finansowego z unijnego okresu programowania 2014-2020 - tłumaczy Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Mocniejsze zaangażowanie środków własnych województwa w inwestycje komunalne zostało natomiast zablokowane rosnącymi kosztami finansowania działalności bieżącej dotykającej wszystkie obszary działalności samorządu, z najbardziej kosztochłonnym, jakim jest transport kolejowy, czy infrastruktura drogowa. Wynika to przede wszystkim z rosnących kosztów pracy - płacy minimalnej, energii, kosztów usług czy zakupu towarów.

Mimo to, w 2020 r. Urząd Marszałkowski będzie kontynuować szereg inwestycji wieloletnich m.in. z zakresu dróg, zdrowia, kultury, ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wśród nich jest poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie (18 mln zł w przyszłym roku). Ponadto w planach wydatków znalazły się modernizacja klinicznych Oddziałów Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (7,3 mln zł) czy termomodernizacja obiektów szpitali w Ustce, Wejherowie czy Kościerzynie.

Czytaj także

Niespełna połowę wydatków pochłoną te na transport oraz łączność (424 mln zł), w tym ponad 200 mln zł na pasażerskie przewozy kolejowe. 171 mln zł Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć na remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich. Wśród zadań inwestycyjnych znajdują się m.in. rewitalizacja fragmentu linii kolejowej nr 234 na potrzeby trasy objazdowej, przebudowa wiaduktu w Starym Dzierzgoniu czy przebudowy dróg wojewódzkich na odcinkach Jurata - Hel, Skorzewo-Kościerzyna, a także dokończenie projektów wieloletnich jak rozbudowa drogi nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady Stanisławie czy rozbudowa „222” na odcinku Gdańsk - Starogard Gd. Z kolei w dziale kultura znalazło się między innymi 1,5 mln zł dofinansowania do bieżącej działalności Europejskiego Centrum Solidarności. To o 500 tys. zł więcej w stosunku do ubiegłego roku.

Samorząd województwa jest współorganizatorem ECS, a w sytuacji gdy Ministerstwo Kultury od dwóch lat przekazuje dotację mniejszą o około trzy miliony złotych, w pełni zasadne jest zwiększenie dotacji podmiotowej dla ECS o kwotę 500 tys. zł

- mówi rzecznik UM.

Przyszłoroczny deficyt budżetowy w wysokości 29,6 mln zł planuje się pokryć z pożyczek. Projekt najpewniej zostanie przegłosowany przez większość Koalicji Obywatelskiej, przy głosach „wstrzymujących się” Prawa i Sprawiedliwości. Radni opozycji mają do budżetu swoje zastrzeżenia.

Od lat zgłaszamy problem zaniedbanych dróg w zachodniej części województwa, które przyczyniają się do komunikacyjnego wykluczenia części mieszkańców - mówi Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w Sejmiku. - Należy stworzyć plan inwestycji, obejmujący przynajmniej dwie kadencje i nadrobić zaległości, które narastają od lat. Środków na ten cel jest zdecydowanie za mało. Niestety, nie udało nam się przekonać marszałka do przyznania dodatku dla nauczycieli szkół podległych naszemu urzędowi. Nasz pomysł zakładał ok. 100 zł dla nauczyciela z tytułu wychowawstwa klasy. O tej sprawie mówiliśmy już w ub. roku, być może uda się go przegłosować w 2020 r. w przypadku jakichś oszczędności.

Projekt uchwały budżetowej został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku. Czwartkową sesję Sejmiku zaplanowano na godzinę 15.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Golum

Więcej paździerzowych rydwaników i kuwet na skrzyżowaniach !!! Dobrze się szasta cudzym szmalem !!!

K
Krłówka

Wpływy z podatkó duzo wieksze a zapowiadaja chudy rok, typowe dla Pełowskiej nieudolnoosci samorzadowej. A kasą szasta na Rydwany, stół itd...,

Dodaj ogłoszenie