MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Gdańska na 2020 rok z wyższymi dochodami, wydatkami oraz deficytem. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: "To jest trudny budżet"

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Biuro Rady Miasta Gdańska/Wioletta Krewniak
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprezentowała główne założenia budżetu na 2020 rok. Dochody miasta mają wynieść ok. 3,8 mld zł (o ok. 0,5 mld więcej niż rok wcześniej), a wydatki 4,29 mld zł (o ok. 0,6 mld więcej niż w roku poprzednim. Deficyt miasta wyniesie niespełna 491 mln zł, czyli o prawie 120 mln więcej niż w tym roku. Przez zmiany podatkowe oraz podwyżki niektórych opłat, budżet będzie 100 mln niższy niż pierwotnie zakładano. Projekt uchwały budżetowej trafił na ręce przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak.

Kluczowymi wydatkami pozostają nakłady na edukację i komunikację miejską. Koszty edukacji wzrosną z 1,01 mld do 1,09 mld zł, z czego na same wynagrodzenia dla pracowników oświaty miasto przeznaczy 62,6 mln zł więcej niż rok wcześniej. Niemal połowę wydatków na edukację pokrywa samorząd.

- To jest trudny budżet, mamy duży deficyt, wpływy z podatku PIT zostały nam, i wszystkim samorządom w Polsce mocno ograniczone przez "piątkę Kaczyńskiego". Rząd na samorządy wciąż przerzuca kolejne zobowiązania. W przyszłym roku tylko na podwyżkę cen prądu musimy przeznaczyć co najmniej 5 mln zł - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Budżet Gdańska 2020. Nakłady na edukację i komunikację miejską

- Musieliśmy ograniczyć wydatki o 54 mln zł, zostanie ograniczona nauka pływania, program edukacji morskiej, zajęcia pozalekcyjne, ale także przenosimy siedziby związków zawodowych do szkół, co będzie dużo tańsze niż wynajmowanie powierzchni - tłumaczył wiceprezydent Piotr Kowalczuk.

Budżet Gdańska na 2020 rok z wyższymi dochodami, wydatkami oraz deficytem. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz:

Miasto ma wydać na komunikację miejską ok. 40 mln zł więcej niż wcześniej. Zdaniem wiceprezydenta Piotra Borawskiego to i tak zbyt mało.

- Podwyżki płacy minimalnej, ceny energii, to wpływa na jeszcze wyższe koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej; decyzje o ewentualnych podwyżkach cen biletów będą konsultowane z pozostałymi miastami naszej aglomeracji, bo przygotowujemy się także do wprowadzenia wspólnego biletu - mówił Piotr Borawski.

Konkrety ws. ewentualnej podwyżki cen biletów mogą pojawić się w styczniu w ramach pakietu zmian w komunikacji miejskiej.

Budżet Gdańska na 2020 rok z wyższymi dochodami, wydatkami oraz deficytem. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz:

Z inwestycji najwięcej pieniędzy pochłonie Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej etap IV A, czyli dalsza budowa Nowej Bulońskiej oraz przebudowa torowiska na Stogach. Będzie to kosztować 167 mln zł. Innymi priorytetami będą rewitalizacja dzielnic, Wiadukt Biskupia Górka oraz modernizacje budynków użyteczności publicznej.

W lipcu agencja ratingowa Fitch przyznała Gdańskowi ocenę A-. - Ta ocena jest taka sama jak budżetu Polski. Dzięki temu możemy zaciągać tańsze kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym, które są tanie dla samorządów - mówiła skarbnik miasta Teresa Blacharska.

Budżet Gdańska na 2020 rok z wyższymi dochodami, wydatkami oraz deficytem. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz:

Budżet Gdańska 2020. Problemy przez zmiany podatkowe i podwyżki opłat

Odpowiedzialność za problemy budżetowe władze Gdańska przypisują partii rządzącej. Chodzi głównie o zmiany stawek podatku PIT oraz wymuszenie tzw. ustawą śmieciową podwyżkę cen wywozu odpadów.

- Myślę, że w 2021 roku będziemy musieli podjąć radykalne decyzje. W przyszłym roku dzięki decyzjom Jarosława Kaczyńskiego i jego ekipy nie będzie zajęć dodatkowych w ferie dla dzieci albo będą mocno ograniczone. Będziemy musieli zastanowić się nad kwestią wozokilometrów. Kwestie związane z podwyżkami cen prądu i płacą minimalną przełożą się na wydatki na komunikację. Sytuacja finansowa Gdańska jest dziś dobra, ale patrzę na kolejne lata z niepokojem. Zmiany podatkowe skutkują ubytkiem 100 mln zł i to jest efekt "piątki Kaczyńskiego". Wczoraj pan prezydent Piotr Grzelak prezentował zmiany opłat za wywóz śmieci. Różne zmiany władzy państwowej są finansowane przez samorządy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Wczoraj pojawiła się informacja o trzykrotności podwyżek opłat za wywóz śmieci. Nie ma mowy o takich podwyżkach w Gdańsku. Mówimy o stuprocentowej podwyżce oraz opłatach dodatkowych za niesegregację. Zaproponujemy Radzie Miasta dwukrotność. To minimalna stawka przyjęta w ustawie. Ta ustawa sięga do kieszeni mieszkańców, poprzez to, że koszty z nieruchomości niezamieszkałych próbuje przerzucić na mieszkańców - mówił wiceprezydent Piotr Grzelak.

Do tych tez odniósł się, obecny na konferencji prasowej w Radzie Miasta, radny PiS Andrzej Skiba:

- Uważam ten zarzut za bezpodstawny. To dobrze jeśli młodzi Polacy będą płacili niższe podatki. Można by zapytać czy władze Gdańska przyklasnęłyby ewentualnej podwyżce podatku PIT, która zgodnie z tą logiką, dałaby większe wpływy do budżetu. Gdańsk oraz inne miasta korzystają z dobrej koniunktury gospodarczej, które za rządów PiS, skutkują znaczącym wzrostem wpływów z podatku PIT. Do tego dochodzą wpływy z podatku CIT. Warto zapytać ile jeszcze jest poukrywanych w szczegółach wydatków, które można by spokojnie zmniejszyć. Jako członek komisji rewizyjnej mam poważne zastrzeżenia do kwot, jakie idą na remonty mieszkań komunalnych. Stawiam pytanie, czy te wydatki są planowane zgodnie z zasadami. Bezsprzecznie remonty są potrzebne, ale po kontrolach mam powody twierdzić, że te wydatki nie są dokonywane w sposób prawidłowy - komentował radny opozycji.

Radny odniósł się także do ewentualnych podwyżek cen biletów komunikacyjnych:

- Decyzję odnośnie podwyżki cen biletów trzeba przedyskutować. Osobiście jest przeciwny, ale jestem ciekaw alternatyw. Uważam, że tego typu działania mogą doprowadzić do spadku zainteresowania komunikacją miejską, co spowoduje większe korki oraz zanieczyszczenie środowiska - mówił Andrzej Skiba.

Sesja, podczas której radni zagłosują nad budżetem, odbędzie się 19 grudnia 2019 r.

Zobacz wideo: Pod Ostrym Kątem. Rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki