Rada Miasta Gdańska jednogłośnie upamiętniła papieża Jana Pawła II w 100. rocznicę narodzin. Zażegnano konflikt

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
18.10.2013. gdansk nz wystawa papieska przedstawiajaca pontyfikat papieza jana pawla ii prezentowana w namiocie obok hali olivia fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltyck
18.10.2013. gdansk nz wystawa papieska przedstawiajaca pontyfikat papieza jana pawla ii prezentowana w namiocie obok hali olivia fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltyck Tomasz Bolt/Polskapresse
Podczas sesji Rady Miasta Gdańska udało się uniknąć konfliktu o formę oświadczenia upamiętniającego św. Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy jego narodzin. Przyjęto poprawiony projekt oświadczenia autorstwa radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości 18.05.2020 r. złożyli w Radzie Miasta Gdańska projekt uchwały-oświadczenia upamiętniającego przez Radę świętego Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy urodzin (przypadła akurat 18.05).

W swoim oświadczeniu odnosili się do wystąpień polskiego papieża podczas spotkań z wiernymi w Gdańsku w latach 1987 i 1999. Zwracali uwagę na takie wartości jak ojczyzna i rodzina, o których mówił wtedy Jan Paweł II.

Czytaj także

Co w projekcie PiS krytykowali radni klubów rządzących?

Radni klubów rządzących w Gdańsku – Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej – zwracali jednak uwagę, że projekt autorstwa radnych opozycji za bardzo ich zdaniem odnosi się do bieżącej polityki. Widzieli tam krytykę władz miasta oraz sugestie, że działają wbrew nauczaniu Jana Pawła II (chodziło głównie o takie kwestie jak rodzina, edukacja seksualna czy stosunek do osób LGBT).

Kluby rządzące przygotowały poprawkę, krótszą niż projekt opozycji. Nie było tam odniesień do wizyt papieża w Gdańsku, była jednak mowa o tym, co papież mówił o konieczności integracji europejskiej.

W środę, 27.05.2020, dzień przed sesją, do sprawy odnieśli się miejscy radni PiS, którzy przygotowali autopoprawkę do projektu uchwały. Zawierała ona elementy zarówno pierwotnego oświadczenia, jak i poprawki radnych KO i WDG. To właśnie ten projekt trafił pod głosowanie Rady w czwartek 28.05.2020.

Czytaj także

Czytamy w nim m.in.:

Jan Paweł II był wizjonerem. Mówił o poszanowaniu tożsamości i odczytywaniu historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Nieprzypadkowo pierwszym miejscem odwiedzonym w Gdańsku, wybranym na spotkanie z młodzieżą, było Westerplatte. Młodzi usłyszeli tam: „Przyszłość Polski zależy i musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze »być« i nasze »mieć«. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość […] nie zależała od nas”. Te słowa zawsze pozostaną aktualne, bo kształtowanie przyszłości – także naszej „małej ojczyzny” oraz dążenie do integracji wartości wyznawanych dawniej i dziś to jednocześnie „jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«”

W oświadczeniu mowa także o spotkaniu papieża z chorymi w Bazylie Mariackiej czy mszy na Zaspie w 1987 roku. Znalazł się też proponowany przez ugrupowania rządzące fragment o integracji europejskiej, której orędownikiem był Jan Paweł II.

- Postanowiliśmy zaakceptować treść poprawki dwóch klubów, jednocześnie staraliśmy się zachować ducha naszego projektu - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski referując projekt oświadczenia.

- Cieszę się, że klub PiS w uzasadnieniu autopoprawki przyznał, że wcześniej przygotowana przez nich treść mogła budzić kontrowersje oraz, że nam udało się przypomnieć słowa Jana Pawła II na temat integracji europejskiej. Z tych względów cofam poprawkę złożoną wspólnie z klubem radnych WDG. Proszę przewodniczącą Beatę Dunajewską o przychylenie się do tego wniosku - powiedział przewodniczący klubu KO Cezary Śpiewak-Dowbór.

Szefowa klubu WDG Beata Dunajewska
zgodziła się na to i zwróciła się do radnych:

- W związku z tym, że Jan Paweł II był szczególny, apeluję byśmy nie wciągali Jana Pawła II do naszych politycznych sporów - powiedziała Beata Dunajewska.

- Wydaje się, że tak ważna chwila wymaga dodatkowego głosu. Chciałabym ze swojej strony, właśnie w tym punkcie, podziękować Janowi Pawłowi II za jego słowa wypowiedziane w ramach środowych katechez. Ich tematyka zajmowała się tematyką teologii ciała. To jest szczególnie aktualne dzisiaj, gdy wielu z nas zmaga się z wykroczeniami związanymi z seksualnością. Papież dotyka tu intymnej sfery małżonków. Janie Pawle II, serdecznie dziękuję - powiedziała radna PiS Joanna Cabaj.

- Papież mówił jasno o ewangelii. Kierował się logiką miłości i miłosierdzia. Wzywał do budowy cywilizacji miłości, co jest dziś szczególnie aktualne. Prymat być nad mieć, osoby nad rzeczy. Pragnę wspomnieć cytat, który osobiście dotyka mnie, który pomaga kroczyć odpowiednią drogą w całym moim życiu. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Zastanówmy się nad tymi słowami - mówił radny PiS Przemysław Malak.

Oświadczenie zostało przyjęte jednogłośnie.

Znamy wyniki late poll: minimalna przewaga Andrzeja Dudy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie