MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Spór między radnymi o upamiętnienie Jana Pawła II. Klub PiS przygotował kompromisowe rozwiązanie. Głosowanie 28.05.2020 r.

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Waldemar Jaroszewicz, Kazimierz Koralewski i Joanna Cabaj
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Waldemar Jaroszewicz, Kazimierz Koralewski i Joanna Cabaj Rafał Mrowicki
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali nowy projekt oświadczenia upamiętniającego świętego Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego papieża. To reakcja na poprawkę autorstwa radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, którzy przygotowali oświadczenie w krótszej formie. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 28.05.2020 r. na sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się już po raz drugi w formie zdalnej.

Co zawierał projekt uchwały radnych PiS z 18.05.2020 r.?

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości 18.05.2020 r. złożyli w Radzie Miasta Gdańska projekt uchwały-oświadczenia upamiętniającego przez Radę świętego Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy urodzin (przypadła akurat 18.05).

W swoim oświadczeniu odnosili się do wystąpień polskiego papieża podczas spotkań z wiernymi w Gdańsku w latach 1987 i 1999. Zwracali uwagę na takie wartości jak ojczyzna i rodzina, o których mówił wtedy Jan Paweł II.

Co w projekcie PiS krytykują radni klubów rządzących?

Radni klubów rządzących w Gdańsku – Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej – zwracali jednak uwagę, że projekt autorstwa radnych opozycji za bardzo ich zdaniem odnosi się do bieżącej polityki. Widzieli tam krytykę władz miasta oraz sugestie, że działają wbrew nauczaniu Jana Pawła II (chodziło głównie o takie kwestie jak rodzina, edukacja seksualna czy stosunek do osób LGBT).

Kluby rządzące przygotowały poprawkę, krótszą niż projekt opozycji. Nie było tam odniesień do wizyt papieża w Gdańsku, była jednak mowa o tym, co papież mówił o konieczności integracji europejskiej.

We wtorek do sprawy podczas czatu z mieszkańcami odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– To jest sprawa Rady Miasta, natomiast nie ukrywam, że treść oświadczenia przygotowanego przez klub PiS jest trochę prowokacyjna. Wykorzystuje stulecie urodzin wielkiego Polaka, osoby, której ja też jestem wdzięczna za to, że Polska jest krajem wolnym, że zmieniła się Europa, za wsparcie Solidarności, ale myślę, że wykorzystuje się osobę Jana Pawła II do prztyczka politycznego – stwierdziła prezydent Gdańska.

Zapowiedziała też, że zabierze głos w tej sprawie na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska.

Jakie poprawki do uchwały przygotowali radni PiS?

W środę, 27 maja, dzień przed sesją, do sprawy odnieśli się miejscy radni PiS, którzy przygotowali autopoprawkę do projektu uchwały.

– W związku z tym, że pozostałe kluby wycięły nasz projekt i chcą wstawić swoją treść, zaproponowaliśmy kompromisowe stanowisko, w którym są elementy z obu projektów uchwał – zapowiedział przewodniczący klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski. – Nasz projekt jest projektem kompromisowym.

– Wierzę, że to z Gdańska powinien popłynąć głos wdzięczności, bo Jan Paweł II jest z filarów tej wolności, którą dzisiaj mamy. Dzięki niemu również możemy wspominać rocznice powstania samorządu w Polsce. Liczymy na koncyliacyjną postawę innych klubów w Radzie Miasta – dodał szef klubu PiS.

– Przygotowane przez PiS oświadczenie miało być hołdem Janowi Pawłowi II – podkreśliła radna Joanna Cabaj. – Chcieliśmy przypomnieć słowa wypowiedziane na gdańskiej ziemi, które są dla nas ważne. Pisaliśmy o spotkaniu papieża z młodymi na Westerplatte, z chorymi w Bazylice Mariackiej, na Zaspie czy na hipodromie, gdzie padły słowa „Nie ma solidarności bez miłości”. Te wszystkie słowa pani prezydent z radnymi KO i WdG uznali za niepotrzebne.

– Według mnie to dziecinna rozgrywka niegodna funkcji radnego. Przykre jest to, że władze Gdańska same nie wyszły z taką inicjatywą upamiętnienia Jana Pawła II. Dziś świętują rocznicę powołania samorządu. To rocznica ważna, ale nie byłoby tego bez Jana Pawła II – dodała radna.

Radny Waldemar Jaroszewicz przyznał, że radni klubu PiS byli zdziwieni słysząc zarzuty o podtekstach politycznych w ich pierwotnym oświadczeniu.

– Mówiono, że nasz tekst jest prowokacją i atakiem na politykę Gdańska – mówił Waldemar Jaroszewicz. – Ze zdumieniem słuchaliśmy tych wypowiedzi. Myśmy w tym stanowisku zamieścili najważniejsze rzeczy, o których Jan Paweł II mówił gdańszczankom i gdańszczanom. Dla pozostałych klubów najistotniejsze było to, że Jan Paweł II mówił o Unii Europejskiej. My byśmy to zamieścili gdybyśmy wiedzieli jakie są zastrzeżenia do naszego tekstu.

Wybrano najgorszą z możliwych dróg, usunięto nasz tekst i wstawiono nowy. Jesteśmy nastawieni koncyliacyjnie, chcemy Jana Pawła II upamiętnić godnie. W naszej poprawce skróciliśmy nasz projekt i zamieściliśmy 3/4 projektu poprawki koalicji rządzącej. W naszym tekście nie było ani słowa prócz tego, co mówił do nas Jan Paweł II. Zaproponowaliśmy umieszczenie uniwersalnej treści, która mogłaby być przyjęta przez wszystkich – dodał radny.

Będzie kompromis ws. upamiętnienia Jana Pawła II w Gdańsku?

Do poprawki radnych PiS odniósł się w rozmowie z nami Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, który podpisał się pod poprawką klubów rządzących.

– To krok w dobrą stronę, że klub radnych PiS w uzasadnieniu do autopoprawki przyznał, iż przygotowana przez nich wcześniejsza treść może budzić kontrowersje – stwierdził Cezary Śpiewak-Dowbór. – To również dobrze, że udało się nam jako radnym Koalicji Obywatelskiej przypomnieć radnym PiS o aktywnej roli Jana Pawła II w integracji europejskiej i o jego słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” – której zdawali się wcześniej nie dostrzegać.
Wspólnie z naszymi koalicjantami analizujemy treść autopoprawki PiS i ufam, że zgodnie z naszą intencją uda się wypracować wspólną treść, która będzie mogła być jednogłośnie przyjęta na sesji Rady Miasta Gdańska
– zapowiedział.

Głosowanie odbędzie się w czwartek, 28.05.2020 r. na sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się już po raz drugi w formie zdalnej.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki