Przyjaźnie o malarzach

  Przyjaźnie o malarzach

  Tadeusz Skutnik

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To nie pierwszy dokument spotkań poety Kazimierza Nowosielskiego z malarzami. Parę lat temu opublikował album "Między słowem a światłem. Poezja i malarstwo współczesnych artystów Wybrzeża". Tytuł równie zawiły jak ten, z którym mamy do czynienia obecnie - "Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym".
  Wybrani zwłaszcza spośród tych, którzy wybrali Wybrzeże na miejsce swego zmagania ze światem, obierający za oręż - malarstwo.

  Książka, która dziś będzie prezentowana w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, składa się z trzydziestu pięciu szkiców, pochodzących spośród setek, napisanych przez Nowosielskiego. Ich adresatami jest dwudziestu pięciu malarzy.

  Nie wiem, jak artyści, których dotykają poetyckie medytacje Nowosielskiego, reagują na nie.
  Niektórzy mogą się bronić, jak np. Hugo Lasecki, bo żyją. A niektórzy nie, jak Ryszard Stryjec, bo zwyczajnie już nie żyją. Mam jednak wrażenie, że każdy, potrącony skrzydłem medytacji Nowosielskiego artysta, nie będzie protestował. Tak są przyjazne.

  Kazimierz Nowosielski nie traci czasu na zmagania ze zjawiskami, które jego zdaniem nie są warte uwagi, nawet jeśli zyskują medialny rozgłos. Również w tej książce słyszalne są ich echa, zajmują jednak niewiele miejsca. Uwagę poświęca Nowosielski zjawiskom i artystom, o których warto, a nawet trzeba mówić. Żeby nie triumfował zgiełk.

  Tak więc tych dwudziestu pięciu, których wybrał do opisu Nowosielski, składa się - jego zdaniem - na język piękna, ładu i czegoś głębszego niż powierzchnia obrazu. Język trudny, wymagający tłumaczenia. Kazimierz Nowosielski ofiarowuje swoje usługi właśnie jako tłumacz. Może nie wszystkim, ale na pewno tym, których "nie nasyci się oko patrzeniem" i będą chcieli - zgodnie z myślą Karola Wojtyły - "patrzeć coraz głębiej i głębiej". Takie jest właśnie motto książki.

  Poniedziałkowe spotkanie promocyjne w Ratuszu przy ul. Korzennej w Gdańsku rozpoczyna się o godzinie 18.

  "Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym"


  Szkice m.in. o Marianie Kołodzieju, Kiejstucie Bereźnickim, Włodzimierzu Łajmingu, Władysławie Jackiewiczu. Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2008.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo