Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeniosą kardiologię ze Szpitala im. PCK do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni

red.
Szpital Morski w Gdyni od 23 marca 2015 r. nie będzie miał oddziału kardiologicznego
Szpital Morski w Gdyni od 23 marca 2015 r. nie będzie miał oddziału kardiologicznego Tomasz Bołt
We wtorek zapadła decyzja o przeniesieniu z dniem 23 marca 2015 roku oddziału kardiologii Szpitala im. PCK do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Jak czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, decyzja zapadła "po długich i szerokich konsultacjach, zarówno z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, a także konsultantem wojewódzkim ds. kardiologii oraz Zarządem Szpitali Wojewódzkich w Gdyni sp. z o.o."

Czytaj również: Pikieta w Gdyni. Nie! dla likwidacji kardiologii w Szpitalu Morskim w Gdyni [ZDJĘCIA]

Decyzja jest początkiem procesu utworzenia Gdyńskiego Centrum Kardiologicznego, które, jak czytamy w komunikacie, kompleksowo zabezpieczy chorych w zakresie leczenia chorób serca i naczyń. W perspektywie planowane jest utworzenie dużej Przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej, w której dalszą opiekę znajdą pacjenci wypisani z oddziału kardiologicznego, u których wykonane były zabiegi wysokospecjalistyczne, wymagające regularnych, dożywotnich kontroli oraz dalszej diagnostyki i leczenia.

Czytaj również: J. Boniecki: Mieszkańcy Gdyni potrzebują kardiologicznego centrum z prawdziwego zdarzenia [ROZMOWA]

- Decyzja została również podjęta w celu ratowania 23 łóżek i zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentów dotychczasowego oddziału kardiologii szpitala im. PCK w Gdyni, bowiem, nie spełniając odpowiednich wymogów, nie otrzyma kontraktu w kolejnym konkursie przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Nie chcemy być odpowiedzialni za utratę tych łóżek i pozbawić możliwości leczenia mieszkańców Pomorza.

Według władz wojewódzkich, oba oddziały kardiologii w jednym miejscu to brak potrzeby przewożenia chorego do innego ośrodka, diagnostyka radiologiczna w jednym miejscu (usg, tk, rezonans), brak konieczności przewozów wewnątrzszpitalnych i szybkość diagnostyczna. Dla wszystkich pacjentów umożliwione zostanie pełne wykorzystanie dostępnego sprzętu kardiologicznego (aparatów echokardiograficznych, ekg, holterów, aparatury do testów wysiłkowych) oraz trzech istniejących pracowni: elektrofizjologii, hemodynamiki, elektrostymulacji.

- Ze względu na postępujący rozwój kardiologii konieczne jest dostosowanie się do nowych warunków, kardiologia nie może opierać się tylko na leczeniu zachowawczym polegającym na monitorowaniu chorego i podawaniu leków. Kompleksowość, szybkość interwencji medycznej i nowoczesność zwiększa bezpieczeństwo i zwiększa przeżywalność chorych ze schorzeniami kardiologicznymi – dodaje członek Zarządu Hanna Zych-Cisoń.

Czytaj też: Likwidacja kardiologii w Szpitalu Morskim w Gdyni. Pacjenci protestują [LIST CZYTELNIKA]

Od 1 kwietnia br. oddział okulistyczny, udzielający co roku 9000 porad i przyjmujący na oddział około 1000 pacjentów, mieszczący się na VII piętrze szpitala św. Wincentego a Paulo, zostanie przeniesiony do pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez oddział kardiologiczny szpitala im. PCK.

Czytaj także: Sponsorzy będą dalej wspierać gdyńską kardiologię, jeśli zostanie w Gdyni Redłowie [ROZMOWA]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki