MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegrali wybory, ale dostaną dużą kasę. Byli burmistrzowie Lęborka i Łeby oraz wójt dostaną pieniądze za urlop. 100 tysięcy złotych to mało

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W wyniku ostatnich wyborów samorządowych doszło do zmiany rządzących w Lęborku, Łebie i gminie Nowa Wieś Lęborska. Odchodzący ze stanowisk włodarze wzięli ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
W wyniku ostatnich wyborów samorządowych doszło do zmiany rządzących w Lęborku, Łebie i gminie Nowa Wieś Lęborska. Odchodzący ze stanowisk włodarze wzięli ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Archiwum/Marcin Kapela
Przegrali wybory o reelekcję i pożegnali się z stanowiskami, mając mniej lub więcej niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, za który przysługiwał im ekwiwalent. W przypadku byłego burmistrza Łeby Andrzeja Strzechmińskiego został wypłacony za 98 dni, mniej dostał były burmistrz Lęborka Witold Namyślak. Zdzisław Chojnacki był wójtem niepełną kadencję. Kwoty mogą robić wrażenie.

Przegrana walką o reelekcję. Zmiana pokoleniowa

W wyniku ostatnich wyborów samorządowych doszło do zmiany rządzących w Lęborku, Łebie i gminie Nowa Wieś Lęborska. W Lęborku walkę o reelekcję na siódmą kadencję burmistrza (jedna niepełna) 64-letni Witold Namyślak przegrał z I turze z 36-letnim Jarosławem Litwinem.

W Łebie o reelekcję na czwartą kadencję zabiegał 67-letni Andrzej Strzechmiński (rządził miastem od 2010 r.). W drugiej turze przegrał z 44-letnią Agnieszką Derbą.

Po 2,5 roku rządów (poprzednik zmarł w trakcie kadencji) 68-letni Zdzisław Chojnacki ustąpił ze stanowiska wójta gminy Nowa Wieś Lęborska po wyborczej porażce w I turze z 38-letnim Szymonem Medalionem.

Burmistrzowie Łeby dużo pracowali i mieli mało czasu na odpoczynek

Z samorządowców, którzy pożegnali się ze stanowiskami, najwięcej niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego miał Andrzej Strzechmiński, były już burmistrz Łeby. To 98 dni, za który otrzymał należny ekwiwalent w wysokości 91.207,46 zł.

- Żeby osiągnąć to wszystko, co osiągnęła Łeba, to trzeba było nie tyle pracować, co zapierniczać. Żadna gmina w powiecie lęborskim nie jest w tak dobrej kondycji finansowej jak Łeba. Cały czas jesteśmy na topie w Polsce. Zajmujemy wysokie miejsca w rankingach. Z moim zastępcą jeździłem na spotkania, konferencje, załatwialiśmy pieniądze dla Łeby. Bez spotkań i nawiązania dobrych relacji trudno cokolwiek zrobić, obojętnie jaka partia jest przy władzy. Wszyscy wiemy, jaka była walka o wsparcie z KPO. Wpisane są pieniądze na przebudowę portu w Łebie. Do 2029 roku obecna pani burmistrz ma ustawiony budżet. To odbyło się jednak kosztem mojej pracy, mojego zastępcy Krzysztofa Króla i urzędników - komentuje Andrzej Strzechmiński.

Były burmistrz Łeby podkreśla także, że będąc po operacji nie sięgnął po zwolnienie lekarskie, ale skorzystał z urlopu, żeby zmniejszyć zaległości urlopowe.

Andrzejowi Strzechmińskiemu przysługiwała również odprawa z tytułu wygaśnięcia stosunku pracy w związku z upływem kadencji. To kwota 58.410,00 zł.

Do tego odprawa z tytułu przejścia na emeryturę w wysokości 116.820,00 zł.

Stanowisko zastępcy burmistrza i sekretarza miasta Łeby łączył Krzysztof Król. On miał 51 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, za który otrzymał ekwiwalent w wysokości 35.202,68 zł. Nie przysługiwała mu odprawa. Od 13 maja jest zastępcą burmistrza Lęborka.

- Główna przyczyną było łączenie stanowiska zastępcy burmistrza i sekretarza, członka Spółki Wodnej Łeba, mnóstwo pracy w Urzędzie oraz sezonowością w Łebie. Trudno odpowiedzialnie wykorzystać urlop w sezonie letnim, a poza nim harmonogram innych prac bardzo to ograniczał. Przyczyna były również krótkotrwałe nieobecności lub wakaty na stanowiskach w Urzędzie - wyjaśnia Krzysztof Król. - Powodem była też niespodziewana wcześniej decyzja dotyczącą zmiany miejsca pracy z Łeby do Lęborka. Liczyłem, że w późniejszym okresie zmniejszy się intensywność pracy i będzie można zaległy urlop wykorzystać.

80 dni niewykorzystanego urlopu przez Witolda Namyślaka

Były już burmistrz Lęborka Witold Namyślak nie wykorzystał 17 dni urlopu wypoczynkowego w 2021 roku, po 26 dni w latach 2022 i 2023 oraz 11 dni w 2024 r. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wyniósł w jego przypadku 68.756,80 brutto.

- Czułem się w obowiązku pracować niż brać urlop - powiedział były już burmistrz Lęborka.

W związku z rozwiązaniem 6 maja stosunku pracy z upływem kadencji były burmistrz Lęborka Witold Namyślak otrzymał odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia w wysokości 53.940,00 brutto,

Zastępcy burmistrza Teresa Ossowska - Szara i Jerzy Pernal nie otrzymali ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ani odpraw z tytułu upływu kadencji.

Zdzisław Chojnacki nie zdążył wykorzystać urlopu

Po 2,5 roku sprawowania władzy w gminie Nowa Wieś Lęborska ze stanowiskiem wójta pożegnał się Zdzisław Chojnacki. 7 maja został mu wypłacony ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. To było 5 dni za 2023 rok i 11 dni za 2024 rok. Ekwiwalent w łącznej wysokości wyniósł 12.587,86 zł.

Zdzisław Chojnacki otrzymał też należną odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. To kwota 49.185,00 zł.

Zastępcą wójta gminy była Monika Włusek. 8 maja została odwołana ze stanowiska, jednak stosunek pracy trwa i ekwiwalentu nie wypłacono. Odprawa przysługuje tylko osobom, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, czyli dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki