Projekt „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” w Sasinie

Materiał informacyjny Fundacji PGE
Trzecia edycja projektu edukacyjnego „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” zawitała na plażę w Sasinie. Mieszkańcy oraz turyści mieli okazję odwiedzić strefę oraz skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji.

Sasino to trzecia i ostatnia wakacyjna lokalizacja, do której zawitał edukacyjny projekt PGE. Wcześniej charakterystyczny biały namiot i edukacyjno-rozrywkowa plażowa strefa pojawiły się w Ustce i w Łebie. Celem projektu, realizowanego przez Fundację PGE, jest promocja budowy morskich farm wiatrowych oraz edukacja w obszarze prowadzonych przez Grupę PGE działań z zakresu ochrony środowiska i promocji postaw ekologicznych. Jako że to czas wakacji, to i formuła zajęć była starannie dobrana tak, by zaciekawić wszystkich – od najmłodszych po dorosłych.

„Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” to wyjątkowe bałtyckie “tournée” edukacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Łączy wakacyjny klimat zabawy i sportu z pożyteczną wiedzą o morskiej energetyce wiatrowej, która jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) na świecie. Na miejscu, w przystępny sposób wyjaśniane były zasady działania, korzyści dla społeczeństwa i środowiska tego zeroemisyjnego źródła energii.

od 16 lat

W obleganej strefie interaktywnej edukacji dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) można było przenieść się do wnętrza turbiny wiatrowej lub korzystając z infokiosku z cyklem interaktywnych prelekcji - poznać opowieści o korzyściach płynących z wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Na plaży poznaliśmy też odpowiedź na pytanie „Czy można zobaczyć wiatr?” I okazuje się, że tak! Pod warunkiem, że czymś porusza. Na uczestników czekała również nowa przestrzeń, w której można było uchwycić wiatr, robiąc sobie zdjęcie lub film na specjalnie zaaranżowanej ściance.

Jak powstaje prąd z wiatru?

Morskie farmy wiatrowe wykorzystują wiatr do produkcji energii elektrycznej. Siła wiatru obraca łopaty wirnika, który poruszając się napędza generator. Generator zmienia energię mechaniczną w elektryczną. Tak wytworzona energia elektryczna dostarczana jest podmorskimi kablami do stacji transformatorowej na lądzie. Ze stacji prąd płynie siecią do naszych domów, firm i instytucji.

Wirtualna wycieczka na Bałtyk

Kolejna atrakcja to „Wioślarz”, czyli sprzęt, na którym można było sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dowiosłować” do miejsca, gdzie stanie najbliższa turbina wiatrowa, czyli ok. 25 kilometrów od brzegu. Zadanie wyglądało na proste, ale wymagało niemałej siły.

Strefa wiedzy umożliwiała poznanie najważniejszych informacji o morskich farmach wiatrowych a przy pomocy lunety można było przenieść się w przyszłość, aby zobaczyć, gdzie zlokalizowane będą morskie farmy wiatrowe PGE – Baltica 1, 2 i 3.

W strefie warsztatów i zabawy, korzystając z wielkoformatowych gier i innych atrakcji można było sprawdzić zdobytą wcześniej wiedzę na temat morskich farm wiatrowych. Tu przydała się „Karta Mocy”, czyli specjalny karnet do zbierania punktów - za komplet można było wygrać atrakcyjne nagrody.

Wszystkie atrakcje na plaży w Sasinie przy wejściu nr 51 dostępne były bezpłatnie do 15 sierpnia, w godzinach od 11:30 do 18:00.

Plaża, na której nie można było się nudzić

Wycieczkę po strefie Plaży PGE najlepiej było rozpocząć od strefy wiedzy – tej wiatrowej lub leśnej, gdzie nauczyliśmy się rozpoznawać tropy, czyli ślady zwierząt, które maszerują i żyją w nadmorskich lasach.

To tu również plażowicze, w specjalnym Infokiosku, zdobywali informacje o morskich farmach wiatrowych, przydatne później podczas rozwiązywania zagadek, umieszczonych w kolejnych strefach.

O tym, jak turbiny wiatrowe wyglądają wewnątrz uczestnicy zabawy mogli przekonać się podczas wizyty w strefie interaktywnej edukacji, gdzie dzięki okularom VR czekał na ich wirtualny spacer.

W kolejnych strefach na plażowiczów czekały wielkoformatowe rozrywki, takie jak Twister, czy planszówka, w której uczestnicy rzucali wielką kostką i przy okazji pogłębiali swoją wiedzę na temat morskich farm wiatrowych. Na plażowym boisku w strefie sportowej amatorzy rywalizacji mogli sprawdzić się podczas turniejów piłki plażowej czy siatkówki. Tu emocji było najwięcej, bo rywalizacja pod okiem animatorów PGE sprawiała, że rodzinne teamy wspinały się na sportowe wyżyny.

Czysta energia i nowe miejsca pracy

PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW. Pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2027 roku.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Korzyści z budowy farm wiatrowych są liczne, m.in. ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Dzięki farmom wiatrowym powstaną nowe miejsca pracy. To sektor nowy, prężnie rozwijający się. Niezwykle istotne są w tym wszystkim korzyści dla środowiska, związane z czystszym powietrzem. Produkowana dzięki turbinom wiatrowym czysta energia, która nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, zasili do 2040 roku 10 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki