Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała prezesa Marcina Jastrzębskiego. Rada Nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu Mateuszowi Aleksandrowi Bonca.

Marcin Jastrzębski został odwołany ze stanowiska prezesa Grupy Lotos. Pogłoski o takiej decyzji Rady Nadzorczej pojawiły się już w poniedziałek rano. Jaki jest powód? Spekulacje mówią, że wspierał pomysł fuzji Orlenu z Lotosem ze zbyt małą energią.

Wszystko na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen

Obowiązki prezesa zarządu powierzono Mateuszowi Bonca, obecnemu wiceprezesowi. Jako że zarząd firmy musi być trzyosobowy, oddelegowano do niego Piotra Ciacha z Rady Nadzorczej.

Mateusz Aleksander Bonca mat.pras.

Wokół Grupy Lotos od kilku tygodnie jest gorąco w związku z planami jej przejęcia przez PKN Orlen, które zostały ogłoszone pod koniec lutego.

Prezes Grupy Lotos: Pracownicy są dla nas bardzo ważni

Odwołanie prezesa Jastrzębskiego jest dość zaskakujące, bo wydawał się mieć mocną pozycję. Argument, jakoby nie wspierał wystarczająco fuzji, jest problematyczny, ponieważ Jastrzębski mówił o tym, że obie firmy odniosą z korzyści z połączenia.
- Takie połączenie jest korzystne dla obu spółek. Cieszę się, że po latach dyskusji rozpoczął się ten proces - powiedział podczas konferencji prasowej. W tym kontekście zwrócił uwagę przede wszystkim na szybki rozwój elektromobilności. - W tym obszarze żaden z obu koncernów nie jest przygotowany na jego skutki, w tym na ewentualną utratę dużej części przychodów - mówił Marcin Jastrzębski przy okazji podsumowania rocznych wyników Lotosu.

Wyniki roczne Lotosu nie wskazywały na odwołanie. Spółka zanotowała absolutnie rekordowy w swojej historii zysk wysokości 1,7 miliarda złotych za ubiegły rok, czyli okres, w którym Lotosem zarządzał Jastrzębski.

Wszystko na temat gdańskiej Grupy Lotos

Powodem odwołania, jak wskazują nieoficjalne doniesienia, mogą być tarcia w samym zarządzie Lotosu lub na linii premier Morawiecki - minister energii Tchórzewski.

Marcin Jastrzębski został prezesem Grupy Lotos 12.01.2017 roku.

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Liverpoolu. W latach 2006-2008 był m.in. członkiem Zarządu ds. strategii i operacji PERN „Przyjaźń” SA. W latach 2006-2010 był prezesem Zarządu MPR Sarmatia, a w latach 2013-2015 sprawował funkcję prezesa firmy Gazoprojekt SA.

Co mówią pomorscy posłowie ws. fuzji Lotosu i PKN Orlen?

Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać wypowiedzi poszczególnych posłów:

Więcej na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen:

Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Europoseł Lewandowski o Lotosie: „To perła Pomorza. Zamiar przejęcia go przez Orlen ma charakter polityczny”
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Specjalna sesja Rady Miasta Gdańska w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen [relacja, zdjęcia]
Prezydent Gdańska i pomorski marszałek piszą do premiera w obronie Lotosu
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej. Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny na kupno 53 proc. akcji Lotosu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: