MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa Pomorzan zadowolona ze swojej sytuacji finansowej w 2019 r. Mieszkańcy Pomorza są na 6. miejscu w kraju pod tym względem

MP
Ponad połowa Pomorzan jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej w 2019 r. - wynika z badania „Nastawienie do finansów”, które zrealizowała firma Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, na próbie ponad tysiąca osób w grupie wiekowej między 18 a 75 rokiem życia. Co ciekawe, najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej byli mieszkańcy województw z tzw. ściany wschodniej, czyli podlaskiego i lubelskiego.

Pytanie w badaniu brzmiało: "Czy uważa Pan/i miniony rok za udany z finansowego punktu widzenia?". W skali kraju niemal co drugi respondent (49 proc.) stwierdził, że jest usatysfakcjonowany tym, jak poszło mu w finansach w minionym roku. Zawiedzionych jest 35 proc. ankietowanych, a 16 proc. odpowiadających na pytanie nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Jeśli chodzi o regiony kraju, to największy udział osób zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. odnotowano wśród mieszkańców Podlasia – 63 proc. Następnie na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i na Pomorzu Zachodnim – gdzie mieszka po 55-56 proc. usatysfakcjonowanych sytuacją finansową 2019 r.

Na 6. miejscu tego zestawienia znalazło się Pomorze z wynikiem 54 proc zadowolonych i 32 proc. niezadowolonych.

Regionem malkontentów okazało się natomiast woj. kujawsko-pomorskie, w którym jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że akurat z pieniędzmi to im w 2019 r. nie poszło dobrze. 38 proc. mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r. podczas gdy pozytywnie ocenia je 36 proc. badanych.

- Trudno się dziwić, że w podziale na województwa przewodzą w tym badaniu województwa wschodnie, gdyż transfery socjalne rządu właśnie w tych najbiedniejszych regionach najbardziej poprawiły sytuację finansową ich mieszkańców - komentuje prof. Henryk Ćwikliński, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Odpowiedzi niezadowolonych z tego jak im poszło z pieniędzmi w 2019 r. wyraźnie pokazują, jak ważne jest poczucie stabilizacji w finansach. Niezadowoleni, podsumowali negatywnie rok m.in. dlatego, że zaskoczyły ich nieprzewidziane wydatki – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Niewiele mniejszą grupę osób - 46 proc. rozczarował też brak oszczędności, a co trzeciego niezadowolonego zawiodły wynagrodzenia - zbyt niskie w stosunku do optymistycznych przewidywań.

Przyczyny niezadowolenia ze stanu finansów

Co czwarta osoba spośród 35 proc. niezadowolonych mówi też o porażce w poszukiwaniach lepiej płatnej pracy. Taki sam odsetek wymienia także problemy z opłacaniem bieżących rachunków, co już po 30 dniach opóźnienia grozi wpisem do rejestru dłużników BIG.

Co piąty jest niezadowolony m.in. dlatego, że musiał wziąć kredyt lub pożyczkę. Wśród innych przyczyn, badani podają, że zaczął im przeszkadzać wzrost cen i idący za tym wzrost kosztów utrzymania, podkreślają również negatywny wpływ problemów zdrowotnych na domowy budżet.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki