Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Regionalne smaki sposobem na turystów

Bartosz Cirocki
Nie tylko jeziora, krajobrazy czy zabytki wykorzystują Kaszuby w turystycznej promocji. Coraz większym atutem stają się tradycyjne smaki regionu.

Pomorskie na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisało najwięcej, bo 126 produktów.

Większość z nich opracowały i opisały gospodynie z powiatu kartuskiego. Specjały i ich twórcy często uczestniczą w targach i konkursach. Ostatni przykład to zupa z dyni po chłopsku, za którą gospodarstwo agroturystyczne U Chłopa z Chmielna otrzymało Perłę 2011 w konkursie Smaki Regionów. Rozstrzygnięty został na targach w Poznaniu, w których uczestniczyły również przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. Panie, podobnie jak wiele innych organizacji i kół gospodyń z regionu, odwiedzają różne zakątki Polski, częstując regionalnymi przysmakami i zachęcają do odwiedzenia Kaszub. Na tym nie poprzestają.

- Zamierzamy utworzyć izbę regionalną, a w niej oferować nasze produkty - mówi Zyta Górna, prezes stowarzyszenia. - Na razie serwujemy posiłki tylko dla gości w naszych gospodarstwach agroturystycznych.

Kuchnia jest też coraz częściej głównym bohaterem imprez. W sobotę w Ostrzycach odbędzie się IV Festiwal Kuchni Kaszubskiej Kaszebscze Jestku. Reprezentanci kół gospodyń wiejskich, szkół gastronomicznych i podmioty branży turystycznej będą na oczach widzów przygotowywać regionalne potrawy. Kapituła wybierze zwycięzców, widzowie będą mogli degustować pyszności i obejrzeć pokazy mistrzów gastronomii.

- Chcemy zachować kaszubską kuchnię i promować ją nie tylko w regionie - mówi Marian Kowalewski, dyrektor organizującego festiwal Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie. - Odwiedzają nas goście z różnych stron Polski, którzy mogą posmakować przyrządzonych dań i później wybrać się na nie do danej restauracji czy gospodarstwa, a po powrocie do domu polecić znajomym.
Kulinarna promocja to nie tylko domena Kaszub. Regionalnego smaku poszukują też na Żuławach.

M.in. temu poświęcona będzie dzisiejsza konferencja w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Lokalne stowarzyszenia planują wspólny projekt Tradycyjny Smak Żuławski, jest też pomysł organizacji Festiwalu Smaków. Spotkanie zakończą warsztaty warzenia domowego piwa żuławskiego z degustacją różnych gatunków regionalnego trunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki