Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Listonosze namawiają do zakładania kont?

Karol Szymanowski
ZUS i KRUS nadal będą wypłacać świadczenia za pośrednictwem Poczty Polskiej lub jej konkurencji, jeśli emeryt nie wyrazi zgody na przekazywanie środków na wskazany rachunek
ZUS i KRUS nadal będą wypłacać świadczenia za pośrednictwem Poczty Polskiej lub jej konkurencji, jeśli emeryt nie wyrazi zgody na przekazywanie środków na wskazany rachunek Grzegorz Mehring
Mieszkańcy podbytowskich wsi donoszą, że listonosze nagabują starsze osoby do zakładania kont w Banku Pocztowym. Tam mają wpływać ich renty i emerytury. Mieszkańcy wsi twierdzą, że z wypowiedzi listonoszy wynika, że nie ma alternatywy. To nieprawda.

- Listonosz powiedział mi, że jeśli od nowego roku nadal chcę dostawać emeryturę, to muszę założyć konto w Banku Pocztowym - opowiada emerytka z gminy Borzytuchom (pow. bytowski). - Nakłaniał mnie do wypełnienia stosownych formularzy i zawarcia umowy prowadzenia konta - dodaje.

Poczta Polska przyznaje, że nie ma obowiązku otwierania rachunku ani w Banku Pocztowym, ani w jakimkolwiek innym. ZUS i KRUS nadal będą wypłacać świadczenia za pośrednictwem Poczty Polskiej lub jej konkurencji, jeśli emeryt nie wyrazi zgody na przekazywanie środków na wskazany rachunek.

- Nikt nie ma prawa zmuszać do otwarcia konta. Proponowane przez nas rozwiązanie jest dobrowolne. Ostatecznie sam klient zdecyduje, czy będzie dalej korzystał z naszych usług, czy też zaakceptuje wariant zaproponowany choćby przez KRUS - tłumaczy Bogdan Lenkiewicz, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Wybory 2011: Pomysły partii na zdrowie, szkołę i emerytury

Konkurenci z firmy InPost twierdzą, że również doszły do nich informacje o działaniach listonoszy.
- Pracownicy Poczty Polskiej aktywnie działają w terenie, niekoniecznie w dobrej wierze - mówi Urszula Głowicka z biura prasowego InPost. - Osoby starsze często mają zaufanie do listonoszy. Ci, aby nie stracić klienta, straszą koniecznością zakładania kont w ich banku. Z naszej strony takie działania nie będą prowadzone.

Pomiędzy Pocztą Polską a firmą InPost toczy się bój o przejęcie rynku dostarczania rent i emerytur. Dziś 50 procent świadczeń roznoszą listonosze. Do 2013 roku w ten sposób doręczane ma być tylko 20 procent świadczeń. Tego oczekiwałyby ZUS i KRUS, które chcą zachęcić emerytów i rencistów do zakładania kont w bankach, na które przelewane byłyby świadczenia.

Pomorze: ZUS i KRUS zachęcają do zrezygnowania z usług listonosza

Jeśli emeryci wybiorą Bank Pocztowy, nadal będą mogli odbierać świadczenie od listonosza, ponieważ w pakiecie jest taka usługa. ZUS płaci obecnie za doręczanie rent i emerytur rocznie prawie 300 mln zł, a wypłata świadczeń poprzez banki kosztuje tylko ok. 30 mln zł.

Wszelkie koszty związane z dostarczeniem świadczeń do odbiorców muszą być pokrywane przez ZUS lub KRUS.

Dlatego zakłady chcą stworzenia specjalnego rachunku bankowego, który będzie bezpłatny. Wówczas świadczenia nadal dostarczać będzie Poczta Polska lub jej konkurencja. Ta przejmuje rynek w coraz większym stopniu, np. na terenie województwa pomorskiego firma InPost pokonała pocztowego giganta już w 46 gminach.

Gdańsk: W ZUS-ie możesz złożyć elektroniczny podpis

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki