Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: ZUS i KRUS zachęcają do zrezygnowania z usług listonosza

Karol Szymanowski
Listonoszy z poczty zastąpią pracownicy firmy InPost
Listonoszy z poczty zastąpią pracownicy firmy InPost Tomasz Hołod
Odbiorcy gotówki przesyłanej przez ZUS i KRUS muszą się przygotować na zmiany. Obie instytucje namawiają do zakładania kont bankowych. Zmiany dotyczą głównie starszych osób, odbiorców rent i emerytur, którzy niechętnie się godzą na "pożegnanie z listonoszem". Dodatkowe zamieszanie wprowadza zmiana dostawcy gotówki. W 46 pomorskich gminach ludzie będą się musieli przyzwyczaić do wizyt pracowników firmy InPost, którzy zastąpią listonoszy Poczty Polskiej.

Ministerstwo Finansów liczy na to, że w ciągu 2-3 lat aż 75 proc. rent i emerytur będzie wypłacane na konta bankowe. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłały już do swoich odbiorców informacje o planowanych zmianach. Teraz ponad połowa z 7 mln polskich emerytów i rencistów ciągle korzysta z wizyt listonosza.

Kościerzyna: Na razie nie będzie zwolnień na poczcie

- Nie chcę mieć konta w banku. Przez tyle lat sobie radziłam, to i teraz poradzę. I tak potrzebuję gotówki, by kupić lekarstwa, a w moim miejscu zamieszkania nie ma bankomatu - mówi pani Janina, mieszkanka Jutrzenki (pow. bytowski).

Dla emerytów starszych wiekiem lub chorych założenie i obsługa konta bankowego to często abstrakcja. Działania organów państwa są jednak świadome. Za pocztowy przekaz świadczeń ZUS płaci rocznie prawie 300 mln zł, a wypłata świadczeń przez banki kosztuje tylko około 30 mln zł. W KRUS natomiast gotówką wypłacane jest aż 75 proc. świadczeń!

Poczta Polska poinformowała PUP o planowanych zwolnieniach grupowych

- Nie namawiamy nikogo na siłę do założenia konta bankowego. Nie będzie tak ani teraz, ani w przyszłości. Nie mamy nawet do tego prawa. My tylko do tego zachęcamy, szukając oszczędności - tłumaczy Stefan Skonieczny, zastępca dyrektora oddziału regionalnego KRUS w Gdańsku.

Zgodnie z prawem, koszty związane z wypłatą emerytury i renty pokrywane mają być przez ZUS lub KRUS. Dlatego zakłady chcą stworzenia specjalnego rachunku bankowego, który będzie bezpłatny.

Wybory 2011: Pomysły partii na zdrowie, szkołę i emerytury

Świadczenia nadal dostarczać będzie Poczta Polska lub jej konkurencja. Ta przejmuje rynek w coraz większym stopniu, np. na terenie województwa pomorskiego firma InPost pokonała pocztowego giganta już w kilku powiatach. Od października będzie dostarczać świadczenia w 46 pomorskich gminach obsługiwanych przez regionalny oddział KRUS w Gdańsku. Zdaniem Skoniecznego, mieszkańcy województwa pomorskiego powinni znać założenia całego przedsięwzięcia, żeby się przygotować do zmiany operatora, którego doręczyciele - zamiast listonoszy Poczty Polskiej - będą przynosić przekazy pieniężne. Jednocześnie zapewnia, że zmiana operatora jest tylko formalnością.

Gdańsk: W ZUS-ie możesz złożyć elektroniczny podpis

- Wypłata rent i emerytur, podobnie jak wcześniej, będzie się odbywała w formie gotówkowej - informuje Skonieczny.

Jak zapewniają przedstawiciele nowego operatora, mieszkańcy nie muszą się obawiać zmian. - Chcemy pokazać, że nie wiąże się to z żadnym dodatkowym ryzykiem - zapewnia Rafał Zgorzelski, kierownik regionalny firmy InPost.

Poczta Polska planuje kontrofensywę. - Oferujemy założenie konta pocztowego. Będzie ono bezpłatne i umożliwi darmowe dostarczanie pieniędzy do domu klienta - mówi Bogdan Lenkiewicz z biura prasowego Poczty Polskiej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki