Pomogą w nauce

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania czytelników odpowiada Cezary Horewicz, rzecznik prasowy MOPS w Gdyni
  Czy MOPS w Gdyni organizuje wsparcie dla dzieci nieradzących sobie z nauką, w przypadku, gdy rodziców absolutnie nie stać na opłacenie korepetycji?

  Owszem, od dwóch lat funkcjonuje w MOPS projekt "Pogotowie lekcyjne", który polega właśnie na udzielaniu pomocy dzieciom mającym problemy w nauce. Projekt jest prowadzony przez wolontariuszy i skierowany głównie do rodzin pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

  Wolontariusze MOPS udzielają korepetycji także w okresie wakacyjnym tym uczniom gdyńskich podstawówek i gimnazjów, którzy pod koniec sierpnia będą musieli zdawać egzaminy poprawkowe. Zajęcia odbywają się w siedzibie MOPS przy ulicy Armii Krajowej 44.

  Chętni mogą się zgłaszać do Gabrieli Czaplickiej, koordynatora do spraw wolontariatu, tel. 058 782 02 32.

  Wśród korepetytorów wolontariuszy są zarówno uczniowie, studenci, jak i seniorzy - byli nauczyciele. Po wakacjach korepetycje będą się odbywały na terenie gdyńskich szkół.

  Co trzeba zrobić, żeby zostać wolontariuszem? Czy są kryteria, które trzeba spełniać?

  Wolontariuszem może zostać każdy - trzeba tylko czuć potrzebę i mieć satysfakcję w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Do grona wolontariuszy gdyńskiego MOPS należą przede wszystkim uczniowie, studenci i seniorzy.

  Zgodnie z ustawą o wolontariacie, wszyscy wolontariusze MOPS przechodzą szkolenie, w trakcie którego zaznajamiani są z ideą wolontariatu, zasadami i zakresem prac oraz kodeksem etycznym i przepisami BHP.

  Wszyscy chętni, którzy chcieliby dołączyć do tego grona, muszą jedynie zgłosić się do koordynatora ds. wolontariatu MOPS Gabrieli Czaplickiej - tel. 058 782 02 32.

  W jakich akcjach można brać udział jako wolontariusz MOPS?

  Oprócz "Pogotowia lekcyjnego" i "Zeszytu dla ucznia", jest również nowa akcja "Książka na telefon".
  To pomoc skierowana do ludzi starszych, którzy nie są w stanie sami wybrać się do biblioteki po książkę.

  Dzwonią wówczas do wolontariusza, który robi to za nich i przynosi książkę do domu. Wolontariusze, którzy lubią pracować z dziećmi, mogą wziąć udział w prowadzeniu zajęć przedszkolnych w ramach projektu "Dni otwarte dla dzieci z dzielnicy".

  Ponadto, dla osób czujących potrzebę pomagania innym znajdzie się mnóstwo odpowiedzialnych zajęć, jak choćby wsparcie osób niepełnosprawnych, pomoc w prowadzeniu terapii zajęciowych, wspieranie rodzin czy prowadzenie dyżurów dla mieszkańców w punktach informacji obywatelskiej.

  Jesteśmy wielodzietną rodziną i zakup nowych podręczników szkolnych dla dzieci przekracza możliwości naszego domowego budżetu. Czy mamy szansę na jakąś pomoc?

  W siedzibie Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej nr 4 w Gdyni, przy ul. Abrahama 59, trwają akcje "Wymiana podręczników szkolnych" i "Zeszyt dla ucznia". W każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, w godz. 9-15, można wymienić podręczniki szkolne (tzn. oddać niepotrzebne książki i wybrać te do następnej klasy).

  W trakcie ubiegłorocznej akcji pozyskano ponad 1300 podręczników szkolnych - do szkoły podstawowej i gimnazjum. Skorzystało z nich blisko 160 gdyńskich rodzin. W tym roku z wymiany podręczników szkolnych skorzystało już kilkanaście rodzin.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo