MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Łeby nie mogą wprowadzić się do nowego komisariatu. Otwarto go prawie rok temu

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Nowy komisariat w Łebie został otwarty 17 lipca 2023 roku
Nowy komisariat w Łebie został otwarty 17 lipca 2023 roku Archiuwm/Starostwo powiatowe/R.Gębuś
Nowy komisariat policji w Łebie oficjalnie otwarty przed blisko rokiem, faktycznie pozostaje zamknięty. Policjanci pracują w starym budynku, do którego zastrzeżenia ma sanepid.

W sezonie do 4-tysięcznej Łeby może przyjechać nawet 100 tysięcy turystów. Wraz z nimi przybędzie policyjnych patroli, tymczasem nowy komisariat, do którego mieli przenieść się policjanci, wciąż pozostaje zamknięty, chociaż w lipcu minie rok od jego oficjalnego otwarcia.

- Obiekt jest już wyposażony, jednak konieczne jest przeniesienie systemu teleinformatycznego oraz łączności radiowej ze starej siedziby do nowej. Bez tego nie ma możliwości prawidłowej realizacji zadań przez policjantów - wyjaśnia kom. Karina Kamińska, rzecznik prasowy KWP w Gdańsku. - Ponadto trwają procedury prawne i organizacyjno-administracyjne przekazania starego i przejęcia nowego obiektu przez policję.

W klimatyzowanym komisariacie stoją już nowe serwery, są zamontowane systemy alarmowe, drzwi na karty chipowe, znajduje się nowy areszt, a także miejsce przesłuchań z lustrem weneckim i dyżurka. Jest też nowy maszt radiowy, który będzie służył do komunikacji posterunku z radiowozami i innymi posterunkami. Brakuje łączności.

- Postęp prac w tym zakresie nie jest do końca zależny od policji, z uwagi na warunki techniczne oraz prawa własności gruntów i przyłączy sieci do nowego komisariatu - tłumaczy kom. Karina Kamińska. Podkreśla przy tym, że KWP w Gdańsku współpracuje z samorządem Łeby, by zakończyć prace adaptacyjne i uruchomić nowy komisariat przed sezonem letnim. - Dokładamy wszelkich starań, aby czas adaptacji nowego obiektu był jak najkrótszy. We wszystkich sprawach deklarujemy pełną współpracę z instytucjami samorządowymi, w tym z włodarzami gminy Łeba - mówi kom. Karina Kamińska

Warunki pracy w starym budynku policji kwestionuje Sanepid

Nowy komisariat wraz z przylegającą do niego przebudowaną remizą i punktem medycznym tworzy jeden kompleks budynków, co w założeniu ma ułatwiać koordynację i logistykę służb w przypadku wyjazdu do nagłych zdarzeń. Kosztował ok. 9,5 mln zł, z czego ok. 5 mln zł wyniosło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na razie jednak pracują tam strażacy i działa punkt medyczny z nocną i świąteczną opieką medyczną, a policjanci wyjeżdżają do interwencji z komisariatu przy ul. Kościuszki w Łebie. Budynek jest jednak w fatalnym stanie technicznym. Skontrolował go lęborski sanepid pod kątem wymagań higieniczno-sanitarnych. Inspektorzy stwierdzili, że policjanci nie mogą pracować w takich warunkach.

-Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości, w związku z czym Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję nakazującą ich usunięcie, tj. doprowadzenie warunków pracy do obowiązujących przepisów prawa - informuje Magdalena Grajewska, kierownik lęborskiego sanepidu.

Sanepid wyznaczył na to termin do 29 lipca. Tymczasem nowa burmistrz Łeby spotkała się w sprawie uruchomienia nowego komisariatu z komendantem Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

- Otrzymałam informację, że Komisariat Policji w Łebie może być przeniesiony i otwarty w nowym budynku na ten sezon letni - mówi Agnieszka Derba, burmistrz Łeby.

Ta informacja wskazuje jednak, że takiej pewności nie ma. Tymczasem zegar tyka. Łeba musi być gotowa na przyjęcie masy turystów oraz zapewnić godziwe miejsce pracy dla policjantów. Burmistrz informuje, że do Łeby latem zostanie skierowanych dodatkowo 18 funkcjonariuszy policji. Jednocześnie wzmocnione patrole pojawią się na drogach i plażach. -Doraźnie do Łeby będą kierowani policjanci również z wydziału dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego oraz większa liczba patroli ruchu drogowego, oraz zostanie uruchomione ogniwo wodne, czyli nasi funkcjonariusze będą patrolowali linie brzegowe i plaże - mówi st. asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji.

Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Wypadek w Egiertowie. Sprawca odjechał z miejsca zdarzenia!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki