MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp
Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp Polenergia / Dziennik Bałtycki
Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24 000 gospodarstw domowych. Inwestycja zlokalizowana na Pomorzu to piąta elektrownia słoneczna w portfelu grupy. Dzięki uruchomieniu FF Strzelino moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy – wzrosły o 22 proc.

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii zlokalizowana jest na terenie miasta Słupsk w województwie pomorskim. Szacowana roczna produkcja FF Strzelino to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 000 gospodarstw domowych.

- Na terenie inwestycji zamontowano ponad 73 000 nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego napięcia. Poszczególne stacje przyłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów - przekazał Grzegorz Łaguna, dyrektor ds. komunikacji w Polenergii.

Uruchomienie FF Strzelino oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW.

– Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła zlokalizowaną w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW oraz położoną na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW.

Niedawno Polenergia podpisała również kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych:

  • Szprotawa I.
  • Szprotawa II.

Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zlokalizowane będą w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowychi prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa rozwija też trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki