reklama

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Będą większe wpływy do budżetu. Jak zmienią się ceny trunków i tytoniu? Sprawdź!

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Aktualny rząd w trybie obiegowym przyjął i wysłał do Sejmu projekt uwzględniający wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Jak wynika z dostępnych informacji - dzięki tej zmianie budżet państwa w przyszłym roku zyska dodatkowe 1,7 mld zł. Pixabay
Aktualny rząd w trybie obiegowym przyjął i wysłał do Sejmu projekt uwzględniający wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Jak wynika z dostępnych informacji - dzięki tej zmianie budżet państwa w przyszłym roku zyska dodatkowe 1,7 mld zł.

W wyjaśnieniu dołączonym do projektu czytamy:

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie

Akcyza na alkohol i papierosy pójdzie w górę. Podwyżka od 1 stycznia

Ile wyniesie akcyza na alkohol w przyszłym roku? To zależy od rodzaju trunku, ale jedno jest pewne - będzie drożej niż dotychczas. Tak właśnie wynika z rządowego projektu ustawy o podatku akcyzowy, który niedawno został wniesiony do Sejmu. Jak podano, proponowana podwyżka akcyzy to 10 proc. Zmiana ta ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Jak wynika z rządowych obliczeń, w skutek podwyżki akcyzy do budżetu państwa trafi dokładnie 1 698,7 mln zł, z czego 552,9 mln zł pochodzić będzie z napojów alkoholowych, a 1145,9 mln zł z wyrobów tytoniowych.

ZOBACZ TAKŻE: Picie alkoholu na polskich plażach to norma z którą muszą zmierzyć się ratownicy. W ubiegłym roku utonęło aż 126 nietrzeźwych

Akcyza na alkohol i papierosy pójdzie w górę. O ile?

Jak wynika z dostępnych informacji - wzrost stawki na alkohol etylowy może byc równoznaczny ze wzrostem ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o aż 1,14 zł (z VAT ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na alkohole niskoprocentowe, m.in. piwo oznacza wzrost ceny półlitrowej puszki o ok. 0,05 zł (z VAT ok. 0,06 zł). Przewiduje się, że wina o pojemności 0,75 l podrożeją o około 0,12 zł (z VAT 0,15 zł), a napoje fermentowane o około 0,12 zł (z VAT ok. 0,15 zł). Tak zwane wyroby pośrednie, np. wina porto mogą zdrożeć o 0,16 zł (z VAT 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów oszacowało, że podwyższenie akcyzy dla wyrobów tytoniowych może sprawić, że paczka papierosów podrożeje o ok. 1,02 zł, natomiast paczka tytoniu o 1,69 zł. Za jedno cygaro zapłacimy więcej o 0,40 zł.

Rząd w swojej decyzji uzasadnił, że do ostatniej zmiany stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe doszło 1 stycznia 2014 roku. Przypominamy, że wynosiła ona odpowiednio: 15 i 5 proc. Podwyżki nie obejmą cydru i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Produkty te zostaną opadatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Akcyza na alkohol i papierosy pójdzie w górę. Od lipca 2020 r. również e-papierosy

Warto pamiętać, że do końca czerwca 2020 roku akcyzą nieobjęte pozostaną papierosy elektroniczne. Wyroby te zostaną opodatkowane w terminie późniejszym - 1 lipca 2020 r.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie