Planowanie wakacji – jak zrobić to bezpiecznie?

Artykuł sponsorowany Allianz
Urlop pozwala wypocząć, zobaczyć wyjątkowe miejsca, zapomnieć o codziennych obowiązkach, ale wymaga odpowiedniego planu, aby odbył się zgodnie z oczekiwaniami. Trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach, wyborze kierunku, warto też sprawdzać opinie noclegów czy dzielnic, w których chcemy się zatrzymać. Jakie kroki powinno obejmować planowanie wakacji?

Jak zaplanować wakacje?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, 55% dorosłych Polaków deklarowało, że w 2023 roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni na urlop. Brak planów wskazało 28% respondentów. Większość deklarowała wypoczynek krajowy. Odpowiedniego przygotowania wymaga zarówno wyjazd zagraniczny, jak i podróż po Polsce, ale szczególnie wyjazd do innych państw.

Paszport czy dowód?
Należy sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane do wjazdu na terytorium danego kraju. W przypadku Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Co ciekawe, w niektórych krajach poza wspólnotowych, takich jak Albania czy Turcja, także można spędzić wakacje bez paszportu. Jeśli turysta wybiera państwo, w którym musi mieć ten dokument, powinien sprawdzić jego ważność, a także oczekiwania co do okresu aktualności. Przykładowo, Turcja wymaga, aby paszport obowiązywał przez 150 dni od wjazdu na teren kraju.

Uwaga: jeśli paszport stracił ważność, można go szybko wyrobić na Lotnisku Chopina w Warszawie. Opłata za tymczasowy dokument wynosi 30 zł i może być ratunkiem dla turystów, którzy zapomnieli sprawdzić ważność paszportu. Inne lotniska jeszcze nie dają takiej możliwości.

Czy potrzebna zielona karta?
Ta kwestia dotyczy osób, które podróżują własnym autem. Polska polisa OC nie obowiązuje na całym świecie, tylko w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także Andorze, Serbii i Szwajcarii. Jeśli turysta wybiera się na wakacje do Albanii czy Macedonii, musi mieć zieloną kartę. To dokument, który potwierdza, że dany pojazd został ubezpieczony w kraju rejestracji. W przypadku podróży do Kosowa trzeba mieć ubezpieczenie graniczne. Bez ważnej polisy OC, w razie wypadku, sprawca ponosi koszty szkód z własnych środków.

Godziny przylotu na miejsce
Jeśli za organizację wyjazdu odpowiada biuro podróży, przeważnie w cenie zapewnia transport z lotniska do hotelu. W przypadku wycieczek organizowanych na własną rękę warto zwrócić uwagę na godzinę dotarcia na lotnisko. W wielu miastach w nocy nie działają autobusy ani pociągi. Można skorzystać z taksówki, ale przy dużej odległości do hotelu, to znaczny wydatek. Dla bezpieczeństwa i spokoju warto w takich sytuacjach znaleźć tani nocleg przy lotnisku, aby następnego dnia ruszyć w drogę.

Wymagane szczepienia
Przeważnie są zalecane, a w niektórych krajach – obowiązkowe. Przykładowo, Gambia wymaga szczepienia przeciwko meningokokom, a Uganda na żółtą gorączkę. Najczęściej takie warunki stawiają egzotyczne kraje, rzadziej wybierane przez turystów z Polski.

Popularne cele turystyczne zazwyczaj tylko sugerują określone szczepienia. Przykładowo, Zanzibar, który budzi ogromne zainteresowanie, zaleca wiele szczepień m.in. na cholerę, dur brzuszny, wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Karta EKUZ to nie wszystko!
Cena wyjazdu z biurem podróży obejmuje podstawowy zakres ubezpieczenia turystycznego. Jeśli wycieczka odbywa się na własną rękę, warto zabrać kartę EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do leczenia w krajach należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu na takiej zasadzie, jak mieszkańcy danego państwa.

Zatem EKUZ nie działa wszędzie – nie skorzystamy z niej np. w Albanii, Tunezji czy Turcji. Ponadto nie obejmuje wszystkich świadczeń. Z opłatą wiąże się transport medyczny. W wielu krajach trzeba płacić za konsultacje z lekarzem i operacje.

Dlatego EKUZ nie wystarczy, tak samo jak podstawowa polisa od biura podróży. Niska suma ubezpieczenia może spowodować, że w razie problemów zdrowotnych, turysta i tak będzie musiał część kosztów pokryć z własnych środków. W wielu krajach, np. USA, leczenie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Niezbędne jest zatem ubezpieczenie turystyczne. Towarzystwo Allianz przygotowało pakiet Max, dzięki któremu – w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku – pokrywa koszty do 5 mln zł. Takie ubezpieczenie na wakacje w zdecydowanej większości przypadków jest wystarczającą ochroną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki