NSZZ Solidarność świętuje w tym roku 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r. zostały zaprezentowane szczegóły wystawy "Człowiek rodzi się i żyje wolnym", która od dziś jest dostępna w przestrzeni wirtualnej.
- Spotkaliśmy się dziś, po 40 latach od Sierpnia 1980', po tych wydarzeniach, które zaszły tu w Polsce, a zmieniły bieg historii świata. Ich źródłem była Solidarność - mówił premier Piotr Gliński. - Ten 10 milionowy ruch powstał jakby z niczego, ale przecież tak na prawdę nie powstał z niczego, ale ze wspaniałych wartości, które były zaklęte w polskości.
Organizatorzy chcą dotrzeć z treścią internetowego projektu, w skład którego wchodzą między innymi zdigitalizowane zdjęcia i dokumenty, do nawet 150 tys. osób.
- Wystawa powstawała przez wiele miesięcy i to w sposób niezwykle intensywny. Jest to najważniejszy tegoroczny projekt - powiedział Mateusz Smolan, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
Oprócz śladów historii prezentowanych na stronie internetowej, powstanie również specjalny katalog z wybranymi materiałami. Dodatkowo plansze ekspozycyjne będą wystawiane w wybranych regionalnych oddziałach NSZZ "Solidarność".
- Obecny rząd jest spadkobiercą i żywym realizatorem wartości Solidarności.(..) Ta wystawa to znak pamięci o tamtych ludziach i wydarzeniach - podkreślił premier Gliński.
Wirtualna wystawa jest dostępna na stronie internetowej www.strajki1980.pl
Koronawirus zmienił wymiar obchodów
Strona NSZZ Solidarność przyznaje, że tegoroczne obchody miały mieć zdecydowanie inny wymiar i charakter. Z powodu epidemii koronawirusa nie jest jednak możliwe przeprowadzenie wszystkich spotkań i wydarzeń, a część działań, w tym wspomniana wystawa, została przeniesiona do sfery wirtualnej.
- Miało być zupełnie inaczej. Mieliśmy się spotkać 29 sierpnia na Placu Piłsudskiego, w miejscu, w którym papież Jan Paweł II wypowiedział te jakże ważne słowa dla wszystkich Polaków. Niestety pandemia zmieniła wszystkie plany - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Kino plenerowe przy NSZZ Solidarność
To nie jedyna propozycja z oferty kulturalno-edukacyjnej przygotowanej z okazji obchodów. W poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. przy siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność będzie zorganizowana specjalna strefa filmowa. Podczas plenerowych pokazów zostaną pokazane produkcje, które wpisują się w tematykę strajków:
- Grupa Oporu
- Śmierć jak kromka chleba
- Popiełuszko.Wolność jest w nas
- Robotnicy '80
Ponadto premier Gliński oraz przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Solidarności zapowiedzieli zbliżające się wystawy dotyczące działalności prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kornela Morawieckiego i pracy duchownych związanych z ruchem Solidarność. Wszystkie te projekty zostaną zaprezentowane na przełomie września i października w Sali BHP.
Spór o tablice
Podczas konferencji prasowej nie obyło się również bez odniesień do sporu między Europejskim Centrum Solidarności, a Narodowym Muzeum Morskim. Przypomnijmy, że chodzi o słynne tablice ze strajkowymi postulatami, które są własnością muzeum i na mocy umowy znajdują się w depozycie ECS. Obecnie nie ma porozumienia w tej sprawie.
- Miejsce tablic jest tutaj, w sali BHP, gdzie podpisywano porozumienia - podkreślił Piotr Duda. - Oczekuję od Europejskiego Centrum Solidarości, aby do 31 sierpnia tablice wróciły do Narodowego Muzeum Morskiego i następnie były eksponowane w sali BHP. Jeżeli nie wrócą, to powiem, że Pan Kerski (dyrektor ECS - przyp. red. ) jest złodziejem.
Stocznia na liście UNESCO?
Premier Gliński odpowiadając na jedno z pytań dotyczące działań deweloperów poinformował również, że kwestia wpisania obszaru Stoczni w Gdańsku została zainicjowana przez rząd i obecnie trwają intensywne prace.
- To jest miejsce święte i dlatego będzie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - powiedział Piotr Gliński.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?