MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wydał zgodę na rozpoczęcie prac na Westerplatte. Dyrektor muzeum: "czujemy się zarządcą tego terenu". Co z obchodami 1 września?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Westerplatte 7.08.2020
Westerplatte 7.08.2020 Przemyslaw Swiderski
Muzeum II Wojny Światowej dostało zielone światło na rozpoczęcie robót przygotowawczych mających związek z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jak mówi dyrektor dr Karol Nawrocki, wraz z decyzją wojewody muzeum stało się zarządcą tego terenu, a miasto nie ma prawa organizacji obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Podczas piątkowej (7.08.2020) konferencji prasowej dyrektor Muzeum II Wojny Światowej poinformował o wydaniu przez wojewodę pomorskiego decyzji zezwalającej na „rozpoczęcie prac przygotowawczych do realizacji inwestycji” polegającej na Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Westerplatte przechodzi w zarząd Skarbu Państwa

Wkrótce na niespełna 9-ha terenie mają rozpocząć się prace oczyszczające z niewybuchów i niewypałów, co - jak stwierdził dr Karol Nawrocki - zapewni bezpieczeństwo zwiedzającym Pole Bitwy na Westerplatte.

CZYTAJ TAKŻE: Miało być „godne” muzeum. Na razie wystawy, tablica i plany

W ten sposób, zgodnie z przyjętą w ub. roku kontrowersyjną specustawą, wyznaczony przez muzeum teren gdańskiego samorządu przeszedł pod zarząd Skarbu Państwa, którym administrować będzie MIIWŚ. Jak mówi specustawa, wojewoda może opatrzeć decyzję rygorem natychmiastowej wykonalności, co w praktyce oznacza możliwość realizacji budowy przed wyczerpaniem procedury odwoławczej.

"Gdańsk bez prawa do organizacji obchodów 1 września"

- Cieszymy się, że pan wojewoda podjął tę decyzję - mówi dyrektor Nawrocki. - Dzięki niej będziemy mogli rozpocząć prace przygotowawcze do inwestycji. Nie tylko zamierzamy budować na tym terenie postument informacyjny, chcemy także zadbać o bezpieczeństwo osób, które przychodzą na Westerplatte. Mogą znajdować się tu niewybuchy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu odwiedzających. Jednym z pierwszym budynków, w którym będziemy prowadzić inwestycję, będzie budynek elektrowni i dziś potrzebujemy do niego swobodnego dostępu.

Dyrektor pytany o to, jak decyzja wojewody wpłynie na formalną stronę organizacji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiedział:

- Miasto nie ma takiej możliwości prawnej (organizacji - dop. red.), bowiem zarządcą działki jest MIIWŚ - dodaje dyrektor Nawrocki. - Wokół Westerplatte powinna istnieć "linia demarkacyjna" we wszystkich sporach politycznych, niestety nie mieliśmy z tym do czynienia. W ostatnich latach zarówno pani prezydent, jak i śp. prezydent Adamowicz mieszali porządek polityczny z historycznym. (...) Uroczystości odbędą się w niezaburzony sposób. Organizacja powinna przypaść Ministerstwu Obrony Narodowej. W związku z deklaracjami ministra, jeśli taki plan jest możliwy do zrealizowania, to byłby to zaszczyt dla żołnierzy Wojska Polskiego i półwyspu.

W piątek (7.08.2020) prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowała list do Ministra Obrony Narodowej i zaprosiła do wspólnego zorganizowania uroczystości 1 września. Przypomnijmy, że kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że tegoroczna rocznica wybuchu wojny zostanie zorganizowana przez wojsko, sugerując, że miasto nie ma praw już do terenów na półwyspie.

„Jeśli Pan Minister ma wizję rozbudowy formuły obecności przedstawicieli formacji zbrojnych podczas uroczystości na Westerplatte, chętnie je poznamy. Zapraszam do rozmowy na ten temat, może chciałby Pan zaproponować elementy, które dodadzą wydarzeniu jeszcze bardziej uroczystej wymowy".

Z radością poznam Pańskie sugestie i propozycje - jesteśmy otwarci na dyskusję, bo w dobie niebezpiecznych podziałów i wszechobecnej polaryzacji konsensus jest dla nas prawdziwą wartością. Chcemy, aby Westerplatte było elementem jednoczącym Polaków” - napisała Aleksandra Dulkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki