reklama

Paweł Orłowski w zarządzie województwa pomorskiego. Zajmie się opieką zdrowotną i polityką społeczną

red.Zaktualizowano 
Paweł Orłowski
Paweł Orłowski materiały prasowe
Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni podjęli decyzję o powołaniu Pawła Orłowskiego na stanowisko członka Zarządu Województwa Pomorskiego. W tajnym głosowaniu otrzymał on 22 głosów „za”, przy 8 głosach „przeciw”.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, rekomendując Pawła Orłowskiego do Zarządu Województwa Pomorskiego powiedział: - To osoba z dużym doświadczeniem i gotowa na realizację powierzonych nowych zadań, m.in.: ochrony zdrowia i polityki społecznej. Jako wiceprezydent Sopotu odpowiadał m.in. za sprawy zdrowia i polityki społecznej, sprawy seniorów, itp. Jako wiceminister rozwoju regionalnego efektywnie zarządzał Europejskim Funduszem Społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, o budżecie w wysokości ponad 11 mld euro, który wspierał, m.in. rynek pracy, integrację społeczną, edukację i ochronę zdrowia. Stworzył wraz z zespołem i brał udział w negocjacjach unijnych Programów Operacyjnych: Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polska Cyfrowa 2014-2020, o budżetach w łącznej wysokości ponad 6 mld euro.

Czytaj więcej na temat kandydatury Pawła Orłowskiego na nowego członka Zarządu Województwa Pomorskiego

- W ostatnich latach dzięki środkom unijnym, budżetowi państwa oraz środkom własnym samorządu regionalnego, nastąpił duży postęp w pomorskiej służbie zdrowia i unowocześnianiu szpitali. Dzięki wielu inwestycjom sukcesywnie zwiększa się dostępność do lepszej jakości świadczeń zdrowotnych. Towarzyszy temu poprawa jakości zarządzania placówkami służby zdrowia i bardziej efektywne wykorzystywanie na rzecz pacjenta pozyskanych pieniędzy, także tych ze źródeł europejskich – mówił przed głosowaniem Paweł Orłowski. – Dlatego, aby zapewnić kompleksową dostępność do świadczeń zdrowotnych o jak najwyższej jakości chcę kontynuować już rozpoczęte działania samorządu dotyczące kolejnych niezbędnych inwestycji, współfinansowanych przez fundusze unijne. Są to przede wszystkim projekty z zakresu regionalnego systemu ratownictwa medycznego: w Gdańsku, Gdyni i w Wejherowie. Czeka nas także budowa nowych bloków operacyjnych i unowocześnianie aparatury.

Czytaj również: Hanna Zych-Cisoń zrezygnowała z funkcji członka Zarządu Województwa Pomorskiego [OŚWIADCZENIE]
- Również polityka społeczna niesie wiele wyzwań. Sytuacja demograficzna na Pomorzu, na tle innych regionów jest dobra, ale już teraz wiemy, że również nas dotknie systematyczny spadek liczby Pomorzan w perspektywie nadchodzących lat i wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Dlatego musimy przeciwdziałać i łagodzić negatywne konsekwencje przemian społeczno-demograficznych m.in. poprzez rozwijanie systemu wsparcia seniorów i inwestycje w srebrną i białą gospodarkę. Musimy także wzmacniać rodziny, wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych, a także wspierać rozwój ekonomii społecznej, jako częściowej alternatywy dla mechanizmów rynkowych – powiedział Paweł Orłowski.

W swoim wystąpieniu Paweł Orłowski dodał: - Jednocześnie chcę postawić bardzo silny priorytet na jakość usług zdrowotnych i rozwijać usługi lecznicze z zakresu chorób cywilizacyjnych: nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego, diabetologicznych, a także chorób wieku podeszłego i zaburzeń psychicznych. Będę się również koncentrował na działaniach związanych z profilaktyką i programami zdrowotnymi - wciąż, bowiem wiele osób zgłasza się do systemu zdrowia w stanie zaawansowanego stadium choroby. Tymczasem nowoczesny i efektywny ekonomicznie model systemu opieki zdrowotnej powinien opierać się na intensywnych i długofalowych działaniach profilaktycznych, które Pomorzanom przez wiele długich lat pozwolą zachować zdrowie. W przyszłym roku czeka nas nowe kontraktowanie podmiotów leczniczych. Wspólnie z zarządami szpitali musimy dobrze się do niego przygotować. Pomorski system zdrowia w dużej mierze uzależniony jest od uregulowań centralnych – tak organizacyjnych, jak i finansowych. Nie będziemy jednak mogli zapewnić rozwoju i optymalnej jakości świadczeń zdrowotnych bez dobrej współpracy i dialogu z organami administracji rządowej, wojewodą, NFZ, czy też przedstawicielami lekarzy i środowiska pielęgniarskiego - mówi Orłowski.

- Chcę by nasze szpitale i pozostałe jednostki oferowały coraz lepsze świadczenia zdrowotne o wysokiej jakości, prowadząc tym samym do wzrostu bezpieczeństwa i zadowolenia pacjentów. Inwestycje w aparaturę medyczną i innowacyjne technologie, nowe bloki, inwestycje w kadrę medyczną, realizacja takich projektów jak E-zdrowie, zmiany w zarządzaniu w służbie zdrowia i stymulowanie srebrnej gospodarki nie stanowią celu samego w sobie. W ich centrum jest zawsze obywatel, jego zdrowie i bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił wicemarszałek Paweł Orłowski.

To nie jedyna decyzja personalna, jaka zapadła podczas poniedziałkowej sesji. Na wniosek radnych PO, odwołano wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzego Barzowskiego z PiS.

W kuluarach mówi się, że to odpowiedź PO na wniosek radnych PiS o odwołanie z funkcji członka zarządu województwa Ryszarda Świlskiego.

Czytaj więcej na ten temat: PiS składa wniosek o odwołanie wicemarszałka Świlskiego

Paweł Orłowski

Paweł Orłowski ma 40 lat, jest mieszkańcem Sopotu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezydent Sopotu w latach 2006-2010, Poseł na Sejm RP w latach 2010-2011, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego/Infrastruktury i Rozwoju w latach 2011-2015, Wiceprezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. od 2016. Odznaczony Honorową Odznaką za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (2015), Medalem Honorowym Związku Miast Polskich (2014), Komandorią z Gwiazdą Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi (Norwegia, 2012). W Zarządzie Województwa Pomorskiego będzie odpowiadał za sprawy z zakresu ochrony zdrowia oraz polityki społecznej.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pacjentka

Kolejny kolega królika, ma zająć się ochroną zdrowia a nigdy w tym nie robił, więc na pewno jest ekspertem. Kolesiostwo, układy, zwykła mafia. Pacjentów mają w d****, personel medyczny również.

k
kretek blady

Ryj ochydny i paskudny

C
Ciocia

Naprawde, morde ma zapasiona, paskudna, wredna, tepa, nijaka i mongola. Kto lansuje takie scierwa?

k
krolewna

Paskudny ryj. Czlek czlekowi nie dorowna... Ale tlusta oblesna mordy, szympansi pysk, geba ORMOWca i Zomowca, pfu, idz psi synu do kata i sie zawstydz a matke podaj do sadu, ze takiego padalca urodzila. Ojciec pewnie byl ksiedzem, ktory chedorzyl na boku.

G
Gość

Swój do swoich po swoje.

m
mapa

q***! jprd! jak facetom chce się tak pielęgnować brodę?! To nie jest normalne!

t
trend

Każda władz a szczególnie w ty zasranym kraju,politykę udobruchania ludzi obiecując i łechcząc po macicy socjalnej. Musi przyjść czas rozliczania za takie słowa a ci co próbują nas omamić powinni zawisnąć.

g
gfd

Broda jakas taka diabelska ......................

Dodaj ogłoszenie