Paweł Orłowski w zarządzie województwa pomorskiego. Zajmie...

  Paweł Orłowski w zarządzie województwa pomorskiego. Zajmie się opieką zdrowotną i polityką społeczną

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni podjęli decyzję o powołaniu Pawła Orłowskiego na stanowisko członka Zarządu Województwa Pomorskiego. W tajnym głosowaniu otrzymał on 22 głosów „za”, przy 8 głosach „przeciw”.
  Paweł Orłowski

  Paweł Orłowski ©materiały prasowe

  Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, rekomendując Pawła Orłowskiego do Zarządu Województwa Pomorskiego powiedział: - To osoba z dużym doświadczeniem i gotowa na realizację powierzonych nowych zadań, m.in.: ochrony zdrowia i polityki społecznej. Jako wiceprezydent Sopotu odpowiadał m.in. za sprawy zdrowia i polityki społecznej, sprawy seniorów, itp. Jako wiceminister rozwoju regionalnego efektywnie zarządzał Europejskim Funduszem Społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, o budżecie w wysokości ponad 11 mld euro, który wspierał, m.in. rynek pracy, integrację społeczną, edukację i ochronę zdrowia. Stworzył wraz z zespołem i brał udział w negocjacjach unijnych Programów Operacyjnych: Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polska Cyfrowa 2014-2020, o budżetach w łącznej wysokości ponad 6 mld euro.


  Czytaj więcej na temat kandydatury Pawła Orłowskiego na nowego członka Zarządu Województwa Pomorskiego


  - W ostatnich latach dzięki środkom unijnym, budżetowi państwa oraz środkom własnym samorządu regionalnego, nastąpił duży postęp w pomorskiej służbie zdrowia i unowocześnianiu szpitali. Dzięki wielu inwestycjom sukcesywnie zwiększa się dostępność do lepszej jakości świadczeń zdrowotnych. Towarzyszy temu poprawa jakości zarządzania placówkami służby zdrowia i bardziej efektywne wykorzystywanie na rzecz pacjenta pozyskanych pieniędzy, także tych ze źródeł europejskich – mówił przed głosowaniem Paweł Orłowski. – Dlatego, aby zapewnić kompleksową dostępność do świadczeń zdrowotnych o jak najwyższej jakości chcę kontynuować już rozpoczęte działania samorządu dotyczące kolejnych niezbędnych inwestycji, współfinansowanych przez fundusze unijne. Są to przede wszystkim projekty z zakresu regionalnego systemu ratownictwa medycznego: w Gdańsku, Gdyni i w Wejherowie. Czeka nas także budowa nowych bloków operacyjnych i unowocześnianie aparatury.

  Czytaj również: Hanna Zych-Cisoń zrezygnowała z funkcji członka Zarządu Województwa Pomorskiego [OŚWIADCZENIE]

  - Również polityka społeczna niesie wiele wyzwań. Sytuacja demograficzna na Pomorzu, na tle innych regionów jest dobra, ale już teraz wiemy, że również nas dotknie systematyczny spadek liczby Pomorzan w perspektywie nadchodzących lat i wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Dlatego musimy przeciwdziałać i łagodzić negatywne konsekwencje przemian społeczno-demograficznych m.in. poprzez rozwijanie systemu wsparcia seniorów i inwestycje w srebrną i białą gospodarkę. Musimy także wzmacniać rodziny, wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych, a także wspierać rozwój ekonomii społecznej, jako częściowej alternatywy dla mechanizmów rynkowych – powiedział Paweł Orłowski.

  W swoim wystąpieniu Paweł Orłowski dodał: - Jednocześnie chcę postawić bardzo silny priorytet na jakość usług zdrowotnych i rozwijać usługi lecznicze z zakresu chorób cywilizacyjnych: nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego, diabetologicznych, a także chorób wieku podeszłego i zaburzeń psychicznych. Będę się również koncentrował na działaniach związanych z profilaktyką i programami zdrowotnymi - wciąż, bowiem wiele osób zgłasza się do systemu zdrowia w stanie zaawansowanego stadium choroby. Tymczasem nowoczesny i efektywny ekonomicznie model systemu opieki zdrowotnej powinien opierać się na intensywnych i długofalowych działaniach profilaktycznych, które Pomorzanom przez wiele długich lat pozwolą zachować zdrowie. W przyszłym roku czeka nas nowe kontraktowanie podmiotów leczniczych. Wspólnie z zarządami szpitali musimy dobrze się do niego przygotować. Pomorski system zdrowia w dużej mierze uzależniony jest od uregulowań centralnych – tak organizacyjnych, jak i finansowych. Nie będziemy jednak mogli zapewnić rozwoju i optymalnej jakości świadczeń zdrowotnych bez dobrej współpracy i dialogu z organami administracji rządowej, wojewodą, NFZ, czy też przedstawicielami lekarzy i środowiska pielęgniarskiego - mówi Orłowski.

  - Chcę by nasze szpitale i pozostałe jednostki oferowały coraz lepsze świadczenia zdrowotne o wysokiej jakości, prowadząc tym samym do wzrostu bezpieczeństwa i zadowolenia pacjentów. Inwestycje w aparaturę medyczną i innowacyjne technologie, nowe bloki, inwestycje w kadrę medyczną, realizacja takich projektów jak E-zdrowie, zmiany w zarządzaniu w służbie zdrowia i stymulowanie srebrnej gospodarki nie stanowią celu samego w sobie. W ich centrum jest zawsze obywatel, jego zdrowie i bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił wicemarszałek Paweł Orłowski.

  To nie jedyna decyzja personalna, jaka zapadła podczas poniedziałkowej sesji. Na wniosek radnych PO, odwołano wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzego Barzowskiego z PiS.

  W kuluarach mówi się, że to odpowiedź PO na wniosek radnych PiS o odwołanie z funkcji członka zarządu województwa Ryszarda Świlskiego.

  Czytaj więcej na ten temat: PiS składa wniosek o odwołanie wicemarszałka Świlskiego


  Paweł Orłowski


  Paweł Orłowski ma 40 lat, jest mieszkańcem Sopotu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezydent Sopotu w latach 2006-2010, Poseł na Sejm RP w latach 2010-2011, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego/Infrastruktury i Rozwoju w latach 2011-2015, Wiceprezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. od 2016. Odznaczony Honorową Odznaką za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (2015), Medalem Honorowym Związku Miast Polskich (2014), Komandorią z Gwiazdą Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi (Norwegia, 2012). W Zarządzie Województwa Pomorskiego będzie odpowiadał za sprawy z zakresu ochrony zdrowia oraz polityki społecznej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jezu kochany....

  pacjentka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kolejny kolega królika, ma zająć się ochroną zdrowia a nigdy w tym nie robił, więc na pewno jest ekspertem. Kolesiostwo, układy, zwykła mafia. Pacjentów mają w d****, personel medyczny również.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lansiarstwo kurestwa

  kretek blady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ryj ochydny i paskudny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alez paskuda

  Ciocia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Naprawde, morde ma zapasiona, paskudna, wredna, tepa, nijaka i mongola. Kto lansuje takie scierwa?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niby orzel a sepi psi syn

  krolewna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Paskudny ryj. Czlek czlekowi nie dorowna... Ale tlusta oblesna mordy, szympansi pysk, geba ORMOWca i Zomowca, pfu, idz psi synu do kata i sie zawstydz a matke podaj do sadu, ze takiego padalca...rozwiń całość

  Paskudny ryj. Czlek czlekowi nie dorowna... Ale tlusta oblesna mordy, szympansi pysk, geba ORMOWca i Zomowca, pfu, idz psi synu do kata i sie zawstydz a matke podaj do sadu, ze takiego padalca urodzila. Ojciec pewnie byl ksiedzem, ktory chedorzyl na boku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paweł Orłowski

  Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem "Bolek" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Swój do swoich po swoje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLITYKA SPOŁECZNA- czyli szybko wysłać do piachu.

  trend (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Każda władz a szczególnie w ty zasranym kraju,politykę udobruchania ludzi obiecując i łechcząc po macicy socjalnej. Musi przyjść czas rozliczania za takie słowa a ci co próbują nas omamić powinni...rozwiń całość

  Każda władz a szczególnie w ty zasranym kraju,politykę udobruchania ludzi obiecując i łechcząc po macicy socjalnej. Musi przyjść czas rozliczania za takie słowa a ci co próbują nas omamić powinni zawisnąć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciemna strona PO

  gfd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Broda jakas taka diabelska ......................


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pedant

  mapa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  q***! jprd! jak facetom chce się tak pielęgnować brodę?! To nie jest normalne!

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »