Nasza Loteria

"Park Siedlce" oraz "Park Emaus" - radni dopytują, co z uchwałą z propozycjami nazw, która utknęła na etapie procedowania

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Gdańscy radni upominają się o nadanie oficjalnych nazw dwóm parkom leżącym w granicach Siedlec. Uchwałę w tej sprawie rada dzielnicy podjęła jeszcze w 2019 r.

W październiku 2019 r. radni dzielnicowi wystąpili z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o nadanie dwóm parkom zlokalizowanym w granicach dzielnicy nazw „Park Siedlce” oraz „Park Emaus”. Zmiana, w większym stopniu, dotyczyłaby pierwszego z nich, leżącego pomiędzy ul. gen. Józefa Bema oraz ul. Pankiewicza, dziś potocznie nazwanego Parkiem gen. Józefa Bema.

„Nazwy dla parków znajdujących się na Siedlcach, zostały wyłonione w toku szeroko prowadzonych konsultacji społecznych zorganizowanych przez radę dzielnicy. Przeprowadzono je za pomocą ankiet internetowych oraz gromadzenia opinii i propozycji mieszkańców zgłaszanych podczas dyżurów radnych” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Nawiązanie do historii dzielnicy

O zajęcie się tym tematem zaapelował za pośrednictwem interpelacji radny Andrzej Stelmasiewicz z klubu „Wszystko dla Gdańska”. Przypomina, że uchwała czeka na rozpatrzenie od 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Awantura na sesji Sejmiku! Podzieleni radni przyjęli uchwałę ws. upamiętnienia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

- Komisja kultury i promocji pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, jednak do dziś nie trafił on do porządku sesji Rady Miasta. To sprawia, że radni dzielnicy dopytują, co dzieje się z ich uchwałą – mówi radny Stelmasiewicz. - Obecnie czekam na odpowiedź w tej sprawie.

Jak radni dzielnicy argumentują propozycję nadania nowych i oficjalnych nazw? Przede wszystkim zwracają uwagę na potrzebę bezpośredniego nawiązania do historii Gdańska oraz dzielnicy, o co mieli upominać się sami mieszkańcy. Krytycznie odnoszą się do przypadkowości niektórych nazw nadawanych po II wojnie światowej, a funkcjonujących do dziś – jako sztandarowy przykład podają pobliską ul. Zakopiańską.

Park powstał na części terenu założonego jeszcze w połowie XIX wieku cmentarza parafialnego kościoła Św. Barbary w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody. (…) Nazwa Park Siedlce jest nazwą niewywołującą kontrowersji społecznych, jednoznacznie wiążącą park z dzielnicą. Nowa nazwa wyraźnie określa położenie parku, jednoznacznie wskazuje każdemu mieszkańcowi Gdańska jego lokalizację oraz dedykowany jest konkretnej dzielnicy, tak jak w przypadku Parku Oruńskiego czy Parku Oliwskiego - zapisano w uzasadnieniu.

CZYTAJ TAKŻE: Złota Brama w Gdańsku zostanie zmodernizowana. Z miejskiej kasy na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 180 tys. zł

W przypadku nazwy „Park Emaus”, podkreśla się nawiązanie do niegdyś istniejącej w tym miejscu wsi oraz potrzebę utrwalenia nazwy dla przyszłych pokoleń. Póki co miasto nie odniosło się do zapytań o termin rozpatrzenia wniosku.

W tej samej interpelacji radny Stelmasiewicz zaproponował nadanie imienia prof. Jerzego Sampa ciągowi spacerowemu wzdłuż Kanału Raduni. W tym przypadku, procedura byłaby jeszcze bardziej skomplikowana. Ewentualna uchwała musiałaby zostać poprzedzona pozytywną opinią wojewódzkiego pomorskiego konserwatora zabytków, ale również geodezyjnym wyodrębnieniem ciągu spacerowego z kanału. Przypomnijmy, że prof. Jerzy Samp, zasłużony dla Gdańska pisarz oraz historyk, został kilka tygodni temu patronem jednego z gdańskich tramwajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki