Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Park Siedlce" oraz "Park Emaus" - radni dopytują, co z uchwałą z propozycjami nazw, która utknęła na etapie procedowania

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Gdańscy radni upominają się o nadanie oficjalnych nazw dwóm parkom leżącym w granicach Siedlec. Uchwałę w tej sprawie rada dzielnicy podjęła jeszcze w 2019 r.

W październiku 2019 r. radni dzielnicowi wystąpili z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o nadanie dwóm parkom zlokalizowanym w granicach dzielnicy nazw „Park Siedlce” oraz „Park Emaus”. Zmiana, w większym stopniu, dotyczyłaby pierwszego z nich, leżącego pomiędzy ul. gen. Józefa Bema oraz ul. Pankiewicza, dziś potocznie nazwanego Parkiem gen. Józefa Bema.

„Nazwy dla parków znajdujących się na Siedlcach, zostały wyłonione w toku szeroko prowadzonych konsultacji społecznych zorganizowanych przez radę dzielnicy. Przeprowadzono je za pomocą ankiet internetowych oraz gromadzenia opinii i propozycji mieszkańców zgłaszanych podczas dyżurów radnych” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Nawiązanie do historii dzielnicy

O zajęcie się tym tematem zaapelował za pośrednictwem interpelacji radny Andrzej Stelmasiewicz z klubu „Wszystko dla Gdańska”. Przypomina, że uchwała czeka na rozpatrzenie od 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Awantura na sesji Sejmiku! Podzieleni radni przyjęli uchwałę ws. upamiętnienia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

- Komisja kultury i promocji pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, jednak do dziś nie trafił on do porządku sesji Rady Miasta. To sprawia, że radni dzielnicy dopytują, co dzieje się z ich uchwałą – mówi radny Stelmasiewicz. - Obecnie czekam na odpowiedź w tej sprawie.

Jak radni dzielnicy argumentują propozycję nadania nowych i oficjalnych nazw? Przede wszystkim zwracają uwagę na potrzebę bezpośredniego nawiązania do historii Gdańska oraz dzielnicy, o co mieli upominać się sami mieszkańcy. Krytycznie odnoszą się do przypadkowości niektórych nazw nadawanych po II wojnie światowej, a funkcjonujących do dziś – jako sztandarowy przykład podają pobliską ul. Zakopiańską.

Park powstał na części terenu założonego jeszcze w połowie XIX wieku cmentarza parafialnego kościoła Św. Barbary w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody. (…) Nazwa Park Siedlce jest nazwą niewywołującą kontrowersji społecznych, jednoznacznie wiążącą park z dzielnicą. Nowa nazwa wyraźnie określa położenie parku, jednoznacznie wskazuje każdemu mieszkańcowi Gdańska jego lokalizację oraz dedykowany jest konkretnej dzielnicy, tak jak w przypadku Parku Oruńskiego czy Parku Oliwskiego - zapisano w uzasadnieniu.

CZYTAJ TAKŻE: Złota Brama w Gdańsku zostanie zmodernizowana. Z miejskiej kasy na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 180 tys. zł

W przypadku nazwy „Park Emaus”, podkreśla się nawiązanie do niegdyś istniejącej w tym miejscu wsi oraz potrzebę utrwalenia nazwy dla przyszłych pokoleń. Póki co miasto nie odniosło się do zapytań o termin rozpatrzenia wniosku.

W tej samej interpelacji radny Stelmasiewicz zaproponował nadanie imienia prof. Jerzego Sampa ciągowi spacerowemu wzdłuż Kanału Raduni. W tym przypadku, procedura byłaby jeszcze bardziej skomplikowana. Ewentualna uchwała musiałaby zostać poprzedzona pozytywną opinią wojewódzkiego pomorskiego konserwatora zabytków, ale również geodezyjnym wyodrębnieniem ciągu spacerowego z kanału. Przypomnijmy, że prof. Jerzy Samp, zasłużony dla Gdańska pisarz oraz historyk, został kilka tygodni temu patronem jednego z gdańskich tramwajów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki