Złota Brama w Gdańsku zostanie zmodernizowana. Z miejskiej kasy na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 180 tys. zł

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Rusza proces modernizacji Złotej Bramy w Gdańsku. Przemyslaw Swiderski
Radni Miasta Gdańska podjęli uchwałę o dofinansowaniu remontu Złotej Bramy. Stowarzyszeniu Architektów Polskich udzielono dotacji w kwocie 177 686,91 zł na zabezpieczenie niszczejącego obiektu. Łącznie na ratowanie gdańskich zabytków przeznaczono ponad 3 mln zł.

SARP Oddział Wybrzeże otrzyma dotację na ratunkowe zabezpieczenie budynku Bramy Długoulicznej, tzw. Złotej Bramy.

Złota Brama znajduje się w sercu naszego miasta i jest ważnym zabytkiem. Wszyscy mamy świadomość, że zabytek ten wymaga prac konserwatorskich. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z komisją konserwatorską, na której czele stoi miejski konserwator zabytków, Janusz Tarnacki, skierowali na czerwcową sesję Rady Miasta Gdańska wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich. Te prace rozpoczną działania na rzecz zabezpieczenia Złotej Bramy i pozwolą zapobiegać jej dalszemu niszczeniu – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Jesteśmy dumni z piękna naszego miasta. A ta duma wyraża się dbałością o jego dziedzictwo.

Złota Brama w Gdańsku zostanie zmodernizowana. Z miejskiej k...

Na co będzie przeznaczona dotacja?

Dofinansowywane prace obejmą wykonanie drewnianej, wielosezonowej konstrukcji rusztowania i ogrodzenia zabezpieczającego przechodniów przed ewentualnym spadaniem zniszczonych elementów wystroju architektonicznego i rzeźbiarskiego elewacji bramy. Dodatkowo gzyms koronujący i balustrada attyki, zostaną zabezpieczone nowymi siatkami. To póki co prace mające zapobiec dalszemu niszczeniu obiektu. W przyszłości czeka go kompleksowy remont, którego koszty będą już znacznie wyższe. Obecnie SARP jest na etapie opracowania dokumentacji technicznej, która pozwoli ubiegać się o finansowanie.

Jesteśmy w trakcie przygotowania programu prac konserwatorskich oraz wykonania projektu tych prac. W tym zakresie ściśle współpracujemy z Urzędem Miasta w Gdańsku oraz pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi arch. Paweł Wład. Kowalski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku. - Przygotowanie projektu powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Następnie będzie on uzgadniany oraz weryfikowany przez konserwatora zabytków.

Na majowej sesji gdańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy kilkudziesięciu innych zabytkach. Wsparcie finansowe zostało przyznane w kwocie niespełna 3 mln zł.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie