Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 20 maja 2020 nie kupisz papierosów mentolowych. Według części ekspertów to właściwy krok, inni obawiają się szarej strefy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Po mentole sięgają często młode dziewczyny na imprezach i potem już wpadają w sidła nałogu.
Po mentole sięgają często młode dziewczyny na imprezach i potem już wpadają w sidła nałogu. 123rf
Papierosy mentolowe znikną ze sklepowych półek już 20 maja. O zakazie ich sprzedaży zdecydowała Komisja Europejska trzy lata temu. Nie kupimy papierosów aromatyzowanych mentolem, a także tych z tzw. clickiem, czyli umieszczoną w papierosie kapsułką, którą palący może rozgnieść i w ten sposób uwolnić aromat.

Zakaz sprzedaży jest podyktowany względami zdrowotnymi. Eksperci unijni argumentowali, że te papierosy smakują zbyt przyjemnie i mogą prowadzić do uzależnienia od nikotyny.

- Zakaz sprzedaży to dobry krok, bo niektórzy nie traktują mentoli jak papierosy. To trochę tak jak powiedzieć, że piwo to nie alkohol. Po mentole sięgają np. młode dziewczyny na imprezach i potem już wpadają w sidła nałogu. Te papierosy są też bardzo popularne wśród kobiet po 40. roku życia. Każde ograniczenie w dostępie do produktu, który prowadzi do uzależnienia trzeba oceniać pozytywnie. Mam nadzieję, że po zakazie sprzedaży mentoli przyjdą kolejne, dotyczące innych produktów z nikotyną – mówi Dominika Janocha, psycholog z Centrum Leczenia Uzależnień.

To wciąż za mało

Z tym uzasadnieniem nie zgadza się wielu specjalistów. Niektórzy z nich mówią, że z powodu braku lżejszych papierosów, ich zwolennicy przerzucą się na zwykłe papierosy. Skutek może być więc odwrotny do oczekiwanego.

- Jeśli Unia Europejska rzeczywiście chce walczyć z uzależnieniem od nikotyny, to powinna zakazać sprzedaży zwykłych papierosów, a także bardzo popularnych w ostatnim czasie, i to głównie wśród młodych, elektronicznych papierosów. Dlaczego tego nie robi? Domyślam się, że lobbing koncernów tytoniowych jest zbyt silny. Obawiam się, że jeśli ktoś już kupował systematycznie mentole i teraz nie będzie mógł, to nie zrezygnuje z palenia, ale sięgnie po dostępne produkty z tytoniem - mówi Tomasz Brzozowski, psychoterapeuta, pracuje w prywatnym gabinecie w Gdańsku.

W Polsce pali około 9 mln osób, z czego około 3 mln sięga właśnie po mentole.

Z badania przeprowadzonego dla Forum Konsumentów wynika, że większość palaczy w ogóle nie jest świadoma zbliżających się zmian, a 90 proc. deklaruje, że nie zamierza z tego powodu rzucać palenia. Co czwarty ankietowany zamierza szukać papierosów mentolowych na czarnym rynku, a inni przerzucą się na zwykłe lub e-papierosy (tzw. podgrzewacze tytoniu), których ograniczenia nie dotyczą. Forum Konsumentów informuje, że będzie śledzić efekty zmian i już teraz zainicjowało akcję społeczną #ZakazMentoli. Na stronie internetowej kampanii osoby palące mogą znaleźć informacje na temat zakazu, a także rady, jak wyjść z nałogu.

Rozkwitnie nielegalna produkcja

Zmiany na rynku z pewnością odczują producenci papierosów z mentolem. A trzeba pamiętać, że Polska jest potentatem w produkcji tego typu papierosów. Szacuje się, że co trzeci papieros wyprodukowany w Polsce to właśnie papieros mentolowy. Wyliczono, że z powodu zakazu ich sprzedaży, budżet państwa straci 9 mld zł rocznie. Więcej takich papierosów produkuje się tylko w Wielkiej Brytanii.

Zakaz sprzedaży mentoli może doprowadzić do tego, że rozwinie się nielegalna produkcja i sprzedaż tych papierosów. Jest prawdopodobne, że na polski rynek dotrze jeszcze więcej tytoniu z przemytu.

Z danych resortu finansów dowiadujemy się, że tylko w trzech kwartałach 2019 r. zatrzymano 187 mln sztuk przemycanych papierosów, z czego co dziesiąty był mentolowy. Przedstawiciele British American Tobacco nie mają wątpliwości, że istnieje ogromne ryzyko zwiększenia szarej strefy w Polsce.
"Papierosy mentolowe nie zostaną zakazane choćby u wschodnich sąsiadów Polski, czyli krajów będących głównym źródłem przemytu papierosów do Polski. Ryzyko rozszerzenia szarej strefy jest szczególnie duże, bo zakazowi sprzedaży mentolu towarzyszy duża podwyżka akcyzy, którą rząd niedawno wprowadził" - twierdzi Estera Józefowicz z British American Tobacco.

Rak - fakty i mity. Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka

Zobacz wszystkie odcinki naszego cyklu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki