Obwodnica Metropolitalna: 22 firmy chętne na realizację inwestycji. Będzie też przebudowa „berlinki”. Stan realizacji dróg w woj. pomorskim

Karol Uliczny
Karol Uliczny
22 firmy chcą wykonać Obwodnicę Metropolitalną. Szykują się też inne przebudowy dróg GDDKiA
Oferty na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, czyli drogi ekspresowej S6, poznaliśmy we wtorek, 18.11.2020 r. W sumie, od firm i konsorcjów wpłynęły 22 oferty zainteresowanych realizacją dwóch zadań w ramach OMT. Na etapie przygotowań do projektowania i realizacji są również inne drogi ekspresowe, przebudowy dróg krajowych oraz obwodnice miejscowości w województwie pomorskim.

Obwodnica Metropolitalna. Przebieg drogi

– Trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową, po dwa pasy w każdym kierunku, z rezerwą pod trzeci pas. Będzie mieć wraz z obwodnicą Żukowa ok. 39 km – mówi na temat Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Gdańsku.

Z uwagi na skomplikowany zakres zadania, zostało ono podzielone na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno (bez węzła)-Żukowo (bez węzła)
  • oraz Żukowo (z węzłem)-Gdańsk Południe (rozbudowa węzła) o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km).

W przetargu dotyczącym pierwszego odcinka, najniższą kwotę zaproponował Budimex, który chciałby wybudować 16-kilometrowy fragment trasy za 715 mln zł (GDDKiA zabezpieczyło na ten cel 771 mln zł).

W drugim przetargu – Mirbud i Kobylarnia, którzy zaproponowali wykonanie zadania za 777 mln zł (przy zabezpieczonych 864 mln zł). W najbliższym czasie oferty będą analizowane w celu wyłonienia najkorzystniejszych ofert.

– Postępowanie obejmuje odcinek drogi ekspresowej S6, na który, decyzją rządu z czerwca tego roku, zostały przeznaczone dodatkowe środki z budżetu państwa – dodaje rzecznik GDDKiA.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina.

Obecnie w budowie jest łącznie ok. 42 km drogi ekspresowej S6 z Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Kolejny odcinek w kierunku Słupska (Lębork-Bożepole Wielkie) znajduje się, podobnie jak OMT, na etapie przetargu.

Natomiast na etapie przygotowań do projektowania i realizacji są również inne drogi ekspresowe, przebudowy dróg krajowych oraz obwodnice miejscowości.

– W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, do realizacji w województwie pomorskim przygotowano kolejne odcinki drogi ekspresowej S6 między obwodnicą Słupska (w. Redzikowo) a Lęborkiem (w. Leśnice). W najbliższym czasie zostanie na nie ogłoszony przetarg w formule „Projektuj i buduj”. Dodajmy, że w III kw. 2021 r. ruszą kolejne przetargi na odcinki od obwodnicy Słupska do Koszalina w województwie zachodniopomorskim – informuje Piotr Michalski.

CZYTAJ TAKŻE: Wypadki na Pomorzu w 2020 roku. Zginęły już 143 osoby! Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Ruchu Drogowego policja apeluje o rozwagę

Wypadki na Pomorzu w 2020 roku. Zginęły już 143 osoby! Z oka...

Przebudowa „berlinki”. Dokumentacja w opracowaniu

W opracowaniu lub na etapie przygotowań do wykonania opracowań jest znaczna część drogi krajowej nr 22, przebiegającej przez woj. pomorskie. GDDKiA analizuje możliwości odcinkowej zmiany przekroju „berlinki” na 2+1, a także przebudowy niektórych skrzyżowań (analiza dotyczy m.in. odcinków:

  • Chojnice-Czersk,
  • Czarna Woda-Zblewo,
  • Zblewo-Starogard Gdański,
  • Starogard Gdański-Swarożyn,
  • Knybawa-Gnojewo).

Ponadto, przygotowywana jest dokumentacja do rozbudowy drogi krajowej nr 25 między Człuchowem a granicą woj. pomorskiego.

Jakie drogi powstaną na Pomorzu?

W przygotowaniu jest również obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22. Wprowadzane są przez projektanta poprawki do Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, by Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych mogła wybrać najbardziej optymalny przebieg obwodnicy. Ta część dokumentacji jest przygotowywana przez samorządy lokalne:

  • Gminę Wiejską Starogard Gdański,
  • Miasto Starogard Gdański
  • oraz Powiat Starogardzki

i konsultowana przez GDDKiA.

CZYTAJ TAKŻE: Opony całoroczne. Czy istnieje ogumienie idealne na cały rok? Co zamiast sezonowych? Plusy i minusy opon uniwersalnych

Trwa również przetarg na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21.

Uzgadniany jest też Program Inwestycji dla obwodnicy Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25.

W przetargu na roboty budowlane jest również znajdująca się w rządowym Programie budowy 100 obwodnic obwodnica Brzezia na drodze krajowej nr 25.

– We wschodniej części województwa jest przygotowywana dokumentacja dla obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55.

– W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie przygotowania koncepcji programowej oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – mówi rzecznik GDDKiA.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie