Nie żyje prof. Andrzej Ceynowa. Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego w listopadzie skończyłby 70 lat

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Udostępnij:
O śmierci Andrzeja Ceynowy poinformował 30 sierpnia 2021 roku Uniwersytet Gdański. W latach 2002–2008 profesor był rektorem uczelni.

Andrzej Ceynowa zmarł 30 sierpnia 2021 roku. Był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego w okresie jego rozbudowy, przenosin wydziałów rozrzuconych po Gdańsku na obecny zwarty teren, i dużych inwestycji w infrastrukturę uczelni.

„Dał się wówczas poznać jako człowiek czynu, dzięki któremu na terenie Kampusu w Oliwie powstały nowe gmachy Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej, Neofilologii oraz siedziba nowego Rektoratu” - czytamy we wspomnieniu zamieszczonym na stronie UG.

Andrzej Ceynowa urodził się 22 listopada 1951 roku w Gdańsku. Po ukończeniu anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu od 1974 roku był asystentem w Zakładzie Filologii Angielskiej UG. W 1978 doktoryzował się na UAM. W 1993 przedstawił rozprawę habilitacyjną Sztuka czarnego teatru 1968–1982 i uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 1995 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UG.

W latach 1981–1982 był stypendystą fundacji Fullbrighta i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Yale oraz w City College of New York. W latach 1989–1991 wykładał na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie oraz na Uniwersytecie Centralnego Waszyngtonu w Ellensburgu. W międzyczasie w latach 1990–1991 zatrudniony był w Smithsonian Institute jako pracownik naukowy Narodowego Muzeum Historii Ameryki w National Mall w Waszyngtonie. Po powrocie z USA w 1992 został pełnomocnikem rektora ds. kontaktów z fundacją Fullbrighta.

W 1996 wybrany na stanowisko prorektora ds. nauki. W 1998 został prezesem gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Działał we władzach Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W okresie rektorowania UG był przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. Po złożeniu urzędu rektora w latach 2008–2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologicznego.

Bezskutecznie kandydował do Sejmu, Senatu, sejmiku wojewódzkiego z ramienia Unii Wolności i koalicji lewicowych. w 2018 roku był kandydatem SLD Lewicy Razem na prezydenta Gdańska.

W 2010 roku wszczęte zostało postępowanie lustracyjne ówczesnego dziekana Wydziału Filologicznego UW. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej zarzucał mu inwigilację środowiska naukowców zagranicznych jako TW „Lek” w latach 1988–1990. Nie zachowała się teczka pracy „Leka” ani jego zobowiązanie do współpracy, zdaniem prokuratora zarzut można było postawić na podstawie innych dokumentów z archiwum IPN. Po 7 latach Andrzej Ceynowa został prawomocnym wyrokiem oczyszczony z zarzutów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie