Nie obawia się przyszłości ten, kto ma fach w ręku

Materiał informacyjny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Dyplom uniwersytecki czy dobry fach w ręku? Młodzi ludzie coraz częściej nie mają wątpliwości co pozwoli im zdobyć dobrze płatną i ciekawą pracę, dlatego wybierają szkoły branżowe oraz specjalistyczne kursy. Eksperci uważają, że to dobry krok w kierunku edukacji i rozwoju naszej gospodarki.

Z jednej strony przedsiębiorstwa wskazują deficyt wykwalifikowanej kadry, z drugiej strony sporo młodych ludzi zasila grono bezrobotnych. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach fach w ręku jest na wagę złota. Dostrzega to między innymi Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która przybliża edukację do biznesu i pomaga młodym ludziom wyjść na rynek pracy.

Uczniowie bliżej biznesu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna realizuje zadania związane z systemem szkolnictwa branżowego i rynkiem pracy w Polsce. Prowadzi rozmowy z jednostkami samorządów terytorialnych mające na celu wzmocnienie kształcenia uczniów. Posiada swoich przedstawicieli w lokalnych radach ds. edukacji i rynku pracy, aby łączyć świat biznesu z edukacją. Ponadto realizuje wizyty studyjne u swoich inwestorów, pokazując młodym ludziom zawody i ścieżki kariery, aby pomóc im w wyborze szkoły ponadpodstawowej.

- Nie ukrywajmy, młodzi ludzie chcą przede wszystkim wiedzieć, czy nauka konkretnych umiejętności im się opłaci, czy dany zawód będzie dla nich odpowiedni, a wynagrodzenie satysfakcjonujące. Odpowiedzi znajdą jedynie u źródła, dlatego pokazujemy pracę w przedsiębiorstwach, a także realizujemy projekt „Chcę tu pracować”, w którym mówimy o zarobkach, obowiązkach na danym stanowisku oraz potrzebnych kwalifikacjach - mówi Dominika Bielecka-Kokot Kierownik Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Darmowe kursy z programowania robotów szansą na dobrą pracę

W celu dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Ten autorski projekt uzupełnia wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole o zajęcia praktyczne. Kursy realizowane w CPRP dostępne są zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, pracowników przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz doradców zawodowych.

- Z kursów w ośrodku może skorzystać każdy, gdyż jego program dostosowany jest do potrzeb odbiorcy. Obecnie mamy trzy takie ośrodki: w Gdańsku, we Włocławku oraz w Grudziądzu. Centrum odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu edukacji i szkoleń zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów w dziedzinie robotyki - podkreśla kierownik Dominika Bielecka-Kokot.

Oprócz nauki programowania robotów, PSSE oferuje także bezpłatne kursy z programowania i obsługi procesu druku 3D - skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli. Szkolenia realizowane są w ramach projektu pn. „VKR 37578 – Industrial Robots Programming Centre - education for Industry 4.0” współfinansowanego ze środków Fundacji Velux.

Umiejętność spawania przed 18 rokiem życia ? Z PSSE to możliwe

Już w marcu tego roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomi nowoczesną pracownię spawania w technologii VR, wyposażoną w symulatory posiadające inteligentne rękawice, z pełną haptyką, przenoszącą zarówno drgania jak i uczucie ciepła. Dzięki zastosowanej technologii, ćwiczenia umiejętności spawalniczych będą przeprowadzane w bezpiecznych warunkach wraz z precyzyjną analizą.

- Zależy nam, aby urządzenia służyły młodym osobom do zdobywania umiejętności jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności, co jest niezwykle istotne przy podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej ścieżki kariery zawodowej - podsumowuje Dominika Bielecka-Kokot z PSSE.

Symulatory przystosowane są do realizacji kursów i szkoleń ze spawania w wielu technologiach, co umożliwi szybsze kształcenie uczniów w zawodzie technik spawalnictwa. Co ważne, symulatory zostały zbudowane w całości według polskiej myśli technologicznej.

- Poprzez działalność Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, czy pracowni spawalniczej w technologii VR chcemy wypełnić lukę w edukacji praktycznych umiejętności. Takie umiejętności są kluczem do sukcesu w każdym zawodzie, dlatego w naszych ośrodkach prowadzimy zajęcia na rzeczywistych robotach z którymi absolwenci spotkają się w przedsiębiorstwach. Z kolei, otwierana przez nas w marcu, pracownia spawalnicza jest pierwszym takim projektem w Polsce, który umożliwi kształcenie w zawodzie poprzez wirtualną rzeczywistość. Dzięki temu nauka spawania będzie dostępna także dla osób nieletnich, a wprowadzona technologia umożliwi naukę spawania różnego rodzaju stali w różnych technologiach - mówi Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nie obawia się przyszłości ten, kto ma fach w ręku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki