reklama

Nie ma dzieci - są ludzie. Obchody 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w SP nr 50 w Gdańsku

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańskie obchody miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 50, w której odbyła się konferencja zatytułowana „Nie ma dzieci – są ludzie”. Karolina Misztal
Szkoła Podstawowa nr 50 w Gdańsku uczciła obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Była jedną z ponad 3000 placówek edukacyjnych, które dołączyły do inicjatywy UNICEF Polska. Celem wydarzenia było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka, by lepiej je rozumieć i respektować

20 listopada 1989 roku światowi przywódcy przyjęli Konwencję o prawach dziecka. W jej zamyśle każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują te same prawa - prawa dziecka.

Jak przypomniał wiceprezydent Piotr Kowalczuk - inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

O tym, że dziecko to człowiek, a jego prawa są szczególną kategorią praw człowieka przekonywał juz Janusz Korczak. To jego myśl pedagogiczna stanowiła fundament najważniejszego dokumentu określającego i chroniącego prawa dzieci.
Powiedział kiedyś, że: "Nie ma dzieci - są ludzie" - i to właśnie te słowa patronowały środowemu spotkaniu w Gdańsku.

Warto przypomnieć tu również przesłanie Ireny Sendlerowej, która powiedziała:
- Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.

Nie ma dzieci - są ludzie. Obchody 30 rocznicy uchwalenia Ko...

W ciągu 30 lat obowiązywanie Konwencji, życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. Odsetek niedożywionych dzieci zmniejszył się o połowę. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%.

Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Według danych ponad 262 mln dzieci nie chodzi do szkoły. Dzieci poniżej 5. roku życia z rodzin objętych ubóstwem nadal są dwa razy bardziej narażone na śmierć niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

16 polskich miast i ponad 3000 placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i zorganizowało obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

Czytaj także

Gdańskie obchody miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 50, w której odbyła się konferencja zatytułowana cytatem z Janusza Korczaka. Jej celem było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka, aby lepiej je rozumieć i respektować. W programie znalazły występu uczniów, debata oksfordzka, której tematem przewodnim było stwierdzenie „Dorośli mogą się wiele nauczyć od dzieci” a także panel dyskusyjny.

Każdego roku UNICEF zachęca samorządy do uczczenia Konwencji przez podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej. W Gdańsku na niebiesko podświetlono wiadukt przy ulicy Kościuszki.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor

Hasło zasadniczo słuszne. Pod warunkiem, że się do tego wezwania będzie konsekwentnie stosować. Jesteś bezbronnym maluszkiem, który się jeszcze nie narodził - masz prawo czuć się bezpiecznie i nikt na ciebie nie będzie nastawał.

Dodaj ogłoszenie