reklama

Problem przemocy wśród gdańskich rodzin. Pytają o klapsy, gwałt i przemoc w rodzinie. Weź udział w anonimowym badaniu

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
pixabay
Badania, mające na celu określenie skali problemu przemocy wśród gdańskich rodzin, potrwają do 5 grudnia br. Wszystko po to, by - jak tłumaczą władze miasta - lepiej diagnozować agresję i skuteczniej jej przeciwdziałać. Do udziału w ankiecie zachęcają wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia.

Czy dawanie dzieciom klapsów powinno być prawnie zakazane? Czy gwałt w małżeństwie nie istnieje? Czy, i w jaki sposób należy reagować, będąc świadkiem przemocy? - to zaledwie część pytań, kierowanych w internetowej, anonimowej ankiecie do pełnoletnich mieszkańców Gdańska przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Przypomnijmy, że to już nie pierwsza dyskusja o problemie przemocy w rodzinie na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. W czerwcu głośno zrobiło się na ten temat po kontrowersyjnych słowach rzecznika praw dziecka.

„Klaps nie zostawia wielkiego śladu (...). Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie” – powiedział na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Mikołaj Pawlak i dodał, że on sam „z estymą” wspomina lanie od ojca, które ten sprawił mu po oblaniu denaturatem i podpaleniu nogi brata. Zaznaczył jednocześnie, że „absolutnie nie wolno bić dzieci”.

Słowa Pawlaka wywołały prawdziwą burzę, opozycja żądała nawet jego dymisji. Sam zainteresowany twierdził, że jego wypowiedź została zmanipulowana i wyrwana z kontekstu.

- Nigdy nie powiedziałem, że można dawać dzieciom klapsy. Nigdy nie powiedziałem, że pochwalam bicie dzieci - wyjaśniał Pawlak.

Teraz m.in. o klapsy pyta w swoim badaniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wejść na: GDAŃSK BEZ PRZEMOCY

- Badanie będzie prowadzone do 5 grudnia głównie online. Nie wykluczamy także akcji ankietowej w terenie czy wśród naszych podopiecznych. Cenne wnioski z pewnością pozwolą nam m.in. skuteczniej przeciwdziałać agresji w rodzinie. Stosować jeszcze efektywniejsze narzędzia i metody zwalczania problemu w Gdańsku - mówią przedstawiciele MOPR.

Raport z badania będzie dostępny pod koniec roku.

- Przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom w rodzinie, w pracy czy szkole jest priorytetem wśród działań pomocowych miasta – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Dlatego konsekwentnie wdrażamy projekty, programy i działania, które pozwolą ograniczyć i niwelować niekorzystne zjawisko społeczne.

Dodajmy, że gdański MOPR realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Centrum Doradztwa i Badań Społecznych SOCJOGRAM. Badanie wpisuje się też w projekt MOPR „Gdańsk z rodziną”, profilaktyczny, przeciwdziałający różnym formom przemocy.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Od 11 listopada Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie