MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą kabli nad głowami

Janina Stefanowska
Wczoraj organizatorzy stanęli wokół herbu, za     trzy dni ułożą go z     mieszkańców Elbląga
Wczoraj organizatorzy stanęli wokół herbu, za trzy dni ułożą go z mieszkańców Elbląga fot. przemek świderski
Mieszkańcy protestują przeciw planom Energi. Właściciele działek, przez które ma przebiegać linia wysokiego napięcia 110 kV z Żarnowca do Sierakowic są pełni obaw. Projektanci mają rozwiać ich wątpliwości

Właściciele posesji nie chcą, by nad ich głowami przebiegały kable, a w ogródkach i na polach stały wysokie słupy energetyczne. Bez ich zgody cała inwestycja może polec, a ma strategiczne znaczenie dla rozwoju terenów wiejskich i zabezpieczenia energetycznego Kaszub. Bez tej linii nie powstaną nowe domy, warsztaty i przedsiębiorstwa, bo stara sieć nie podoła większym obciążeniom.

Linia wysokiego napięcia z Żarnowca do Sierakowic ma liczyć 45 km. Na tym odcinku stanie rząd ponad 150 stalowych 30-metrowych słupów. Przebiegać będzie przez sześć gmin - Łęczyce, Linię, Luzino, Szemud, Kartuzy i Sierakowice. Ma też wkroczyć na obszar Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W okolicach Szemudu ma powstać Główny Punkt Zasilania, który pozwoli na przyłączanie kolejnych klientów do sieci. Nowa linia ma służyć jako zabezpieczenie awaryjne tej już istniejącej.

Linia wysokiego napięcia ma przebiegać przez kilkaset działek. Ich właściciele są tym zbulwersowani. - Plan przebiegu linii energetycznej został przygotowany bez uwzględnienia domów, które już stoją - denerwuje się Jacek Janiszewski, reprezentujący kilku właścicieli działek letniskowych w Mira-chowie. - Kupowaliśmy działki w latach 80., miały nam zapewnić spokój i ciszę. A teraz informuje się nas, że tędy ma biec tak uciążliwa linia.

- Te czasy, gdy system nie liczył się z ludźmi, już się skończyły - dodaje mieszkaniec Bącza. - Napisaliśmy protest, bo nikt nas nie uprzedził o planach Energi.

Wnioski i protesty od zainteresowanych mieszkańców wpłynęły do Urzędu Gminy w Luzinie. - Choć jesteśmy najmniejszą gminą, przez nasze terytorium biegnie najdłuższy fragment linii, dlatego my prowadzimy postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego - wyjaśnia Anna Grzenkowicz, kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska.

- Wszystkie wnioski i protesty przekazaliśmy do inwestora i projektantów. Mimo że termin minął, nadal wpływają. Jest to dopiero początek całego procesu projektowego.
- Projektowana trasa linii nie jest przypadkowa - podkreśla Jacek Rózga, kierownik Wydziału Usług Przesyłowych i Analiz Dystrybucyjnych gdańskiej Energi.

- Przy opracowaniu koncepcji wzięto pod uwagę m.in. możliwości techniczne oraz stopień oddziaływania na środowisko naturalne. W tym przypadku uznaliśmy, że ważniejsze jest uratowanie przed wycinką dużych połaci leśnych.

Energetycy martwią się takim odbiorem tej inwestycji. - Zorganizujemy rozprawy administracyjne w każdej gminie, by każdy zainteresowany mógł uzyskać odpowiedź na swoje pytania - obiecuje Jacek Rózga. - Pierwsza z tych rozpraw odbędzie się 9 lipca w Sierakowicach.

Potrzeba mocy

Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa

Niedawna katastrofa energetyczna w Szczecinie wywołała liczne pytania o stan polskiej energetyki i bezpieczeństwo energetyczne kraju i poszczególnych regionów. Eksperci wskazują, że jeśli nie przyspieszą inwestycji w sieci elektroenergetyczne, to do podobnych awarii jak w Szczecinie może dochodzić coraz częściej. W Polsce, w tym także na Pomorzu - wraz z rozwojem gospodarczym i zamożnością mieszkańców - wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, za czym nie idzie przepustowość linii energetycznych. Aby nie dopuścić do przerw w dostawie prądu, Energa musi budować nową infrastrukturę przesyłową, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie jest ona najsłabiej rozwinięta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki