Nagroda Europejski Region Przedsiębiorczości dla województwa pomorskiego i Gdańska. Samorządy wyróżnione za współpracę z przedsiębiorcami

oprac. redZaktualizowano 
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu
W środę, 26 czerwca 2019 r. marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi.

Województwo pomorskie zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.

Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości od 2011 r. przyznaje Komitet Regionów w porozumieniu z Komisją Europejską.

Województwo pomorskie oraz Gdańsk zostały nagrodzone za unikatową na tle innych miast i regionów wizję budowania potencjału pracowników. Opiera się ona o otwartość na migrantów, którzy wzmacniają potencjał gospodarczy regionu. Nagrodę marszałkowi i wiceprezydentowi wręczył w Brukseli Markku Markkula, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów.

- Ta nagroda jest dla nas bardzo wyjątkowa - mówił podczas gali wręczenia nagród Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To ukoronowanie wizji, którą samorząd województwa pomorskiego nakreślił kilka lat temu w regionalnej strategii rozwoju. To wizja regionu otwartego, wspierającego różnorodność. Z dumą mogę powiedzieć, że w wielu obszarach gospodarczych Pomorskie jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Te obszary to utrzymujący się wysoki wzrost PKB, skuteczna walka z bezrobociem, dynamiczny przyrost nowych przedsiębiorstw, a także coraz bardziej proeksportowe ukierunkowanie naszej gospodarki – podkreślał Struk.

Wśród inicjatyw, jakie pozytywnie wpływają na przedsiębiorczość regionu, są m.in. Invest in Pomerania, Agencja Rozwoju Pomorza, dzięki którym powstają centra biznesowe np. w Gdyni na Łużyckiej i w Gdańsku koło Uniwersytetu Gdańskiego. Powstają obszary inwestycyjne na Pomorzu: strefy ekonomiczne, parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości. W ramach Bussines Week ze specjalnych spotkań i inspirujących wykładów korzysta młodzież i początkujący przedsiębiorcy. W działaniach samorząd wspiera też Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli, które zajmuje się tworzeniem partnerstw biznesowych, naukowych oraz promuje w Unii Europejskiej działania w regionie.

- O tym, że dostaliśmy nagrodę zdecydowały też nasze umiejętności i kompetencje miękkie – mówi Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departament Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Razem z Gdańskiem pokazaliśmy, że dwa słowa są dla nas szczególnie ważne. To solidarność i współpraca. Zasoby ludzkie to dla nas priorytet, dlatego wpieramy również migrantów licznie przybywających do naszego województwa. A Gdańsk dodatkowo jest pionierem w Polsce w zakresie wdrażania modelu wsparcia migrantów – podkreślił Szakiel.

Przedstawiciele Komitetu Regionów przyznali Pomorskiemu oraz Gdańskowi dodatkowe punkty za prowadzenie wspólnej polityki wsparcia przedsiębiorczości. W uzasadnieniu przyznania nagrody wskazali, że działania te są wielopoziomowe i wyjątkowe na tle innych regionów. Została też podkreślona unikatowa świadomość wartości dodanej różnorodności i jej ogromnego potencjału dla tempa rozwoju gospodarczego i społecznego. To wyróżnia Pomorskie i Gdańsk na tle innych krajów europejskich. Nasz region jako jeden z nielicznych został nagrodzony tytułem Europejski Region Przedsiębiorczości za pierwszym podejściem.

Zobacz też: Szczyt Europejskiego Komitetu Regionów w Bukareszcie. Pomorze reprezentowali Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk [zdjęcia, wideo]

Szczyt Europejskiego Komitetu Regionów w Bukareszcie. Pomorz...

- Dzisiejszy Gdańsk to pionierska wizja budowania zróżnicowanych zasobów ludzkich w oparciu o otwartość na przybyszów z zewnątrz - mówił po odebraniu nagrody Alan Aleksandrowicz, wiceprezydenta Gdańska. - Świadomość wartości, jakie przynoszą migracje, jest cechą wyróżniającą nasze miasto i region. Jest to cecha wspólna dla wszystkich środowisk: Dla biznesu, nauki, samorządów i organizacji społecznych. Robimy wiele, by Gdańsk był nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale i życia. Miejscem przyjaznym mieszkańcom pod każdym względem – tłumaczył Aleksandrowicz.

Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości

Wyróżnienie ustanowił Komitet Regionów we współpracy z Komisją Europejską. Wspierają ją Parlament Europejski, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz zainteresowane podmioty na szczeblu UE. Nagroda służy wyłanianiu i nagradzaniu regionów i miast UE o wyróżniającej się i wychodzącej w przyszłość strategii rozwoju przedsiębiorczości, bez względu na ich wielkość, zamożność czy konkretne kompetencje. Obszary, które przedstawią najbardziej wiarygodną, zauważalną, przyszłościową i obiecującą strategię polityczną, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Dotychczas tytuł ERP przyznano 24 terytoriom europejskim. Jako pierwsze w 2011 r. otrzymały ją: Brandenburgia (Niemcy), Hrabstwo Kerry (Irlandia) i Murcja (Hiszpanii).

WIDEO: Najważniejsze inwestycje w 2018 roku na Pomorzu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie