Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu jest najwięcej zachorowań na raka. Skorzystaj z badań profilaktycznych!

Dorota Abramowicz
10,69 tysiąca nowych zachorowań na nowotwory złośliwe rozpoznano w 2013 r. na Pomorzu. 14,45 tysiąca kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano pacjentom od stycznia 2015 do lutego 2016 r. 11 procent mieszkanek powiatu lęborskiego skorzystało z zaproszenia do bezpłatnych badań cytologicznych.
10,69 tysiąca nowych zachorowań na nowotwory złośliwe rozpoznano w 2013 r. na Pomorzu. 14,45 tysiąca kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano pacjentom od stycznia 2015 do lutego 2016 r. 11 procent mieszkanek powiatu lęborskiego skorzystało z zaproszenia do bezpłatnych badań cytologicznych. Archiwum
Choć Pomorze, niestety, przoduje w statystykach zachorowań, nie korzystamy z profilaktyki. Badania profilaktyczne przeprowadzane są za darmo i bez skierowania od lekarza, np. w mammobusach.

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według ostatnich opublikowanych badań Pomorskiego Biura Rejestracji Nowotworów, na 100 tysięcy Pomorzan na raka zapada rocznie 309 mężczyzn i 266 kobiet. W badaniach, które objęły 2013 rok, zajęliśmy pod tym względem niechlubne pierwsze miejsce w Polsce, gdzie średnia zachorowań wynosi odpowiednio 262 przypadki dla panów i 217 dla pań. Nowszych raportów jeszcze nie ma, ale o skali problemu może świadczyć liczba prawie 14,5 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego, wydanych od stycznia ubiegłego roku przez lekarzy w naszym województwie pacjentom, u których wystąpiło podejrzenie zachorowania na raka.

Czytaj: Grypa na Pomorzu. Szkoły świecą pustkami

Nadal najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet jest rak piersi (ponad tysiąc nowych przypadków rocznie, najwięcej w Gdańsku i Gdyni), powodujący ponad 300 zgonów każdego roku. Lekarze, przypominając, że zagrożenie rośnie wraz z wiekiem pacjentek, apelują o regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych. I tłumaczą, że późne wykrycie guza, mającego powyżej 5 cm, ogranicza szanse na przeżycie do 30 proc. Jeśli jednak średnica guza w momencie diagnozy nie przekracza 2 cm, to odpowiednia terapia pozwala na przynajmniej 10-letnie przeżycie u ponad 90 proc. pacjentek. Problem w tym, że wiele pań nie zamierza z tej szansy skorzystać.

- W ostatnich latach w naszym województwie z bezpłatnej mammografii skorzystało tylko nieco ponad 44 procent uprawnionych pań - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Największą frekwencję, ponad 51 procent, odnotowano w powiecie bytowskim. Najmniejszą - bo 38-39 procent, w Sopocie oraz powiatach malborskim i chojnickim. Przypominam, że z bezpłatnej mammografii, bez wcześniejszego skierowania na badania, co dwa lata może skorzystać każda kobieta (z grupy niskiego ryzyka) między 50 a 69. rokiem życia. Raz do roku prawo do darmowych badań przysługuje paniom z grupy wysokiego ryzyka.

Zainteresowane pacjentki mogą na stronie Harmonogram postoju mammobusów sprawdzić, gdzie i kiedy będzie można najszybciej wykonać badania. Tylko w lutym w Gdańsku przewidujemy aż cztery takie postoje.

Jeszcze rzadziej niż z mammografii korzystamy z bezpłatnej cytologii. Darmowe badania wykonało w ostatnich latach zaledwie 25 proc. Pomorzanek. Najwięcej z okolic Człuchowa i Starogardu (35-36 proc.), najmniej z powiatu lęborskiego - 11 proc.

Rozmowę ze specjalistą - prof. dr. hab. med. Jaskiem Jassemem, kierownikiem Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed przeczytasz kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki