MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Bałtyku trwają ćwiczenia Baltops 24. Zadania realizują polscy marynarze, lotnicy i spadochroniarze [NOWE ZDJĘCIA]

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ćwiczenia Baltops 24 z udziałem polskich jednostek - okrętów, śmigłowców i spadochroniarzy
Ćwiczenia Baltops 24 z udziałem polskich jednostek - okrętów, śmigłowców i spadochroniarzy Dawid Cisło, Bartlomiej Baranowski, Maciej Mieszkowski
Do 22 czerwca potrwają największe ćwiczenia NATO na Bałtyku, Baltops 24. Uczestniczą w nich polskie okręty, choć nie tylko. Jednostki sojusznicze operują niemal na całym basenie Morza Bałtyckiego.

Na ciężkiej i wymagającej służbie na pokładach okrętów mijają kolejne dni rozpoczętych już na początku czerwca ćwiczeniach morskich Baltops 24. W grupie natowskich jednostek są też i reprezentanci Marynarki Wojennej RP.

M.in. trałowiec ORP Necko podczas ćwiczenia wchodzi w skład zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), poszukuje i oczyszcza z min kluczowe szlaki żeglugowe, tym samym torując drogę dużym okrętom bojowym.

Na morzu, wśród ćwiczących jednostek jest także fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”. Okręt ten, po zrealizowaniu części zadań, sprawdził w praktyce umiejętności uzupełnienia zaopatrzenia na morzu. Zapasy pobrał z niemieckiego okrętu Rhon. Zapewnienie stałej mobilności i operacyjności poszczególnych jednostek to także element wspólnych, sojuszniczych ćwiczeń.

Co ciekawe, element tankowania przećwiczyły również załogi polskiego śmigłowca stacjonującego na pokładzie okrętów – m.in. fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. Maszyna typu Kaman Super Seasprite pobrała paliwo w tzw. zawisie – utrzymując niemal nieruchomą pozycję nad pokładem tankowca.

- Tankowanie w zawisie to jeden z najtrudniejszych elementów współdziałania okrętu ze śmigłowcem podkładowy. Ale dla naszych załóg nie ma rzeczy niemożliwych – informuje Marynarka Wojenna RP.

Również w ramach ćwiczeń Baltops pododdziały 6 Brygady Powietrznodesantowej zostały desantowane na szwedzką wyspę Gotlandia, wraz z zaopatrzeniem.
- Do realizacji zadań w ramach ćwiczenia #BALTOPS-24 przystąpili spadochroniarze z #6BPD. Jedna z Grup Powietrznodesantowych została przerzucona drogą powietrzną na wyspę Gotlandia, gdzie wzmocni tamtejszy garnizon, a następnie wspólnie z wojskami sojuszniczymi wykona szereg zadań taktyczno-ogniowych. Przez kolejne dni z sojusznikami podjęliśmy działania na wyspie Gotlandia. Wspólna wymiana wiedzy i doświadczeń w ramach sojuszu jest ważnym elementem wzmacniania NATO – brzmi komunikat 6BPD.

Przypomnijmy, w ćwiczeniach Baltops 24 bierze udział ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, ponad 12 000 żołnierzy. W tegorocznej, 53. edycji ćwiczeń Baltops biorą udział przedstawiciele wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Polską Marynarkę Wojenną reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.
W ćwiczeniu bierze udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej jak i wspomniana wyżej grupa z 6 BPD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki