Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 40-metrowej wieży kościoła w Chwaszczynie zawisły dzwony

Janina Stefanowska
Janina Stefanowska
Wieża nowego kościoła w Chwaszczynie mocno odznacza się w krajobrazie wsi. Od wtorku na wysokiej, 40-metrowej wieży wiszą trzy różnej wielkości nowe dzwony.

Dzwon św. Rity nawołuje, by "w ludzkich sercach, rodzinach, kościele i na całym świecie mogły zapanować pokój i jedność. Dzwon Jana Pawła II wybijać będzie chwałę przodków "... tych, którzy przekazali nam życie, wiarę i ukazali drogę do świętości i przywołuj Boga do nas i przyszłe pokolenia". Trzeci dzwon, imiennik patronów parafii - św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przez swoją inskrypcję przypomina, iż "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Dzwony przybyły do parafii z Przemyśla, z Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich.

Od wrót parafii w Tuchomiu do jej siedziby w Chwaszczynie dzwonom towarzyszyła strażacka eskorta. Uroczyście zestawiono je na koziołki, gdzie każdy mógł je obejrzeć. Potem poświęcił je abp Sławoj Leszek Głódź i wówczas dopiero rozbrzmiały, pociągnięte rękoma darczyńców - Marty i Tadeusza Jażdżewskich, Haliny i Leszka Laskowskich, w imieniu Teresy i Romana Walderów za wstęgę serca dzwonu pociągnął proboszcz ks. Piotr Gruba.

Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że to historyczny moment, a świątynia w Chwaszczynie zostanie pomnikiem tego pokolenia. - I świadectwem wiary w Roku Wiary, który 24 listopada dobiega końca - stwierdził.

Czas renowacji

Ten nowy czas dla parafii to także prace renowacyjne w zabytkowej świątyni z XVIII w. Do generalnej konserwacji trafił pochodzący z początków XVIII wieku ołtarz główny. Bogato rzeźbiony zabytek przeniesiono tu z kościoła św. Jakuba z Oliwy.
- W ubiegłym roku zauważyliśmy ślady kornika, zdecydowaliśmy o oddaniu ołtarza do konserwatora - mówi ks. Piotr Gruba, proboszcz parafii. - Nie zachowały się źródła mówiące o pierwotnym wyglądzie zabytku, więc pewnie najpierw konserwator zdejmie nałożone warstwy farby, by dotrzeć do tej pierwotnej.

Obiekt dzieli się na dwie kondygnacje, a wieńczy go drewniany krucyfiks wśród dwóch aniołów, pochodzący jeszcze z XV w. W kasecie pierwszej kondygnacji, za ruchomym obrazem, ukryta jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem - pamiątka po pierwszej świątyni. Rzeźba mierzy 56 cm.

Górny obraz przedstawia malowidło św. Marii Magdaleny w postaci pokutnicy w jaskini z książką i trupią czaszką. Ołtarz zdobią dwie rzeźbione figury.

U konserwatora

Już go zdemontowano na części i odstawiono do pracowni Macieja Szczepkow-skiego. Czekają go pierwsze prace restauracyjne po ponad 100 latach. - Trwa zdejmowanie wtórnych, nieoryginalnych warstw - relacjonuje Maciej Szczepkowski, konserwator dzieł sztuki. - Chcemy odtworzyć oryginalną kolorystykę, ale widać, że obiekt był dwu-, trzykrotnie malowany, w dodatku z użyciem gruntu. Ozdobne elementy rzeźbione pomalowano farbą imitującą złoto, a prawdopodobnie pierwotnie były zdobione płatkowym złoceniem. Tego się dowiemy. Będziemy się starali jak najwierniej odtworzyć polichromię, zgodnie ze sztuką konserwatorską.

Cenna figurka znaleziona w szopie

Strategicznie położone Chwaszczyno - 12 km od morza, 20 km od Gdańska, na przecięciu szlaków wiodących z Gdyni do Żukowa i z Kielna do Oliwy wpierw było własnością zakonu norbertanek z Żukowa, potem w jego posiadanie weszli ojcowie cystersi z Oliwy. To oni zbudowali pierwszy - modrzewiowy - kościółek w tym miejscu. Był rok 1283. Z tych czasów zachowała się rzeźbiona w drewnie figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Jak opowiadał były proboszcz ks. Czesław Jakusz-Gostomski, figurkę odnaleziono w drewnianej komórce na cmentarzu w 1921 r. Odzyskał ją dla świata pochodzący z Chwaszczyna ks. infułat Antoni Liedtke, późniejszy konserwator dzieł sztuki sakralnej w diecezji chełmińskiej. Rzeźba trafiła do Pelplina. Odnowiona, pozostawała w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie aż do 1971 roku i wróciła do swojej parafii. Dziś znajduje się w ołtarzu głównym, za odsłanianym obrazem przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem i stojącym przy nich małym Janem Chrzcicielem - kopią obrazu Rafaela "Madonna della Seggiola".

Powrót na Wielkanoc

Koszt renowacji rzeźbionego ołtarza ma sięgnąć 70 tys. zł, parafia otrzymała 20 tys. zł dotacji ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Ołtarz powróci do kościoła prawdopodobnie za pół roku, na Wielkanoc.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki