Muzyka lat 80. królować będzie na Dolnym Mieście. Wielka...

  Muzyka lat 80. królować będzie na Dolnym Mieście. Wielka zabawa potrwa aż do wieczora

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W ubiegłym roku na Dolnym Mieście zrealizowano pomysł „Mamoooo rzuć chleba“

  W ubiegłym roku na Dolnym Mieście zrealizowano pomysł „Mamoooo rzuć chleba“ ©mat. prasowe

  To już 8 edycja projektu „Zrozumieć sierpień“. Uczestnicy wspominają wydarzenia sierpnia ’80 i w jego ideałach szukają dobrej energii. W ramach tej inicjatywy lokalni działacze już jutro (sobota, 4 sierpnia) zapraszają na Dolne Miasto.
  W ubiegłym roku na Dolnym Mieście zrealizowano pomysł „Mamoooo rzuć chleba“

  W ubiegłym roku na Dolnym Mieście zrealizowano pomysł „Mamoooo rzuć chleba“ ©mat. prasowe

  „Tatooooo - rzuć płytę, czyli 3xDM“ to wydarzenie otwarte dla wszystkich. Start już jutro o godz. 11, a przez kolejne 5-6 godzin uczestnicy będą rozmawiać o muzyce lat 80tych i oczywiście jej słuchać. Miejsce spotkania to ul. Raduta Wyskok 2 (przed budynkiem ISE).

  - Zaprosiliśmy do udziału osoby, które działały w branży muzycznej w latach 80tych. A co najważniejsze - większość z nich cały czas działa w branży muzycznej. Będą z nami na żywo, będziemy się z nimi łączyć telefonicznie, będziemy też odtwarzać nagrania, które specjalnie dla nas przygotowali - mówi Jacek Górski, Opowiadacz Historii Dolnego Miasta w Gdańsku (Opowiadacze Historii włączyli się w ten projekt - obok Inkubatora Sąsiedzkiej Energii i Europejskiego Centrum Solidarności).

  Organizatorzy będą chcieli wspomnieć 4 sierpnia 1980 roku. A wtedy w kinie Leningrad można było wybrać się na film „Piraci” albo „Dzieci gorszego boga”. W telewizji, w Programie Pierwszym emitowano piąty odcinek czechosłowackiego serialu kryminalnego „Sprawy majora Zemana”, a na Dwójce pojawił się m.in. reportaż z festiwalu muzyki country w Mrągowie oraz zaproszenie do Teatru Syrena na przedstawienie „Wertyński i inni”. W radiowej Jedynce nie mogło zabraknąć „Lata z Radiem”.

  - Dokładnie 30 lat później, czyli też 4 sierpnia na Dolnym Mieście powrócą tamte wspomnienia z lat 80tych. Zapraszamy do udziału w muzycznej podróży w czasie - zachęca Górski. - Wyruszymy wspólnie na historyczną dźwiękową wycieczkę. A dokonamy tego za sprawą starych odbiorników radiowych, plakatów wyciętych z ówczesnych gazet, piosenek z list przebojów, filmów muzycznych i festiwali oraz muzyki odtwarzanej z winylowych płyt i kaset magnetofonowych - dodaje.

  Już w sobotę, 4.08.2018, każdy fan muzyki lat 80-tych będzie mógł opowiedzieć o swojej ulubionej piosence tamtej dekady. Co więcej, będzie też mógł ją zaśpiewać i do niej zatańczyć. Opisać teledysk. Albo odtworzyć ją z winyla czy z kasety. Tego dnia na Dolnym Mieście królować będzie muzyka lat 80. w każdej postaci! Podczas spotkania rozszyfrowane zostanie też tytułowe „3 x DM“.

  - Chcemy ugościć wszystkich tych, którzy którzy pamiętają takie przeboje jak „Autobiografia”, „The Final Countdown”, „Biała flaga”, „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Słodkiego, miłego życia”, „Felicita”, „Bananowy Song” albo „Voyage Voyage”, bo sami je nagrywali z radia na swojego szpulowca, uczyli się grać ich akordy na gitarze albo w specjalnym zeszycie z piosenkami notowali tytuły w języku, który nie do końca przypominał angielski - mówią z humorem Opowiadacze Historii.

  Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklicznego już projektu „Zrozumieć siepień” i na Dolnym Mieście nawiązuje do pomysłu zrealizowanego w 2017 roku o tytule „Mamoooo rzuć chleba”.

  W ramach programu „Zrozumieć sierpień“, które ma upamiętnić wielki strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku, po długich negocjacjach zakończony podpisaniem Porozumienia Gdańskiego i utworzeniem NSZZ „Solidarność”, w tym roku odbywa się 14 lokalnych inicjatyw.

  Część z nich już za nami, ale nawet jeszcze w tym miesiącu czeka nas kilka atrakcji. I tak 18 sierpnia w Brzeźnie, przy wejściu na plażę nr 48 odbędzie się piknik na 80-metrowym parawanie (owocu twórczości mieszkańców Brzeźna i Nowego Portu), a 24 sierpnia we Wrzeszczu, przy al. Grunwaldzkiej 5, podczas sąsiedzkiego wernisażu poznamy losy par, które w latach 80tych zawarły związek małżeński w byłym Pałacu Ślubów. Za to 25 sierpnia przy Fontannie Neptuna poznamy historię walki kobiet o autonomię, przekonania i pokój.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni na Pomorzu:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  muzyka lat 80

  romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Coś się Pani redaktor pomyliło to nie dolne miasto!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!