Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z okazji 100-lecia Morskiego Dywizjonu Lotniczego można podziwiać w Pucku. "Zależało nam, aby powstał jeszcze w tym roku" [zdjęcia]

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Miasto Puck/Konrad Kędzior
Okazały Schreck leci w kierunku dawnego lotniska w Pucku. Mural z okazji 100-lecia Morskiego Dywizjonu Lotniczego można już oglądać w całej okazałości na ścianie budynku w Pucku. Oryginalny obraz, który inspirował artystów, przygotował Jarosław Wróbel, związany ze Stowarzyszeniem Historycznym MDLot w Pucku.

Tak w Pucku powstał mural dedykowany historii MDL-otu:

Mural poświęcony historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego i stuleciu polskiego lotnictwa morskiego możemy obejrzeć na ścianie budynku przy ul. 10 Lutego - to remontowana przez miasto Puck kamienica.

Domek łatwo namierzyć, jadąc od strony Władysławowa (lub jak kto woli McDonald's w Pucku) bo sąsiaduje z Urzędem Gminy Puck. A kolejny historyczny mural świetnie ze swojego okna widzi m.in. wójt Tadeusz Puszkarczuk.

Okazały obraz na ścianie puckiego budynku oczywiście związany jest z miastem i samym MDL-otem. To francuski wodnosamolot Schreck, który trafił do lotników z Pucka. Maszyna oddala się z puckiego lotniska, a za jej ogonem widać charakterystyczną sylwetkę zabytkowej fary.

Oryginał to dzieło, które stworzył Jarosław Wróbel, autor m.in. wielu świetnych grafik związanych z Morskim Dywizjonem Lotniczym.

Na mur budynku komunalnego - remontowanego w ramach miejskiego procesu rewitalizacji - przenieśli je Martyna i Radosław Tarasiewiczowie, którzy na wykonanie okazałego murala w jesiennych warunkach potrzebowali sześciu dni.

Puck: miasto z historycznymi muralami

To nie pierwszy mural, który opowiada o historii lub kaszubskich korzeniach Pucka. W tym roku jeden z nich stworzyli uczniowie I LO w Pucku. Po sąsiedzku, na ścianie innego miejskiego domu widnieje kolejny ścienny obraz związany z puckimi Zaślubinami Polski z Morzem.

Czemu ten MDL-otowski odsłonięto uroczyście - choć z racji warunków - w skromnym gronie, jesienią, a nie w np. okolicach wakacji? Bo jest nierozerwalnie związany z tegorocznymi rocznicami 100-lecia, obchodzonymi w 2020 roku w Pucku.

- Zależało nam, aby ten mural zaistniał jeszcze w tym wyjątkowym roku dla Pucka - tłumaczy burmistrz Hanna Pruchniewska. - I rzeczywiście jakby klamrą udało się połączyć odsłonięcie murala przy porcie rybackim, który rozpoczął obchody 100-lecia zaślubin puckich z tym obecnym na koniec tegoż roku.

Jeden i drugi mural łączy nie tylko historia Pucka, ale także puckie Subsidium, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Edukacji Dzieci i Młodzieży, które w swoich szeregach ma m.in. nauczycieli i rodziców uczniów SP Puck im. M. Zaruskiego.

- Zaczęło się zresztą od murala na garażach przy szkole i są już kolejne pomysły na następne lata - przypomina burmistrz Pucka. - Dziękuję Wam za to. Także podziękowania kieruję do pasjonatów ze Stowarzyszenia Historycznego MDL-otu - dzięki Wam kultywowana jest pamięć o tej jednostce i okresie międzywojennym w naszym mieście.

Miejsce na mural z MDL-otem w Pucku wybrano nieprzypadkowo. Po sąsiedzku mieściły się koszary wojskowej jednostki w Pucku, niedaleko jest też Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego prowadzone w budynku danej radiostacji, oraz najważniejsza część - dawne hangary MDL-otu, w których dziś znajdują się hale produkcyjne firmy PZM AMEX.

To w tamtym rejonie znajdowały się główne zabudowania puckich lotników morskich.

Odsłonięcie murala w Pucku - transmisja z ul. 10 Lutego

:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki