Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural przy dawnej Stoczni Gdańskiej. Solidarność, która trwa. Od Sierpnia ’80 do Strajku Kobiet. Piotr Szwabe: "Pamiętam tamten mur"

Grazyna Antoniewicz
Nowy mural Piotra Szwabe przy Stoczni Gdańskiej
Nowy mural Piotra Szwabe przy Stoczni Gdańskiej Przemyslaw Swiderski
Na przeciwko budynku dawnej Stoczni Gdańskiej, na którego elewacji widnieje napis „WSO Straż Przemysłowa” od kilku dni oglądać można wyjątkowy mural Piotra Szwabe. Jest on opowieścią o solidarności, która trwa. Mural rozpoczyna się od strony ul. Marynarki Polskiej symbolami Sierpnia ’80, a kończy Strajkiem Kobiet.

Zaskakują, zdobią, zachwycają lub budzą kontrowersje. Murale, czyli wielkoformatowa, ścienna sztuka, na stałe wkomponowały się w krajobraz Gdańska. Coraz częściej murale stają się sztuką politycznie i społecznie zaangażowaną. O czym świadczy ostatnia praca Piotra Szwabe.

Solidarność, która trwa. Od sierpnia ’80, do Strajku Kobiet

- Pamiętam z dzieciństwa, tamten stoczniowy mur - mówi Piotr Szwabe. - Był świadkiem historii, przyglądał się sierpniowym strajkom z drugiej strony ulicy. Jako dzieciak mijałem siedzących na nim stoczniowców. Oglądałem też u rodziców zdjęcia w gazetach, tamte obrazy pozostały w mojej pamięci.

Po latach widziałem, jak mur usuwają- dodaje Piotr Szwabe. - Wtedy narodził się ten pomysł, żeby odmalować zapamiętane sytuacje. Właśnie w tym roku przypada rocznica "Porozumień sierpniowych". Po wielu negocjacjach udało mi się załatwić nasyp i pieniądze, żebym mógł ten mural zrealizować. Jest on opowieścią o tym, co się stało i tym, co jest obecnie, bo tak naprawdę, ten strajk nadal trwa, można powiedzieć w przenośni.

Na stoczniowym murze strajkujący wypisywali wolnościowe hasła: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”, „Żadnych równych i równiejszych”, „Wolność”, „Walczymy o wolny, sprawiedliwy kraj”.

- Wykorzystałem te napisy - Piotr Szwabe. - Hasła wypisywane przez stoczniowych malarzy oraz ludzi z drugiej strony stoczniowego muru, którzy malowali spontanicznie, stanowią podstawę stylistyki powstającej pracy.

Pośród napisów pojawia się znane z przeszłości hasło „Telewizja kłamie”. Jego współczesny kontekst stanowi propaganda tworzona przez obecne władze. Ma to oczywiście odniesienie do strajku związanego z prawami kobiet - mówi Piotr Szwabe. - Projekt jest mój, żona Magdalena pomagała mi malarsko. Kolorystycznie mural jest monochromatyczny, nawiązujący do tego, że tamte napisy na murze były białe. Na moim muralu widnieją postacie polityków, bo to od rządzących wiele zależy.

Nowy mural Piotra Szwabe przy Stoczni Gdańskiej

Mural przy dawnej Stoczni Gdańskiej. Solidarność, która trwa...

Piotr Szwabe vel Pisz

Piotr Szwabe vel Pisz (ur. 1975 w Gdyni) – stypendysta College of Art w Londynie w klasie prowadzonej przez Jorga Immendorffa, malarz ścienny i sztalugowy,poeta-tekściarz, kurator, stypendysta kulturalny Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Strajk Kobiet i jego hasła! Ironiczne, satyryczne i wulgarne...

Najciekawsze kostiumy na demonstracjach. Strajk Kobiet 2020

Maski, kostiumy i przebrania na protestach. Pomysłowość prot...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki